Még nincs kihívója Tarlósnak
– Engem Budapest népe ültetett a városvezetői székbe, így nem is válthat le más – hangoztatja. S a kormánypárt – ha fogcsikorgatva is – ért a szóból. Tarlós István meggyőző fölénnyel nyert 2010-ben. De ellentétben a Fidesszel, népszerűségének jó részét félidőre is megőrizte. A vártnál kevesebbet morzsolt le belőle a hangos városházi belharc, a kormányzati csapások sora, Budapest állandó gazdasági veresége, a BKV folyamatos csődhelyzete, illetve a város súlyos pozícióvesztése. Az úgynevezett erős kéz politikája ugyanis népszerű. A Fővárosi Közgyűlésben gyakorta visszatetsző stílusa is sokaknak bejön: ő a karakán városszéli ember, aki keményen odamondogat saját pártjának, sőt ha kell, még a „szeretve tisztelt” Orbán Viktor miniszterelnöknek is. A rendteremtéstől a széplelkek kritikája sem tántorítja el, ha pedig a kedve ellen tesznek, akkor még a kamerák kereszttüzében sem fog kezet a saját emberével. Erről a BKK vezetője, Vitézy Dávid is tudna beszélni. Kommunikációs kampánnyal ért fel a kigyúrt terepjárósoknak küldött üzenete is: „Vége azoknak az időknek, amikor ott álltak meg, ahol akartak, és akinek ez nem tetszik, jelentkezhet egy pofonért”.
Tarlós a fővárosi Fidesz-frakcióval is szembekerült. Az egyik kormánypárti képviselő szerint őt egyszerűen nem is érdekli más, csak a személyes hatalma és udvartartása. Ő az egyetlen király a sakktáblán, mindenki más csak gyalog lehet. A döntéseket bizalmasaira hallgatva hozza, gyakorta felülbírálva a hivatal, illetve a frakciótagok írta javaslatokat. És a sikert is kisajátítja. A fővárosi fideszesek – s velük a párt jó néhány erős embere – félidőre elunták a statisztaszerepet. Kezesebb, irányíthatóbb városvezetőt akartak. Ám Tarlós megpuccsolásához végül sem saját pártjuk vezetőségében, sem az ellenzéknél nem találtak támogatóra. Az ellenzék ugyanis, bár hevesen elutasítja a főpolgármesteri arroganciát, a budapesti Fidesz támogatásától is ódzkodik. Az ellenzéknek egyébként is jól felfogott érdeke a jelenlegi hatalom megosztása, illetve a kétfelé húzás fenntartása.
Igaz, a Fidesz sem engedheti elbukni Tarlóst, mert egy esetleges időközi választás sikere korántsem volna garantált. S egyelőre úgy tűnik, a 2014-es választásokra sem akad párton belül valódi ellenfele, még ha sokan azt valószínűsítik is, hogy valamiféle háttéralku már köttetett a belvárosi polgármesterrel, Rogán Antal parlamenti frakcióvezetővel.
– Tarlós István azt kapta jutalmul, amit én büntetésül – így összegezte a jelenlegi főpolgármester helyzetét elődje, Demszky Gábor tavaly ősszel. Az exvárosvezető szerint Orbán Viktor görcsösen akarta Budapestet – mivel előzőleg ott vesztette el az országot –, ezért bárkivel alkut kötött volna a győzelemért cserébe. De soha nem akart erős Budapestet, amelynek főpolgármestere akár személyes kihívója is lehetne. Ezért a győzelem óta folyamatosan gyengíti a fővárost. S valóban, Budapest egyre-másra szenvedi el a pénzügyi csapásokat, forrásainak, intézményeinek jelentős részét elveszítette az elmúlt két évben.
– Budapest nélkül 2014-ben is nagyon nehéz lenne választást nyerni, s ezzel nagyon udvariasan fogalmaztam – üzent a Fidesz vezetőinek az Inforádión keresztül Tarlós, s hozzátette: a jelenlegi kegyelmi állapot 2014-ben véget ér. „Ráadásul az ellenzéket a belső idétlen vitákkal is fel lehet hozni, anélkül, hogy bármi értelmeset tennének” – fogalmaz a tőle megszokott stílusban.