Nehezen kelnek el a honvédségi ingatlanok
Több mint száz eladásra szánt ingatlant jelölt ki idén a Honvédelmi Minisztérium sok százmilliós, egyes nyilatkozatok szerint milliárdos bevételt remélve az amúgy is szűkös védelmi költségvetésnek. Az értékesítésre szánt ingatlanok egy részét ingyen adnák át az arra igényt tartó és hasznosítani tudó önkormányzatoknak. Ezek között laktanyák, üdülők, alagsori lakások (nem lakáscélúak) és földterületek is vannak.
A korábban nyilvánosságra hozott lista szerint Aszódon egyebek mellett egy élelmiszerbolt és egy szálló, Baján több külterületi objektum (a többi között egy út), egy balatonboglári csapatpihenő, egy dabasi „anyaggödör” és több parasztgazdaság, Gárdonyban egy kemping, Ercsiben és Egerben több laktanyaépület, Debrecenben pedig például egy „Malév-épület” lett kijelölve értékesítésre. Hende Csaba honvédelmi miniszter korábban az ingatlanok feleslegessé válását a haderőrendszer átalakulásával magyarázta.
Hangsúlyozta, az eladásokból befolyó pénzt a Honvédelmi Minisztérium különleges kormányengedéllyel magánál tarthatja, azaz nem kell az összeget a központi költségvetésbe visszafolyatni. A bevételt várhatóan fejlesztésekre fordítják majd. Az ingatlanok értékesítésére a minisztérium egyik cégét, a HM EI Zrt.-t jelölték ki koordinátornak.
A részvénytársaság megbízási keretszerződést is kötött a minisztériummal az értékesítéssel kapcsolatban, a HM EI feladata, hogy értékelje az ingatlanpiaci lehetőségeket, majd versenyeztetéssel és árveréssel a lehető legtöbb bevételt biztosítsa az eladásokból. Bevételi előirányzatot, azaz egyfajta minimumösszeget a tárcavezetés nem állapított meg, és valójában pontos határidőt sem szabott meg az értékesítésre; de azt gondolták, biztos, hogy még ebben az évben eladják az ingatlanok többségét.
De csak szerették volna. A huszonöt árverésre szánt ingatlanra közel négyszáz érdeklődőt regisztráltak. Az első árverési napon négy dabasi ingatlanra érkezett úgynevezett árverési biztosíték, de végül csak két ingatlanra tettek érvényes ajánlatot. Ezek nettó 1,8 millió forintért keltek el. A többi árverési napon a szabadszállási ingatlanra a megadott határidőn túl érkezett árverési biztosíték, a szekszárdi ingatlanra ezt ketten ugyan befizették, de vételi ajánlatot nem tettek, ezért ezek az árverési eljárások is eredménytelenül záródtak; akárcsak a pécsi ingatlanok esetében. A HM EI kérdésünkre azt mondta: a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. döntése értelmében minden ingatlan eladása áfaköteles, a kikiáltási ár így huszonhét százalékkal meghaladta a piaci árat.
„Az érdeklődők nagy része áfakörbe nem tartozó magánszemély volt, akik a piaci árhoz képest jelentős árnövekedés miatt elálltak a vételi szándékuktól, így az értékesítési eljárások többsége eredménytelenül zárult. Erről csak azt követően szereztünk tudomást, hogy az első ütembe tartozó ingatlanok értékbecslései már elkészültek. Jelen probléma az MNV saját hatáskörben értékesített ingatlanjaira is fennáll” – közölte a minisztériumi cég, hozzátéve: az értékesítések hatékonyabbá és eredményesebbé tétele érdekében folyamatosan keresik az újabb megoldásokat.