Ne írja ki a Facebookra, hogy eső lesz, mert megbüntetik

A kormány az OMSZ-t akarja monopolhelyzetbe hozni, és a magánszolgáltatókat készül ellehetetleníteni. Utóbbiak nem hagyják magukat.

Sokan mondják, hogy a múlt heti viharos havazás nyomán előállt rendkívüli helyzetet hatékonyabban tudták volna kezelni, ha az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) szavára adnak az emberek vagy éppen az illetékesek. Az viszont egyértelműnek tűnik, hogy kizárólag az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzését (pontosabban annak hiányát) okolja a Fővárosi Közterület-fenntartó (FKF) azért, hogy január 14-én Budapest lényegében lebénult a havazás miatt. Az FKF az esetről készített belső jelentését néhány napja a Hvg.hu szellőztette meg. Hasonló anomáliák máskor is előfordultak. Ezért az az általános vélemény, hogy minél többen szolgáltatnak a megbízható mérési adatokon alapuló előrejelzéseket, annál nagyobb biztonságban lesz a lakosság.

A sokszínűség ellen hat ugyanakkor a meteorológiai törvény tervezete, amely ellen folyamatosan tiltakoznak a szakmabeliek. Pártai Lucia, az Eumet.hu honlapot működtető meteorológus-matematikus reméli, hogy a tervezet nem a kormány álláspontja, mert ha ezt a tervezetet fogadják el, azzal a lakosságot veszélyeztetik. Példaként említette, hogy 2006. augusztus huszadikán a köztévé reggeli műsorában ő figyelmeztetett a várható időjárási veszélyhelyzetre, amit állítása szerint az OMSZ este sem tett meg, miközben az OMSZ volt a szolgáltatója a tűzijátékról közvetítő tévécsatornáknak.

Egyértelműen az állami monopólium kiépítését és a bevételszerzést szolgálja a most nyilvánosságra került meteorológiai törvénytervezet. Ezt a véleményt igazolja, hogy a jövőben az készíthet előrejelzést, aki megfelelő infrastruktúrával rendelkezik – ilyen hálózata az OMSZ-nek van. „Az amatőr megfigyelők kötelesek lesznek mérőeszközeiket hitelesíttetni” kitétel is olvasható a meteorológiai törvény tervezetében, ami azt jelenti, hogy kizárólag az mérhetne és küldhetne például az Időkép meteorológiai portálnak adatokat, akinek a műszereit korábban az OMSZ bevizsgálta és hitelesnek tekintette, ennek hiányában az észlelők mérései nem kerülhetnének fel a térképekre. (Miközben a március 15-i nagy hókáosz idején minden tudósításon jól látszott, hogy a katasztrófavédelem központjában az Időkép térképeit figyelik.)

Előrejelzést elvben készíthetne nem állami, mesterdiplomás meteorológus is, de csak ha az nem tartalmaz olyan elemet, amely veszélyes meteorológiai helyzetet vetít előre. Azaz nem lehet előre jelezni zivatart, jégesőt vagy viharos szelet. De ködöt sem, hiszen az a közlekedésre veszélyes. A tervezet logikája szerint a már bekövetkezett vagy éppen folyamatban lévő veszélyes időjárási jelenségekről sem tudósíthatna senki az állami szolgálaton kívül. Ad absurdum büntethető lesz, aki kiposztol egy vörös naplementés képet az Időképre vagy Facebookra, és kiírja, hogy „holnap nagy szél lesz”? A másik népszerű időjárási portál, a Köpönyeg.hu szerkesztői is számos változtatást javasoltak. Életszerűtlennek tartják például, hogy egy időjárás iránt érdeklődő személynek megtiltsák az előrejelzés készítését.

„Számos távérzékelési eszközre (radarok, villámlokalizációs szenzorok stb.) tudomásunk szerint nem is léteznek nemzetközi etalonként elfogadott hitelesítési normák, a kalibrációt általában maga a gyártó vagy a fejlesztő végzi. Ha a tervezet indirekt módon megfogalmazott kalibrációs monopóliuma érvényesülne, akkor még mindig lehetőség nyílna külföldi, szintén minőségbiztosított, ám a hazai jogrendszertől független mérő és kalibráló laboratóriumok szolgáltatásainak igénybevételére” – nyilatkozta lapunknak Nagy Gergely, az Időkép portál kutatás-fejlesztési igazgatója. „Ha a törvényt elfogadnák, természetesen minden rendelkezésünkre álló, uniós jogi normáknak megfelelő eszközzel a szólás- és véleménynyilvánítási szabadságot, valamint a teljes piaci monopolizációt és összeférhetetlenséget érintő indokolatlan korlátozás felülvizsgálatát kérnénk. Minden jogszerűen rendelkezésre álló, érintett hazai és uniós szervezethez jogi normakontrollért fordulnánk.”

Az Időkép semmilyen körülmények között nem szeretné felszámolni a szolgáltatást. Az elmúlt évekhez hasonlóan továbbra is arra törekednek, hogy a lakosságot (átlagosan napi 407 ezer egyedi látogatót) minél színvonalasabb, naprakész, friss és részletes információkkal segítsék. Ennek fontos alapját képezik innovatív fejlesztéseik és infrastruktúrájuk: saját radarhálózat, villámlokalizációs érzékelők, precíziós szélmérők, 300-400 általános meteorológiai állomás. Ez olyan érték, amelyet fejleszteni lenne érdemes, nem ellehetetleníteni.

Számítógépes előrejelzés az OMSZ-től
Számítógépes előrejelzés az OMSZ-től
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.