De ki is a baloldali jelölt?

„Sokkal többet árul majd el a pártunk valódi támogatottságáról, mint egy közvélemény-kutatás” – így vélekedik Gyurcsány Ferenc a vasárnap tartandó pusztaszabolcsi időközi polgármester-választásról.

A Demokratikus Koalíció elnöke nem ok nélkül reménykedik: a voksoláson négyen szállnak harcba a városvezetői székért, de a három független jelölt mellett egyedül Miklósi Péter indul pártszínekben, mégpedig a DK támogatottjaként. Így aztán a pártok versenyét mindenképpen ő nyeri.

Gyurcsány Ferenc fóruma csütörtök este a településen
Gyurcsány Ferenc fóruma csütörtök este a településen

Gyurcsány szerint ugyanakkor az egész ellenzék számára is fontos jelzés lesz a vasárnapi szavazás, hiszen most először lehet majd felmérni, hogy milyen esélyekkel száll ringbe egy olyan jelölt, akit közösen támogat a teljes baloldal. Horváth András, az MSZP Fejér megyei elnöke szerint ez annyiban igaz, hogy a szocialisták hivatalosan nem állítottak saját polgármesterjelöltet, nem is kampányolnak egyik induló mellett sem, ráadásul ők is Miklósit tartják a legalkalmasabbnak a tisztségre.

Pusztaszabolcson tavaly nyáron üresedett meg a polgármesteri tisztség, miután Czompó István egészségi és családi okokra hivatkozva felállt a székéből. Ezzel váratlanul véget ért a „Czompó-korszak”: a kiszálló független polgármester a negyedik városvezetői ciklusát szakította félbe. A 6500 lelkes Fejér megyei város önkormányzatában nem tisztán pártkötődések alapján alakultak ki a jelenlegi erőviszonyok: a leköszönt polgármesterhez hű öt képviselő széles-sokszínű politikai palettán helyezkedik el, a háromfős ellenzék egyértelműen a jobboldalhoz kötődik.

Czompó helyi népszerűségét mi sem jelzi jobban, mint hogy 2010 őszén, a fideszes henger idején is meggyőző fölénnyel utasította maga mögé a kormánypárti polgármesterjelöltet. A mostani aspiránsok közül hárman is függetlenként indulnak, ám közülük csak az esélytelenek nyugalmával készülő Stanczel Károly helyi vállalkozó tekinthető ténylegesen annak. A további két jelölt függetlenségét viszont a helyiek is furcsának tartják: 2010-ben Szőke Erzsébet, a jelenlegi alpolgármester még MSZP-támogatottként, Csányi Kálmán pedig a Fidesz színeiben lett helyi képviselő.

Csányi, a helyi gimnázium igazgatója a váltásról kérdésünkre azt mondta: városatyaként bátran felvállalhatta értékrendjét, politikai szimpátiáját, ám ha az egész település irányítására szeretne vállalkozni, akkor a függetlenségével is jeleznie kell, hogy nem a jobboldalnak, hanem az összes pusztaszabolcsi lakosnak kíván a polgármestere lenni. Az általunk megkérdezett helybeliek meglepődtek Miklósi Péter kampányszlogenjén, miszerint ő a baloldal közös jelöltje. Többen is visszakérdeztek, hogy nem Szőke Erzsébetről van-e szó, aki két éve a legtöbb voksot begyűjtve lett önkormányzati képviselő.

– Én továbbra is baloldali jelöltnek tekintem magam, még akkor is, ha ezúttal nem támogat az MSZP – szögezte le kérdésünkre Szőke Erzsébet, aki szerint a párt nem hátrált ki mögüle, egyszerűen megszűnt a szocialisták helyi szervezete. Horváth András kérdésünkre úgy fogalmazott: Pusztaszabolcs környékén valóban meggyöngült az MSZP, ami annak a következménye, hogy a térséget több cikluson át a parlamentben képviselő Ecsődi László 2011-ben követte Gyurcsány Ferencet a DK-ba, és vele együtt akkor sokan átléptek az új baloldali pártba. Szőke Erzsébet elárulta, hogy a DK részéről nemrég megkörnyékezték, nem lépne-e vissza a jelöltségtől, de erre nem látott okot, szeretné magát megmérettetni. Hozzátette ugyanakkor, hogy a kialakult helyzetben jelentősen megnőttek Csányi Kálmán esélyei, mivel a DK-jelölt indulásával valószínűleg megoszlanak majd közte és Miklósi között a baloldali szavazók voksai.

Márpedig a 33 éves igazgatásszervező, aki három hónappal ezelőtt döntötte el, hogy politikus lesz, a DK szakmai és anyagi támogatását élvezve a vetélytársainál jóval látványosabb és erőteljesebb kampányt folytatott: szórólapokkal árasztotta el a várost, bemutatkozó videót töltött fel az internetre, választási fórumot szervezett Gyurcsány Ferenc részvételével. Hatpontos programjában a legfőbb helyi problémák megoldása szerepel, egyúttal frissességet, fiatalos lendületet, aktívabb pályázati szerepvállalást ígér a választóknak.

Csányi Kálmán polgármesterként az eddiginél átláthatóbbá tenné és konszenzusokra építené a helyi döntéshozatalt, törekedne egy vállalkozóbarát gazdasági környezet kialakítására, ehhez kapcsolódva új munkahelyek teremtését, valamint a MÁV-tulajdonban lévő sportpálya megszerzését tűzte ki célul.

Az alpolgármesterként tevékenykedő Szőke Erzsébet a Czompó-éra folytatását kínálja. Elmondta: a város pénzügyi helyzete stabil, épp most készülnek egy 200 millió forintos fejlesztési hitel felvételére, amelyből egy egészségügyi központ és egy tűzoltóőrs kialakítását, utak felújítását, valamint egy játszótér építését tervezik. Gyurcsány Ferenc szerint a DK mindenképpen nyertese lehet a vasárnapi voksolásnak. Ahogy a pártelnök fogalmazott, Miklósi Péter százalékokban kifejezve borítékolhatóan két számjegyű eredményt produkál majd, amivel lényegesen jobb eredményt érhet el, mint az ellenzéki párt hivatalosan mért országos támogatottsága.

„Az 5000 fő alatti településeken sok helyen erősebbek vagyunk, mint az MSZP, ami annak köszönhető, hogy új pártként tele vagyunk elkötelezett, aktív tagokkal. A jövőben is minden olyan kistelepülésen indítunk saját jelöltet, ahol jelen vagyunk” – tette hozzá Gyurcsány.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.