Strasbourgig érhet a Sirály-ügy
Két hete a fővárosi vagyonkezelő megbízásából biztonsági őrök hatoltak be a Király utcai klubba, amit korábban a 175 éves épület életveszélyességére, illetve illegális kereskedelmi tevékenységre hivatkozva bezárattak. Az őröknek nem sikerült kiüríteniük a helyet, mivel ezt többtucatnyi – részben a korábbi occupy-, azaz „térfoglaló” akciókról ismert – aktivista megakadályozta, elbarikádozva magát a közösségi tér pincéjében. A behatolás miatti tiltakozások hatására Tarlós István főpolgármester a húsvéti ünnepek végéig haladékot adott a Sirálynak, az ünnepek alatt mégis rendőrök árasztották el a helyet – ezúttal a VI. kerületi önkormányzat jóvoltából.
A razziát éppen egy színpadi showműsor idején tartották, több mint száz résztvevőt akartak igazoltatni többek között arra hivatkozva, hogy körözött bűnözőket keresnek. (A razziával egyidejűleg az önkormányzat ismét próbavásárlást tartott, ám ezúttal nem állapítottak meg szabálytalanságot, a rendőrség pedig összesen két embert állított elő, mert nem volt náluk személyi igazolvány. Tarlós István utóbb sajnálkozását fejezte ki a VI. kerületi önkormányzat „túlbuzgósága” miatt.)
– Teljesen jogszerűtlennek tartjuk a rendőri intézkedést, ezért tettünk panaszt a Magyar Helsinki Bizottságnál, felhatalmaztuk ügyvédjüket, hogy különböző jogi fórumokon képviseljék érdekeinket – nyilatkozta lapunknak Bernáth László civil aktivista. Beszámolója szerint az intézkedő rendőrök közül többen nem voltak hajlandóak elárulni, milyen jogcímen intézkednek, sem igazolni magukat, sőt volt, aki eltakarta a jelvényét. Az egyik civil ruhás pedig a nevén kívül csak annyit volt hajlandó közölni, hogy őrnagy, de ő sem mutatott fel igazolványt, ennek ellenére intézkedett, két résztvevőt például fizikailag kiszorított a helyről. Bernáth László azt is kifogásolja, hogy bár voltak, akik feljelentést akartak tenni a helyszínen, a rendőrök ezt is elutasították.
A Magyar Helsinki Bizottság várhatóan jövő héten tesz bejelentést a Független Rendészeti Panasztestületnél. Tóth Balázs jogi képviselő szerint a rendőri intézkedés jogalapja és körülményei is problémásak, ahogy maga a fokozott ellenőrzés elrendelése is, amire hivatkozva a razziát végrehajtották. Emlékeztetett arra, hogy a rendőrség korábban az egész országra kiterjedő fokozott ellenőrzést rendelt el, ami azt jelenti, hogy a „zavarosban halászhatnak”, bárkivel szemben minden ok nélkül intézkedhetnek, motozhatnak. A jogvédők ezt alkotmányjogilag is aggályosnak tartják, ráadásul Strasbourg a magyar szabályozáshoz hasonló brit ellenőrzésekről is kimondta, hogy még a terrorizmus elleni harc sem indokolhat ilyen korlátlan hatalmat a hatóságoknak.
A Sirályt üzemeltető Marom Egyesület időközben megállapodást kötött a vagyonkezelővel, ebben vállalták, hogy pénteken átadják a kulcsokat (ami inkább jelképes, tekintve, hogy a zárakat az önkormányzat lecseréltette), majd április 30-ig kiköltöznek. A vagyonkezelő vállalta a költöztetés költségeit, és még azt is engedélyezte, hogy a hónap folyamán a Marom tovább működtethesse irodáját, gyűléseket is tarthatnak a klubban – csak aztán tényleg költözzenek ki.