Többkulcsos adórendszert!
Utóbbiak azzal érveltek, hogy a szakpolitikai egyeztetések valójában koalíciós tárgyalások, erre pedig sem a jelenlegi időpont, sem az MSZP által javasolt forma és résztvevői kör nem megfelelő. A szocialista tárgyalódelegációt vezető Kákosy Csaba – aki a Gyurcsány-kormány gazdasági és közlekedési minisztere volt – az összegző ülést követően a Népszabadságnak nyilatkozva azt mondta: az alapelvekben és a főbb irányokban való megállapodás után mindegyik résztvevő saját műhelymunkában folytatja az egyeztetést és a részprogramok kidolgozását; ezeket későbbi konzultációk során fésülik újra össze.
Arra a kérdésünkre, hogy mennyire merevek az elfogadott keretek, vagyis ha ez Együtt 2014–PM a későbbiekben mégis csatlakozna a közös programkidolgozáshoz, úgy számukra milyen mozgástér biztosított (például az adórendszert illetően), Kákosy azt válaszolta: a programok mélyebb kidolgozása még hátravan, az elfogadott keretekben pedig nyilvánvalóan nincs érdemi nézetkülönbség az eddig megismert, más ellenzéki erők által vitt programokhoz képest.
„Abban mindenki egyetért, hogy progresszív adórendszerre van szükség. Hogy ebben milyen sávok vannak, már technikai kérdés. Mi készek vagyunk a folytatásra. Hogy ki és hogyan akar ebbe becsatlakozni, az nem rajtunk múlik” – tette hozzá. Az elfogadott kereteket illetően Kákosy Csaba lapunknak elmondta: a felek egyetértettek abban, hogy a jelenlegi kormány tevékenysége csődtömeget eredményezett a gazdaságban, ahonnan a képzett munkaerő és a befektetői tőke egyaránt menekül. Az ellenzéki pártok szerint egy kapitalista, a növekedésre és gyarapodásra építő piacgazdasági modell nyújthat megoldást, amelyben minden érintett féllel érdemi párbeszéd szükséges.
Felelős költségvetési és pénzügypolitikával állítanák vissza a piac bizalmát, az alacsony jövedelműeket segítő, a tehetősebbektől többet elváró adórendszert építenének, a különadókat pedig rögzített menetrendszer szerint vezetnék ki. Szintén szerepel a megállapodásban, hogy álláspontjuk szerint tudásalapú fejlődési pálya hozhatja meg a felzárkózás lehetőségét, amihez pedig elengedhetetlen a minőségi oktatás és a kutatás-fejlesztés stratégiai ágazatként való kezelése. Kákosy szerint csökkentenék a felesleges adminisztrációs terheket, és új megállapodást kötnének a bankrendszerrel is a hitelezés újbóli beindítása érdekében.
Bajnaiék is egyeztetést kezdeményeznek
A múlt héten elfogadott alaptörvény-módosítás elleni közös tiltakozás és az alkotmányosság megvédése érdekében egyeztetésre hívta az ellenzéki pártok vezetőit az Együtt 2014–Párbeszéd Magyarországért Választási Szövetség. Közleményük szerint ebben az ügyben fel kell függeszteni a versengést, és közösen kell eldönteniük, hogy miként tiltakoznak a módosítás ellen és miként tudják megvédeni az alkotmányosságot. Az MSZP és a Demokratikus Koalíció is üdvözölte a kezdeményezést, és jelezték, hogy csatlakoznak. Az LMP szerdán dönt a részvételről.