Össztűz az új választási rendszerre
Eljuttatta a parlamentben hétfőn elfogadott választási eljárási törvénnyel kapcsolatos kifogásait az államfőnek az MSZP elnöke. Mesterházy Attila a szocialisták jogi érvelését tartalmazó petíciót a Köztársasági Elnöki Hivatal főigazgatójának, Haszonicsné Ádám Máriának adta át kedd délelőtt a Sándor-palotában. A pártelnök – kifogásolva a többi között, hogy előzetes regisztrációhoz kötötték a választójog gyakorlását – azt kéri Áder Jánostól, hogy ne írja alá a jogszabályt, hanem küldje át az Alkotmánybíróságnak előzetes normakontrollra.
Az alaptörvény szerint az elfogadott törvényt az Országgyűlés elnökének öt napon belül kell megküldenie az államfőnek, akinek ugyancsak öt napja van aláírni és elrendelni a kihirdetését, vagy alkotmánybírósági vizsgálatot kezdeményezni. Mesterházy Attila újságíróknak nyilatkozva felidézte, hogy személyes találkozón szerette volna ismertetni a választási eljárási törvénnyel kapcsolatos aggályait Áder Jánossal, aki ezt nem tette lehetővé. Most azt kezdeményezte, hogy a köztársasági elnök – ha a legnagyobb ellenzéki párt vezetőjével nem akar külön megbeszélést folytatni – még a héten hívja össze konzultációra a parlamenti pártok vezetőit, hogy meggyőzhessék az eljárási törvény alkotmányellenességéről. Ezzel kapcsolatban azt mondta: a választási szabályok alkotmányossága van olyan fontos ügy, mint a Rio de Janeiró-i klímakonferencián képviselt magyar álláspont, amelyről Áder János kezdeményezésére ötpárti találkozót tartottak korábban.
Az MSZP elnöke az állampolgári jogok biztosánál is kezdeményezte, hogy az forduljon a jogszabály miatt az Alkotmánybírósághoz. Komoly eljárásjogi különbség van azonban a köztársasági elnök és az ombudsman beadványának kezelése között. Ha Áder fordul a taláros testülethez, akkor annak két hónapon belül döntést kell hoznia a beadvánnyal kapcsolatban. Ezzel szemben a biztos beadványával kapcsolatban ilyen időkorlát nincs.
– Az a rossz hírem a Fidesz számára, hogy amíg titkosan lehet szavazni, addig bármilyen kormányt el lehet zavarni, és őket 2014-ben a választók el is fogják zavarni – mondta.
Az MSZP jogi érvelése szerint a választói feliratkozást bevezető alaptörvény-módosítás ellentétes a nemzetközi jogi szabályozással, például az Emberi Jogok Európai Egyezményével, a létező lakcímnyilvántartás miatt a regisztráció felesleges. Ugyanakkor véleményük szerint a részletszabályok is indokolatlanul szigorúak, hiszen bár a névjegyzékbe vételre két nap is elegendő lenne, a feliratkozási időszak mégis lezárul tizenöt nappal a szavazás előtt. Pazarlónak és jogkorlátozónak tartják, hogy a regisztrációt négyévente meg kellene ismételni. A szocialista párt szerint korlátozza a politikai versenyt a pártok kampánylehetőségeinek szűkítése, például az, hogy a kereskedelmi médiában nem hirdethetnek. Bírálják azt is, hogy a választási szervek vezetőinek mandátuma kilenc évre szól majd.
Az Együtt 2014 választói mozgalom legutóbbi közleménye szerint fel kell készülni arra, hogy sem a köztársasági elnök, sem az Alkotmánybíróság nem fogja a törvény útját állni. A mozgalom arra szólította fel a kormányt, hogy indítson országos tájékoztató kampányt a regisztrációról; ennek forrását az állami kampányokra tervezett forrásokban találta meg. A mozgalom azt is szorgalmazza, hogy az állam biztosítsa az egyszeri, ingyenes utazás lehetőségét azoknak, akiknek nehézséget okoz a feliratkozás miatt a jegyzőhöz való eljutás. Az önkormányzatoktól rugalmasabb nyitva tartást, a munkaadóktól pedig a munkaidőben való – regisztráció miatti – egyszeri távolmaradás biztosítását kérik.
Karácsony Gergely, az LMP szakpolitikusa a Népszabadság érdeklődésére azt mondta: az ökopárt beadványt készít, amelyet várhatóan a héten juttatnak el Áder Jánoshoz, ebben a regisztráció és a kampányszabályozás alaptörvény-ellenességére, valamint a nemzetközi egyezményekkel való ütközésére hívják majd fel az államfő figyelmét. Az LMP bízik abban, hogy az Alkotmánybíróság „elkaszálja” a törvényt, de ha mégis életbe lép a regisztráció, úgy készek aktív tájékoztató kampányba kezdeni.
A választójogi és választási eljárási törvény elfogadását bojkottáló Demokratikus Koalíció ma délután a Sándor-palota előtt fog tüntetni. A Gyurcsány Ferenc vezette párt egy petíciót is átad majd a Köztársasági Elnöki Hivatalnak, amelyben arra kérik Áder Jánost: ne írja alá a törvénycsomagot, hanem küldje el azt alkotmánybírósági normakontrollra. Úgy tudjuk, a DK egy levelet is küld José Manuel Barrosónak, amelyben arról tájékoztatják: „megszűnt a lehetőség a szabad és demokratikus választásra Magyarországon”.
Somogyi Zoltán: Álljon össze a Médiaunió a mozgósító kampány népszerűsítésére!
A választási eljárási törvény elfogadása és az előregisztráció életbeléptetése után a feliratkozási kampány megszervezését nevezte a demokraták legfontosabb feladatának Somogyi Zoltán.
A politikai elemző a Népszabadság kérdésére válaszolva elmondta: a regisztráció a választások ellehetetlenítésének lehet az egyik eszköze, ezért azok a radikális ellenzéki vélemények, amelyek bojkottálnák a regisztrációs és választási folyamatot, érthetők.
„Ugyanakkor a bojkott és távolmaradás veszélyes fegyver, akár polgárháborús feszültséget is eredményezhet, amit mindenképpen el kell kerülni. Bőven megvan a lehetőség arra, hogy egy megfelelő regisztrációs kampány eredményeként nagy tömegek feliratkozzanak és demokratikus döntést hozzanak” – fogalmazott Somogyi Zoltán. A politikai elemző hozzátette: véleménye szerint a regisztráció szükségességéről szóló kampány élére kellene hogy álljon a korábban fontos kérdésekben már látványos összefogást felmutatni képes Médiaunió.
„A következő időszakban annál nagyobb társadalmi célú ügy, mint a minél szélesebb választási részvételre és így a regisztrációra való buzdítás, szerintem nincs. Örülnék annak, hogy ha politikai elkötelezettségtől függetlenül a média szereplői egységesen tudnának ezen ügy mellé odaállni és kampányolni a regisztráció szükségessége mellett. Láttam, hogy a jobboldalon is milyen feszültséget és vitákat váltott ki a kormány feliratkozási terve, mondván: erre már tényleg nincs nemzetközi példa. Bízom tehát abban, hogy egyfajta médiaunió, az ország demokratikus értékei mellett kiálló egység az ügy élére állhat most is” – tette hozzá lapunknak Somogyi Zoltán.