Zsiga képviselő maradhat
A bizottság ellenzéki tagjai ugyanakkor nem szavazták meg a határozatot, és kifogásolták, hogy az ülést olyan időpontban tartották, amikor az LMP-frakció megszűnése miatt egy ellenzéki képviselő hiányzik a paritásos bizottságból. Az MSZP-s Göndör István és a jobbikos Szabó Gábor szerint Zsiga Marcell valójában egyáltalán nem adott megnyugtató választ a kérdésekre.
Arról korábban a Blikk számolt be, hogy Zsiga képviselő leadott vagyonbevallása szerint úgy vett egy negyvenmilliós házat, hogy a tavalyi vagyonnyilatkozata alapján erre nem volt pénze, idén pedig nem keresett annyit, hogy ilyen értékű ingatlanvásárlásra igazolható fedezete legyen. A fideszes politikus a cikk megjelenése után azzal védekezett, hogy csak a ház fele az övé, a másik felét a felesége fizette ki. Azt elismerte, hogy az októberben vett ház negyvenmillióba került, de állítása szerint ebből csak húszat fizetett ő, a többit a felesége állta. A saját részével kapcsolatban pedig azt hangsúlyozta, hogy a ház feléért általa kifizetett húszmillióból tíz már korábban megvolt – ez szerepelt is 2011-es bevallásában –, a fennmaradó másik tízmilliót pedig a fizetéséből spórolta össze az elmúlt hónapokban.
A Blikk írása nyomán vagyonnyilatkozati eljárást kezdeményeztek a képviselő ellen, a hatályos szabályok szerint Zsigának írásos válaszban kellett megmagyaráznia az ügyben illetékes mentelmi bizottságnak, hogy rendelkezett elég pénzzel a ház megvételéhez. A korábbi eljárások esetén a politikusoknak legfeljebb mindössze pontosítaniuk kellett a nyilatkozatukat, így történt ez például Orbán Viktor miniszterelnök esetében is, aki csak a sokadik megkeresés és vagyonnyilatkozati eljárás kezdeményezése után tette egyértelművé hitelállományának mértékét. A vagyonnyilatkozati szabályozást idén januártól szigorították, ennek értelmében végső esetben akár a képviselői mandátumától is meg lehet fosztani azt, aki vagyonbevallásában valamilyen „lényeges adatot vagy tényt szándékosan valótlanul közöl”. A mostani eljárást az illetékes testület megszüntette, tehát az esetnek nincsen következménye: elfogadták a fideszes politikus magyarázatát.
Szijjártó sokat spórolt
Jó évet zárt Szijjártó Péter: többet spórolt, mint amennyit keresett. Az államtitkár 9,7 milliót keresett, és eközben több mint 12,6 millió forintot tudott félretenni. A tehetős családból származó Szijjártó Péter jelentős vagyont halmozott fel 2002 óta, amióta politikusnak állt: megtakarításai 5,3 millióról 62,7 millióra növekedtek. Nem ő az egyetlen politikus, akinek vagyonnyilatkozatából nem derül ki, honnan származtak a pluszbevételei. (Hvg.hu)