Legyőzhető a Fidesz
Ám csalódniuk kellett. A mostani választást az MSZP jelöltje, Petrovay Zoltán nyerte 703 szavazattal, ami az összes voks 45,5 százaléka. Hegyiné Mladoniczki Éva, a Fidesz jelöltje 531 szavazatot kapott, ami 34,3 százalékos arány. Harmadik helyen a jobbikos Kézér Tamás futott be (187 szavazat, 12,1 százalék), negyedik az LMP-s Szabó Zsolt (7,2 százalék), ötödik a munkáspárti Bánvölgyi Attila (0,7 százalék) lett.
Petrovay Zoltán, a nyertes városatya sokáig egy gázszolgáltató vállalkozás területi képviselőjeként dolgozott, néhány hónapja pedig egy osztrák vaskereskedő cégnél tölt be hasonló pozíciót. A negyvenes éveiben járó vállalkozó, az MSZP szolnoki városi szervezetének alelnöke, a városi képviselő-testület pénzügyi bizottságának külsős tagja, 2010-ben is indult a posztért, akkor másodikként végzett, a szavazatok mindössze 18,24 százalékát megszerezve a fideszes Kállai Mária előtt, aki akkor a voksok 59,64 százalékának elhódításával lett befutó. A korábban a szandaszőlősi iskola igazgatójaként dolgozó, előbb az alpolgármesteri, majd immár a kormánymegbízotti posztot betöltő Kállai Mária a Fidesz egyik legelfogadottabb képviselője Szolnokon – talán nem véletlen, hogy megüresedett önkormányzati képviselői posztjára utódját, a szandaszőlősi iskolát jelenleg vezető, a városrészben szintén közismert Hegyiné Mladoniczki Évát jelölte a párt.
Csák László, az MSZP szolnoki városi elnöke szerint a mostani választási siker azt jelzi: az embereknek elegük van a Fideszből, s ezt a fülkékben bátran ki is merik nyilvánítani, akkor is, ha „odakint” a fortélyos félelem igazgat, s ezekben az időkben mindenki igyekszik a túlélésre játszani. A megfélemlítésre, a zavarkeltésre frappáns válasz született Szolnokon – teszi hozzá –, s a választópolgárok lassan kezdik elhinni: minden ármány ellenére legyőzhető a Fidesz. – Jártuk az utcákat, rengeteget beszélgettünk az itt élőkkel, szinte házról házra bekopogtunk mindenkihez, s nagyon sok panaszt hallottunk a jelenlegi kormányra. Ennek a mostani kicsi győzelemnek erősebb az üzenete egy jó választási eredménynél – azt mutatja, hogy egy olyan erős jobboldali körzetben is meg lehet nyerni a versenyt, mint amilyen Szolnok szandaszőlősi városrésze, akkor is, ha a papírforma mást mutat – mondja Csák László.
Szolnokon sokan azt mondják: nem a helyi, hanem az országos politikára mondtak nemet a választók, hisz maga a fideszes jelölt közkedveltségnek örvend a városban, s iskolaigazgatóként a szülők, nagyszülők zöme ismeri a nevét. Szerettük volna megkérdezni Szalay Ferencet, Szolnok polgármesterét, a Fidesz városi elnökét is, hogy szerinte milyen okok állnak a vereség hátterében, ám őt nem tudtuk elérni.