Gyömrő nem akar Horthy-kultuszt
Bár a helybéliek Mezey Attila gyömrői alpolgármester szerint a vasárnapi népszavazáson szentesítették az önkormányzat határozatát, utólag már ő sem tartja szerencsésnek, hogy közterületet neveztek el Horthy Miklósról a városban. Gyömrő nem akar Horthy-kultuszt – állítja az alpolgármester, és ígéri: a testület a jövőben különösen ügyelni fog rá, hogy ne hozzon olyan döntést, amely megosztja a lakosságot.
A Pest megyei városban vasárnap rendeztek népszavazást arról, viselje-e közterület a volt kormányzó nevét. (Az önkormányzatban túlnyomórészt a Gyömrő 2000Kör jelöltjei szereztek mandátumot. A testület – jobbikos javaslatra – a főteret, illetve az ott lévő parkot nevezte el Horthyról.) A népszavazás érvényességéhez a választópolgárok legalább ötven százalékának részvételére lett volna szükség. Végül csupán az arra jogosultak 18 százaléka szavazott. Annál is kevesebben mentek el, mint ahányan aláírásukkal a népszavazás kiírását támogatták. Igaz, a megjelentek elsöprő többsége Horthy ellen voksolt.
Kavalecz Gergely, a népszavazást kezdeményező egyik civil szervezet, a KIGYE (Környezet-, Ifjúság- és Gyermekvédelmi Egyesület) vezetője előzőleg kilátásba helyezte, hogy a tiltakozók beadványban kérik majd az önkormányzattól Horthy nevének törlését. „Akkor sem adjuk fel, ha nem jön össze az ötven százalék” – mondta. Az eredmény ismeretében Kavalecz Gergely kijelentette, ha a részvételi arányt nem is, azt mindenképpen örvendetesnek tartja, hogy a szavazók túlnyomó többsége kinyilvánította: ellenzi a Horthy-kultuszt. A KIGYE megköszönte mindazok munkáját, akik segítették a kampányt, és köszönetet mondott azoknak is, akik elmentek szavazni. Az alacsony részvételhez a civil szervezet állásfoglalása szerint az is hozzájárulhatott, hogy többen nem kaptak választási értesítőt, a helyi újságban meg sem jelent a népszavazásra szóló felhívás.
Mezey Attila szerint a városban mindenki pontosan tudta, hogy mikor és miről tartanak népszavazást. Az alpolgármester azzal érvel, hogy a demokrácia játékszabályait be kell tartani: sem jogi, sem etikai szempontból nem lát okot a közterület nevének megváltoztatására. A népszavazástól távol maradók szerinte közvetve jóváhagyták az önkormányzat döntését, amelyet a gyömrői választóknak összességében csak a 13 százaléka utasított el.
Gyömrő – hangsúlyozta – nem akarja ápolni a Horthy-kultuszt. Tehát nem lesznek emlékünnepségek, felvonulások és hasonló rendezvények. A testület – jelentette ki az alpolgármester – ezentúl ötszörösen meg fogja gondolni, milyen előterjesztéseket fogad el. Az önkormányzat fokozottan figyelni fog arra, hogy ne hozzon olyan döntést, amely feszültségeket gerjeszthet a városban, ideológiai vagy pártpolitikai alapon megoszthatja az embereket.