„Ne írd alá, János!”
Itt is, ott is 8-10 diák állta el az utat, kisebb-nagyobb fennakadást okozva ezzel a forgalomban.
A tüntetők transzparenseinek feliratai – „Haza csak ott van, hol jog is van”, „Ne áruljátok el a fiatalkori önmagatokat”, „Ne áruljátok el a jogállamot” – világossá tették demonstrációjuk célját: az alkotmány negyedik módosítása ellen tiltakoztak – igaz, nem hagyták őket sokáig. Az elmúlt hetekben feltűnően türelmes és megengedő rendőrség ugyanis a Parlamentnél igen hamar akcióba lépett. A déli bejáratnál már fél egykor feloszlatták a diákok élőláncát. Az északi bejáratnál még fél órát „adtak” a tüntetőknek. Egyikük – egy névtelenséget kérő középiskolás – úgy fogalmazott: „Bárki bármit mondjon is, semmilyen szervezettel, párttal nem állunk kapcsolatban, egyszerű diákok vagyunk, akik aggódnak az országért, a demokráciáért. Abban bízunk, hogy az utolsó pillanatban talán észhez térnek a képviselők, és letesznek az alkotmány újabb módosításáról, így sikerül megvédeni a jogállamot”.
A fiatalnak bőven lett volna még mondandója, ám a rendőrség – meglehetősen szokatlan módon, némi derültséget keltve – felszólította az újságírókat, hogy „határolódjanak el” a demonstrálóktól. Egy órakor – nem sokkal azután, hogy az MSZP a „demokrácia gyásznapján” fekete zászlókat lógatott az Országház több ablakából – már nemcsak az újságírók kérdései, hanem a tüntetők ellen is felléptek a rendőrök: távozásra szólították fel a diákokat, akik azonban nem engedelmeskedtek, leültek az aszfaltra. A demonstrálókat végül karjuknál, lábuknál fogva felemelték és odébb vitték, illetve volt, akit rendőrautóba tettek. „Hősök vagytok!” – skandálták eközben a tüntetők szimpatizánsai, akik közül többen ott voltak a Fidesz székházának múlt heti „blokádjánál”, és egyetemfoglaló akciókban is részt vettek.
Noha a fiatalok demonstrációját kora délutánra felszámolta a rendőrség, csak néhány órán át volt nyugalom a Parlamentnél. Délután öt órakor ugyanis újabb tüntetők jelentek meg az Országház közelében, az Alkotmány utcában: a DK és a Szolidaritás hirdetett közös, „spontán” tüntetést.
Kónya Péter, a Magyar Szolidaritás Mozgalom elnöke, az Együtt 2014 társelnöke rövid beszédében úgy fogalmazott: „Ha megszavazzák a tervezett módosításokat, akkor Magyarországon eltörlik az alkotmányosságot”. Nem sokkal később a tüntetők hosszan tartó füttykoncerttel és „Orbán, takarodj!” kiáltásokkal fogadták a bejelentést: a Parlament megszavazta a módosításokat. Mindezek után a körülbelül 80-100 fősre duzzadt csoportosulás – jókora közlekedési dugót okozva a belvárosban – gyalog indult a Várba, hogy ott csatlakozzon a civilek estére szervezett demonstrációjához. A „Ne írd alá, János – Tiltakozás az Alaptörvény 4. módosítása ellen!” címmel összehívott tüntetést eredetileg a Sándor-palota előtti területre hirdették meg. Hétfőn azonban kiderült, hogy a Terrorelhárítási Központ (TEK) – egy hetedikén hozott biztonsági intézkedésével – lezáratta a palota előtti Szent György teret. Ezt a TEK azzal indokolta, hogy az épületben és a lezárt területeken „több, védett személyek részvételével megtartott (...) program kerül megrendezésre, beleértve a március 15-ei nemzeti ünnepsorozat előkészítését is”.
A TEK döntését – a demonstrálók mellett – élesen bírálta a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ), amely szerint a Sándor-palota előtti terület lezárása jogellenes. A szervezet álláspontja szerint ugyanis a köztársasági elnöki palota önmagában nem szorul többletvédelemre, a március 15-i ünnepség előkészítése nem legitim indok jogszerű gyülekezések akadályozására, és a békés demonstrációk semmiféleképpen sem tekinthetők nemzetbiztonsági kockázatnak. A TASZ emlékeztetett arra: az Alkotmánybíróság korábban kimondta, hogy a közterületek önkényes átminősítése sérti a gyülekezési szabadságot. A jogvédők közleményükben úgy fogalmaztak: a TEK akciója nem tekinthető másnak, mint a jogszerű tüntetések megakadályozásának.
A TEK döntésének megfelelően a rendőrség hermetikusan lezárta a Sándor-palotához vezető utcákat, így este a tüntetők a Köztársasági Elnöki Hivatalhoz közel eső Dísz térre módosították a demonstráció helyszínét. A meglehetősen nagy rendőri erőkkel biztosított tüntetésre elsőként a Parlamenttől indult menet érkezett, a 80-100 demonstrálóhoz viszont később sok százan csatlakoztak: a nyolcórás kezdésre az egy-kétezresre becsült tömeg megtöltötte a tér felét. A részvevők közül többen magyar zászlóval érkeztek, volt, aki uniós lobogót hozott magával, jó néhányan pedig transzparensekkel készültek, amikre egyebek mellett azt írták: „Méltányos alkotmányt!”; „El a kezekkel a jogainktól!” „Azért vagyunk itt, hogy megkérjük Áder János köztársasági elnök urat, ne írja alá az alkotmány módosítását” – nyitotta meg a rendezvényt a demonstráció szpíkere, mire a tömeg hosszasan azt skandálta: „Ne írd alá, János!” Az első szónok, Bernáth László a demokrácia, a jogállam, az állampolgári jogok fontosságáról, szükségességéről szólt, s arról, hogy „meg kell szerveznünk védelmünket a társadalomellenes hatalom ellen”, majd beszéde végén közölte: a Fidesz ’89-es programjából idézett. Mindezek után megállapította: „Orbán Viktor elárulta a jogállamiságot”. A TASZ is képviseltette magát a lapzártánk után véget ért tüntetésen, és a jogvédő szervezet szónoka úgy fogalmazott: „A ma elfogadott alkotmánymódosítás megágyaz azoknak a törvényeknek, amelyek megfosztanak majd minket állampolgári jogainktól”.
A tömeg ezek után a már megszokott módon újfent kisebb „sétára” indult: a Várból az első célpont az alagút volt.