Nem várt CET-adósság

Első fokon pert nyert az MKB Bank az általa tavaly márciusban indított perben a fővárosi önkormányzat ellen. A pénzintézet 28,4 millió eurós – mintegy 7,5 milliárd forint – hitel és kamatai megfizetéséért indított pert a fővárosi önkormányzat ellen a Fővárosi Törvényszéknél.

Az elsőfokú ítéletet tegnap a Pécsi Törvényszék hirdette ki az előzetes várakozások és a jelentős perérték ellenére csak szóban. A bíróság érvényesnek ismerte el az MKB és a fővárosi önkormányzat által 2008-ban kötött megállapodást, amely szerint a szolgáltatási szerződés felmondása esetén az önkormányzat köteles megfizetni a fennálló adósságot akkor is, ha bizonyíthatóan a szolgáltató – azaz a Porto – súlyos szerződésszegése miatt szűnne meg a szerződés. A kötelezvény 25 évre szólt. Így vált a beruházás készfizető kezesévé az önkormányzat. Az MKB és a főváros egyelőre várja az írásba foglalt határozatot.

A döntés vélhetőleg meglepte a városvezetést. Tarlós István főpolgármester a Magyar Nemzetnek korábban azt mondta: a városvezetés száz százalékig biztos abban, hogy nem lesz per, mert az MKB Bankkal különösen jó a kapcsolatuk. Helyettese, Bagdy Gábor ezt megerősítve kijelentette: napi tárgyalásokat folytatnak a CET-ről a pénzintézettel. Úgy tűnik, ez nem volt elég.

A Fidesz már ellenzékben is támadta a Közraktárak átépítését célzó beruházást. Tarlós István főpolgármester a megválasztása óta is többször is bírálta, hogy „egy máltai strandon bejegyzett offshore céget bíztak meg egy 8,5 milliárd forintos munkával, amire 35 milliárdot akartak kifizetni”. Bagdy Gábor pénzügyi főpolgármester-helyettes nem sokkal a választási győzelem után elrendelte a beruházás átvilágítását, majd decemberben bejelentette: a megkötött szerződések hátrányos pozícióba kényszerítették a fővárost. Ez első hallásra azért különös, mert az önkormányzat egyetlen fillért sem adott a 32 millió eurós beruházáshoz. Nem volt rá pénz. Éppen ezért döntöttek a PPP-konstrukció mellett. Ikvai-Szabó Imre akkori főpolgármester-helyettes szerint kizárták a vagyonvesztés lehetőségét is, hiszen a főváros mindvégig az épület tulajdonosa marad, sőt jelzálog sem jegyezhető be az épületegyüttesre. S ez így is van. Csakhogy a Porto a beruházási költségek 90 százalékát hitelből teremtette elő, a bank pedig biztosítékot kért. Ezért kötöttek külön megállapodást a felek, a hitelező MKB, a Porto és a főváros. Az MKB tavaly éppen a megállapodásban foglalt önkormányzati fizetésikötelezettség-vállalás alapján indította meg a pert. 

Még mindig üresen áll a CET
Még mindig üresen áll a CET
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.