ELTE: Elkeseredett ellentámadás
Így ősztől kétszáz diáknak más intézményben kell folytatnia tanulmányait. A gyermekeik iskolájának megmentéséért hiába küzdő szülők csalódottan értesültek az egyetem döntéséről, a napokban pedig meglehetősen határozott „ellentámadást” indítottak. Súlyos vádakat is megfogalmazó levelet juttattak el az ELTE vezetésének. E levélben azt írták: az egyetem a forráselvonásra hivatkozva döntött a bezárásról, csakhogy már az erről szóló kormányzati döntés előtt, tavaly nyáron bizottságot hívtak össze a finanszírozási gondok miatt, az iskola esetleges megszüntetésének vizsgálatára.
„Nehezen elképzelhető, hogy már a múlt év közepén értesültek a 2013. évi költségvetés szigorításairól, amennyiben viszont tudták erről, akkor felelőtlenség volt a középiskolai felvételiztetés” – írták levelükben a szülők. Nehezményezték azt is: részben az oktatási intézménynek otthont adó épület rossz állapotával indokolják az iskolabezárást, miközben „nem tettek semmit az állagmegóvás, felújítás érdekében”.
És bírálják az egyetem vezetését azért is, mert szerintük „a középiskola veszteség nélkül működik, gyakorlatilag eltartja önmagát”. A bírálatok kapcsán kerestük az ELTE illetékeseit, ám a szülők levelét még nem kapták meg, így arra nem tudtak reagálni. Korábban viszont úgy fogalmaztak: már az elmúlt években általánossá vált, hogy a gyakorlóiskola működtetésére kapott normatíva nem fedezte a kiadásokat, ezért az ELTE-nek kellett kiegészítenie az intézmény költségvetését.
Mivel az elmúlt négy évben reálértéken közel 50 százalékos elvonással sújtották az egyetemet, a továbbiakban már nem tudják finanszírozni a középiskolát. Kitértek arra is: a középiskolai képzés továbbviteléhez mintegy 200 millió forintos felújítás és évi mintegy 100 millió forintos plusztámogatás kellene. Mivel az ELTE vezetésében „csalódtak” a szülők, most Balog Zoltán humánminisztertől remélnek segítséget az iskola megmentéséhez, egyben tartásához. A napokban ugyanis petíciót adnak át a tárcavezetőnek. Úgy tudjuk, egyebek mellett azt kérik a minisztertől: segítsen abban, hogy az iskola a jelenlegi épületben, önálló intézményként, jogutódi minőségben működjön tovább a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ fenntartásában.
Egyfajta „B tervként” azt javasolják a miniszternek, hogy ha az iskolát mégsem sikerülne megmenteni, akkor az intézmény a kerületi Arany János Gimnázium kihelyezett részlegeként működjön tovább.