Zöld jelzést kapott az Olajág
Az Arany Alkony idősotthonokat jelenleg üzemeltető Kálvin János Presbiteri Missziónak (KJPM) péntekig egyezségre kellene jutnia az átadás-átvételről az ingatlanokat birtokló Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) által létrehozott üzemeltetővel, az Olajág Otthonokkal. Erre a működési engedélyt kiadó fővárosi kormányhivatal kérte fel a feleket. De még a tárgyalásokig sem jutottak.
A missziót lefoglalja az épületeket birtokló Medicatus cégcsoport korábbi tulajdonosaival folytatott pereskedés. A KJPM egyszerre kilenc céget citált a bíróság elé a Medicatus korábbi tulajdonosai által egyoldalúan felmondott ingatlanbérleti szerződés okán. A misszió több mint egy éve nem fizet az épületek használatáért, ami havi 44 millió forint bevételkiesést jelent a Medicatusnak. A misszió a bérleti szerződés érvényességének kimondását várja a bíróságtól, azt remélve, hogy a fővárosi kormányhivatal által indított új eljárásban ismét megkapják a működési engedélyt. A hivatal ugyanis az ingatlanok rendezetlen jogcímére hivatkozva vonta vissza az otthonok működési engedélyét tavaly márciusban.
– Ha a misszió továbbra is érvényesnek tartja a bérleti szerződést, akkor miért nem fizeti azóta sem a bérleti díjat? S miért kéri a bíróságtól, hogy az eredeti bérleti díj negyedére mérsékeljék annak összegét, amely egyébként az ingatlanadóra se lenne elég? – sorolja a kérdéseket Nógrádi Bálint, a Medicatus cégcsoport új tulajdonosok által kinevezett vezérigazgatója, aki nem tagadja, hogy az Arany Alkony pénzügyi helyzete igen ingatag. A lakók által vásárolt egészségügyi szolgáltatásokat továbbra is biztosítani kell, s ennek tetemes költsége van, a potenciális új lakók pedig a helyzet rendeződésére várnak, így csak csekély bevétel keletkezik, miközben a misszió elnyeli az állami normatívát. Az ingatlanokra felvett bankhitelt most a Medicatus cégcsoportot időközben megvásároló két brüsszeli zsidó alapítványnak kell törlesztenie. Ez már az előző tulajdonosoknak is nehezen ment, tavaly csak a kamatokat fizették, a tőketörlesztésre már nem futotta. A négy zuglói ingatlan építésére 3,5 milliárd forint bankhitelt vett fel a cég. Ebből még több százmillió hibádzik.
A fokozódó pénzügyi nyomás oldására az új tulajdonosok eladták a Medicatustól megvásárolt ingatlanok egyikét, amely nem kapcsolódott az idősellátáshoz. Ám ez egyszeri megoldás. Az elsősorban az idős emberek ellátására „szerződött” alapítványok egyre türelmetlenebbül várják, hogy a megvásárolt ingatlanokban birtokon belülre kerüljenek. Ám a bíróság novemberi határozata megsemmisítette a működési engedély visszavonására vonatkozó régi döntést, új eljárásra kötelezte a kormányhivatalt. Így továbbra is a misszió a hivatalos üzemeltető.
Az EMIH által létrehozott Olajág Otthonok csak akkor vehetné át ezt a feladatot, ha a misszió lemond erről, illetve a kormányhivatal ismét visszavonja a működési engedélyét. Ám a jelek arra mutattak, hogy a hivatal megvárta volna a perek lezárását. Így különösen jókor jött az NRSZH állásfoglalása ez ügyben. A perek ugyanis akár egy évig is elhúzódhatnak, márpedig az új tulajdonosok aligha várnak ennyit. Támogatásuk, illetve bevételek nélkül azonban az Olajág sem tud törleszteni a banknak. A pénzintézet pedig ennek híján kényszerárverésre bocsáthatja az idősotthonoknak helyet adó ingatlanokat. Nógrádi Bálint bizakodó: ha lehetővé válik a zökkenőmentes tulajdonos- és üzemeltetőváltás, akkor e kettő egy kézben egyesülhetne. Ráadásul a főváros átmeneti elbizonytalanodása is eltűnt, hiszen a decemberi közgyűlés jóváhagyta az új üzemeltetővel való egyezséget. Így csupán a kormányhivatal engedélye, illetve a misszió együttműködése szükséges a mindenki számára megnyugtató megoldáshoz.