Végtisztesség kötelező árakkal

– Két éve temettük el az egyik rokonunkat Székesfehérváron, akkor még gond nélkül kiválaszthattuk, hogy milyen szolgáltatásokat kérünk a szertartáshoz. Sajnos, nemrég újra haláleset történt a családban, most viszont kötelezően meg kellett rendelnünk a ravatalozó használatát, a temetőn belüli szállítást, még a „halottvivőkért” is fizetnünk kellett, pedig csak egy urnáról volt szó.

Negyvenezer forinttal került többe a temetés olyan szolgáltatások miatt, amiket egyáltalán nem is akartunk igénybe venni. Felháborító! – panaszolja Tímea, aki azt kérte, hogy csak a keresztnevét írjuk le. Hozzátette: a fogyasztóvédelemhez fordul a történtek miatt.

Nem ő az egyetlen elégedetlen ügyfél, akit mellbe vágott a fehérvári temetkezések rendjének gyökeres átalakítása. Háborognak ugyanakkor a kegyeleti szolgáltatást végző magáncégek is, amelyek úgy érzik, hogy az önkormányzat lényegében kitiltotta őket a városi köztemetőkből.

Az idén januárban életbe lépett új helyi rendelet alapjaiban változtatta meg az eddigi rendet. A jogszabály lényege, hogy a város által fenntartott köztemetőkben mostantól csak az önkormányzat tulajdonában lévő Székesfehérvár Városgondnoksága Kft. végezhet bizonyos kegyeleti szolgáltatásokat, ráadásul ezeket a gyászoló családoknak kötelezően igénybe is kell venniük. Ilyen például a ravatalozó bérlése, a sírásás, illetve a sír visszahantolása, valamint a halottnak a temetőn belüli szállítása egy erre a célra rendszeresített elektromos járművel. Ezek összesen 60-80 ezer forintba kerülnek attól függően, hogy koporsós vagy urnás temetésről van-e szó. A kegyeleti piacon működő magáncégek mostantól csak az egyéb szolgáltatásokat ajánlhatják az ügyfeleiknek, igaz, a városgondnokság viszont azokat nem végezheti el.

– Ezer sebből vérzik a dolog – szögezi le Hege Attila vállalkozó, a 22 éve működő Borostyán Kft. ügyvezetője.

– Először is a kötelezővé tett szolgáltatások miatt óhatatlanul drágul a temetkezés Székesfehérváron. Számos megrendelőnk eddig ragaszkodott az olcsóbb mobil ravatalozóhoz, vagy eleve a sírhelynél kérte a ravatalozást, így a temetőn belül nem kellett fizetnie a halott szállításáért. De a szolgáltatások színvonala is romlik majd: mi például bármilyen zenei aláfestést vállaltunk, a városgondnokság viszont csak három fix zenei csomagot kínál az ügyfeleknek.

Hege Attila szerint a legnagyobb problémát a temetések időbeosztása jelenti: míg korábban a kegyeleti szolgáltatást végző cégek egymás között beosztották a temetési időpontokat, az új rendelet szerint ezt csak a városgondnokság teheti meg. A folyamatos ügyelethez viszont az önkormányzati vállalat havi 300 ezer forintos hozzájárulást kér a magáncégektől. Hege Attila azt mondja, ekkora pluszkiadást nem lehet kigazdálkodni, így viszont nem tudnak temetési időpontot adni a hozzájuk forduló ügyfeleknek. „Ha nem változik a helyzet, a korábbi évekhez képest elveszíthetjük a fehérvári temetéseink kétharmadát” – tette hozzá.

Bozai István, a Székesfehérvár Városgondnoksága Kft. ügyvezetője szerint elengedhetetlen volt a rendeletmódosítás. – Először is mostantól átláthatóvá válnak a temetés valós költségei, legalábbis az általunk biztosított szolgáltatásokról biztosan részletes számlát kapnak a megrendelők. Másrészt a rendelet rögzíti a tarifákat is, ami várhatóan olcsóbbá teszi a temetéseket. Kegyeleti okai is voltak a változtatásnak: nem fordulhat elő többé, hogy egy halott nem kapja meg a minimális végtisztességet, hiszen kötelezővé váltak a legalapvetőbb szolgáltatások.

Az önkormányzati rendelet miatt Hege Attila törvényességi felülvizsgálati kérelemmel fordult a megyei kormányhivatalhoz, ám elutasították a beadványát arra hivatkozva, hogy a temetkezési törvény lehetőséget ad az önkormányzat számára a szóban forgó rendelet megalkotására. A magánvállalkozás jogi képviselője, Bors István ügyvéd viszont úgy látja, több okból is kifogásolható a helyi jogszabály: egyrészt a tavaly novemberi elfogadását követően túl gyorsan lépett hatályba, így a piaci szereplők nem készülhettek fel a változásokra, másfelől megítélése szerint az önkormányzat visszaélt a (temető-) tulajdonosi jogaival, egyúttal megsértette a versenysemlegesség elvét is.

Bozai István ellenben úgy véli, nem sérült a piaci verseny, hiszen az összes kegyeleti szolgáltatónak –köztük a város többségi tulajdonában lévő Fejér Megyei Önkormányzatok Temetkezési Kft.-nek is – pontosan ugyanazokat a szolgáltatásokat kell igénybe venniük, ráadásul kötött árakon. „Mostantól legalább világossá válik, hogy a koporsón, az urnán, a halottöltöztetésen és az egyéb kiegészítő szolgáltatásokon melyik cég mennyit keres” – tette hozzá.

A fehérvári közgyűlésben ellenzékben lévő szocialisták nem szavazták meg a rendeletmódosítást. Knizse Gyula MSZP-s önkormányzati képviselő szerint egyrészt hiányolták az átalakításhoz szükséges hatástanulmányt, másrészt ellenzik az olyan önkormányzati beavatkozást, ami torzítja a piaci mechanizmusokat.

– A városi cég kimazsolázta magának a legalapvetőbb kegyeleti szolgáltatásokat, ezzel nehéz helyzetbe hozta azokat a magánvállalkozásokat, amelyek Fehérvár megbízható adófizetői. Ráadásul az is kétséges, hogy a változástól emelkedik-e a szolgáltatások minősége, illetve összességében olcsóbbá válik-e a temetés – tette hozzá.

Bozai István ugyanakkor azzal érvel, hogy a várható nyereséget a városgondnokság kizárólag a 11 köztemető felújítására fordíthatja, márpedig mindegyikre ráfér a fejlesztés. – Azt is előrelépésnek gondolom, hogy a rendelet életbelépésével a városgondnokságon belül létrehoztunk egy 15 fős szakszemélyzetet, amivel minden egyes temetésen ugyanazt a minőséget tudjuk biztosítani. A magáncégek számára is olcsóbb lehet, ha a mi dolgozóinkat veszik igénybe, mintha saját embereket alkalmaznának – tette hozzá. Hege Attila másképp látja a dolgot, szerinte épp az a baj, hogy az önkormányzati cég helyzetbe hozásával a többiek – így a Borostyán Kft. is –elbocsátásokra kényszerülhetnek. A vállalkozó azt állítja, hogy másfajta nyomás is nehezedik rá:

– Amikor nyilvánosságra került, hogy a kormányhivatalhoz fordultam a helyi rendelet miatt, ismeretlenek ledöntötték a családi síremlékünket. A rendőrök lezárták a nyomozást, nem találták meg az elkövetőt. Az üzenet egyébként nyilvánvaló: valakik azt akarják, hogy ne bolygassuk az új temetkezési rendet. Minket azonban hiába fenyegetnek, nem fogjuk annyiban hagyni a dolgot.

 

40EZER

A TEMETÉS akár 40 ezer forinttal is többe kerülhet, mint korábban, mert olyan szolgáltatásokat is meg kell fizetni, amelyeket a hozzátartozók nem biztos, hogy meg akarnának rendelni.

 

Az önkormányzati cégtől kötelező megrendelni a sírásást, a sírhantolást és a halottszállítást, a többit csinálhatják a magánvállalkozók
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.