Építés vagy leépítés?
Sokan úgy vélik, az integráció valójában a most még jól működő, 35 ezer embert ellátó kórház leépüléséhez vezet: a milliárdos adósságot maga előtt görgető megyei intézmény „osztályaként” ugyanis elkezdődhet lassú kivéreztetése. Az aggodalmakat növeli, hogy keveset tudni a kormány terveiről és azok következményeiről, mert bár hónapokon belül várható az összevonás, annak részletes szabályait még csak most dolgozzák ki. Az integrációt hevesen bírálja Horváth András szocialista országgyűlési képviselő, az MSZP Fejér megyei elnöke. Az előzményekről szólva lapunknak elmondta: 2006-ban a kórház struktúraváltáson esett át, aminek következtében fájó intézkedéseket kellett meghozni, osztályok szűntek meg, dolgozók veszítették el állásukat.
Szerinte azonban mára világosan kiderült, hogy érdemes volt ezt a lépést megtenni, hiszen a móri kórház átalakítása sikertörténetté vált. A közel egymilliárdos fejlesztés nyomán az ország egyik legmodernebb egészségügyi intézménye lett a kórház, ráadásul alighanem egyedülálló módon lényegében nullszaldós, vagyis a városnak egyetlen fillérjébe sem került a fenntartása. Mindezek miatt – tette hozzá – a móri intézmény a struktúraváltás után a gazdaságos működés, a stabil, a biztonságos betegellátás mintakórháza lett.
– Ha egy nagy, jól működő kórházba olvasztanának be egy lepusztult, eladósodott intézményt, szavam se lenne. Csakhogy itt ennek épp az ellenkezőjéről van szó. Ez elfogadhatatlan, érthetetlen és indokolatlan lépés – fogalmazott Horváth András, hozzáfűzve: – Félő ráadásul, hogy később a párhuzamosságokra hivatkozva megszüntetnek majd olyan ellátásokat, amelyek a megyénél is adottak, így a móriaknak majd Székesfehérvárra kell járniuk.
Mindemellett a képviselő szerint az integráció több más szempontból is aggályos. Mint mondta, a kórház 2008-ban úgy jutott 693 millió forintos támogatáshoz, hogy ötéves fenntartási kötelezettséget vállalt. A mostani összevonással azonban megszegnék ezt a vállalást, vagyis nem zárható ki, hogy emiatt visszaköveteli az unió a támogatást. Horváth András szerint további aggodalomra ad okot az, hogy több orvos a megyei kórházban közalkalmazottként dolgozik, míg Móron megbízási szerződéssel vállal munkát.
Az összevonás után viszont már egy intézmény lesz a kettőből, így nem lehet majd egyszerre közalkalmazott és vállalkozó is ugyanaz az orvos. Vagyis az integráció végeredményben súlyos orvoshiányt okozhat. A kórházak tervezett összevonásáról – ami ellen a közelmúltban több százan demonstráltak Móron – megkérdeztük a szaktárcát is, amely kevés konkrétumot tartalmazó közleményt juttatott el lapunkhoz. A szaktárca nyilatkozatából nem derült ki, hogy mikor kerül sor az összevonásra, indokként pedig csak azt említette az Emmi egészségügyért felelős államtitkársága: „az integrációban rejlő költségcsökkentési lehetőségek kihasználásával az egyesített intézmény bevételeinek nagyobb részét tudja majd közvetlenül a gyógyításra fordítani, emelve ezzel a lakosságnak nyújtott ellátás színvonalát”.
Azt ugyanakkor kérdésünkre határozottan leszögezte a tárca, hogy az integráció nem jár majd elbocsátással, és a korábban kapott uniós támogatás nincs veszélyben. Az esetleges orvoshiány kapcsán már kevésbé tűnt magabiztosnak az apparátus. Mint írták, „a foglalkoztatást érintően a Fejér Megyei Kórház jelenleg is egyeztetéseket folytat annak érdekében, hogy semmiképpen ne állhasson elő munkaerőhiány, és mindenki számára megnyugtató és a lehető legkedvezőbb megoldást megtalálják”.
Szerettünk volna kérdéseket feltenni Törő Gábor móri országgyűlési képviselőnek (Fidesz), a megyei közgyűlés elnökének is, aki korábban több nyilatkozatot tett az ügyben, ám sajtófelelőse elhárította érdeklődésünket arra hivatkozva, hogy a kórházak állami fenntartásban vannak. Az elnök nemrégiben azt mondta: „Az integráció a szolgáltatás színvonalának növelését és a szakmai hiányosságok kijavítását célozza. (...) Az összevonás döntően az igazgatási szintet érinti, szakmai területen nem jár létszámleépítéssel, (...) telephelybezárásra, megszüntetésre nem kerül sor.”
Csernavölgyi István, a Fejér Megyei Szent György Kórház főigazgatója érdeklődésünkre úgy fogalmazott: „Az integráció nem egyedi jelenség, hanem országos tendencia, és meggyőződésem, hogy a várhatóan nyárra befejeződő átszervezés az aggodalmakkal ellentétben nem ártani fog, hanem éppen ellenkezőleg, segíti majd a móri kórházat, valamint a térségben élőket. A lépés gazdasági és betegellátási szempontból egyaránt előnyös lesz.” Mint mondta, az integráció nyomán költséghatékonyabb működést alakíthatnak ki, és jobb esélyekkel indulhatnak fejlesztési pályázatokon. Ami pedig az ellátást illeti: egységes betegútrendszert és közös informatikai hálózatot ígérnek, ami összességében gyorsabb és hatékonyabb gyógyító munkát tesz lehetővé.
A főigazgató arra a felvetésünkre, hogy a móri kórháznak nincs adóssága, míg a megyeinek jelentős tartozásai vannak, úgy reagált: a jó gazdasági mutató önmagában kevés, hiszen a cél mégiscsak a betegek megfelelő és gyors ellátása. Ennek kapcsán Csernavölgyi István arra emlékeztetett: a 2006-os átalakítások során Móron megszűnt több osztály – például a szülészet, a nőgyógyászat, a huszonnégy órás sürgősségi fogadóhely –, és felszámolták a labort is, ami miatt sokat kell várakozniuk a betegeknek, nemritkán tumultus alakul ki. Annak felmérése pedig már elkezdődött, miként tudnák a jelenlegi szolgáltatásokat bővíteni – tette hozzá.
A szaktárcához hasonlóan Csernavölgyi István is alaptalannak tartja azokat az aggodalmakat, amelyek szerint az integráció miatt vissza kellene fizetni a korábbi uniós támogatást. Mint mondta, a megyei kórház védőhálója alatt csak nagyobb biztonságban lesz a móri intézmény, vagyis a kórház fenntartására vállalt kötelezettséget továbbra is teljesítik. Arra a felvetésre, hogy esetlegesen szakemberhiány lépne fel az összevonás nyomán, úgy reagált a főigazgató: ez jogi kérdés, amit megoldanak, így minden eddigi feladatát ellátja a kórház.
Balika Zoltán, a móri kórház főigazgatója azt mondja: vannak még nyitott kérdések, de az integráció nem feltétlenül jelent rosszat, a móri intézmény például a közös pályázatoknak köszönhetően akár még jól is kijöhet az összevonásból. Bár a megyei önkormányzat és a Szent György Kórház vezetése szerint az átalakításnak csak előnye lesz, az integráció ellenzői már most jelezték: nyomon követik a kórház sorsát. Ha azt tapasztalják, hogy romlik az ellátás színvonala, az utcára vonulnak.