Petárdázni továbbra is tilos
Ha nem sikerült az óévbúcsúztatón a teljes vásárolt mennyiséget eldurrogtatni, a megmaradt eszközöket legkésőbb január 5-ig vissza kell vinni oda, ahol azokat vásárolták, és az eladó köteles valamennyit ingyen visszavenni. (A vételár nem jár vissza, viszont megsemmisítési és tárolási díj sem számolható fel.)
A kormányrendelet négy kategóriába sorolja a pirotechnikai eszközöket. Az elsőbe az akár lakásban is használható, alacsony kockázattal és hanghatás mellett működtethető eszközök tartoznak, mint például a tortagyertya. A második pirotechnikai osztályba tartoznak az egész évben külön engedély nélkül használható kültéri eszközök, amilyeneket például esküvőkön, kisebb születésnapi partikon használnak. Ezekből bárki tarthat otthon, és bármelyik családi ünnepen fel is használhatja. A harmadik pirotechnikai osztályba tartoznak a kizárólag a szilvesztert megelőző napokban felnőttek által vásárolható eszközök, a negyedikbe azok, amelyeket csak pirotechnikusok külön engedéllyel vásárolhatnak és használhatnak. A 3. osztályba soroltak – az egyes és kettes kategóriába tartozókkal ellentétben – nem tárolhatók otthon a következő szilveszterig.
Cserényi József alezredes, pirotechnikus, az ORFK igazgatásrendészeti főosztályának munkatársa a rendőrség csütörtöki tájékoztatóján azt javasolta, hogy a 3. osztályba sorolt termékek közül is elsősorban a „telepeket” vásárolják azok, akik az év végén otthon saját „tűzijátékukban” szeretnének gyönyörködni. A telepek ugyanis több össze hangolt vetőcsőből lövik a magasba a „rakétákat”, így elég meggyújtani egyetlen gyújtózsinórt ahhoz, hogy percekig tartó élményben legyen része az egybegyűlteknek. A szakértő szerint ez a legbiztonságosabb termék.
Csak kevesen tudják, de a külön engedély nélkül vásárolható pirotechnikai eszközökből sem tartható és használható fel akármennyi. Az egyes és a kettes kategóriába soroltakból legfeljebb egy-egy kilogramm, a 3. pirotechnikai osztályba soroltakból maximum három kiló tartható. Azaz egy házibulira egyszerre maximum öt kilogramm pirotechnikai eszközt lehet bekészíteni, majd felhasználni. Jogsértő tehát az a gyakorlat, amikor a buli minden résztvevője magával visz egy-két kilónyi pirotechnikai holmit. Más kérdés, hogy ha nem történik semmi baj, a hatóságok nem ellenőrzik, nem is nagyon tudják ellenőrizni e szabály betartását. A balesetek, tragédiák elkerülése végett a rendőrség azt javasolja, hogy az év utolsó napjára bekészített pirotechnikai eszközöket senki ne tárolja gyúlékony anyag mellett, se pincében, se padláson, se nyirkos helyen, ahol károsodhat és emiatt instabillá válhat. Ne tárolják autóban sem, gondosan zárják el a gyerekek elől. A pirotechnikai termékeket semmiképpen se szereljék szét, alakítsák át. Mielőtt működésbe hoznák az eszközt, készítsenek elő egy tűzoltó készüléket, vagy legalább egy vödör vizet. Csak engedéllyel rendelkező árustól vásároljanak pirotechnikai termékeket, és minden esetben győződjenek meg, hogy a termék csomagolásán található-e magyar nyelvű használati utasítás. Ha nincs, a termék igen nagy valószínűséggel nem legálisan került forgalomba. Használat előtt mindenképpen olvassák el a használati utasítást, és annak megfelelően hozzák működésbe a terméket. Petárdázni továbbra is tilos. Aki petárdázik, vagy megsérti a pirotechnikai eszközökkel kapcsolatos előírásokat, 150 ezer forintig terjedő bírsággal sújtható.