Megkeresik az LMP-t

Aláírásgyűjtéssel indul az Együtt 2014 „rezsimváltó” kampánya. Bajnai Gordon, a Haza és Haladás Egyesület vezetője a Millával és a Szolidaritással közösen tartott csütörtöki sajtótájékoztatóján azt közölte, az Együtt 2014 nem párt, hanem választói mozgalom, ezért nem versenytársa, hanem szövetségese kíván lenni a változást akaró pártoknak. Céljuk több, mint az Orbán-kormány leváltása: rezsimbontást, korszakváltást szeretnének elérni.

Összesen 2,5 milliós szavazótáborra lesz szükség ahhoz, hogy az életünket behálózó, megbénító rezsimet le lehessen váltani, hogy ne zsarolhassa kisebbségből a leendő kormányt. Ehhez minden politikailag aktív, illetve aktiválható szavazó öszszefogására van szükség, ez pedig nem fog menni az 1,2 milliós támogatottságú MSZP nélkül. Tárgyalnának az együttműködésről az LMP-vel is, amelyet Juhász Péter, a bejegyzés alatt álló Milla Egyesület elnöke természetes szövetségesükként jellemzett, mint az egyetlen olyan demokratikus pártot, amely korábban nem volt kormányzati szerepben. Kérdésre Juhász azt mondta, az LMP-vel elsőként, még a novemberi (többek között az Együtt 2014-hez való esetleges csatlakozásról is határozó) kongresszus előtt egyeztetnének. A Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalícióval viszont szerinte jelenleg nincs dolga az Együtt 2014-nek, mivel a volt kormányfő a három alapító egyikével, a Millával „nem szeretne közösködni”.

Az Együtt 2014 együttműködési formáját Bajnai elmondása szerint szándékosan hagyták nyitva, „nem bizonytalanságból”: egyrészt azért, mert akár hetente változnak a választási jogszabályok, „idegenben kell fociznunk és győznünk”, másrészt azért, hogy az együttműködésben részt vevő szervezetek megőrizhessék identitásukat. Bajnai szerint tömegével csatlakoznának hozzájuk magánemberek különböző fórumokon, viszont a mozgalomnak csak szervezetek lehetnek tagjai. Ezért aláírásgyűjtő akciót indítanak, hogy azok is kifejezhessék támogatásukat, akik nem csatlakozhatnak. A „választói összefogást támogató nyilatkozat” szerint az alapítók a nemzeti közösséget, a magántulajdon tiszteletét, a szolidaritást, a jogállamiságot és az Európa iránti elkötelezettséget tartják kiemelt értékeknek.

Az együttműködéssel kapcsolatos belső LMP-s vitákat jelzi: Mile Lajos, az ökopárt képviselőcsoportjának helyettes vezetője felelőtlenségnek nevezte, hogy Jávor Benedek frakcióvezető a párt jövő hét végi kongresszusa előtt nyilatkozott az együttműködés lehetőségeiről. Jávor ugyanis azt mondta az MTI-nek, az LMP-nek el kellene kezdeni a tárgyalásokat az együttműködés lehetőségeiről az Együtt 2014 képviselőivel.

Közben úgynevezett emlékeztető kampányt indít a Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány a hozzá csatlakozó civil szervezetekkel, hogy felhívja az emberek figyelmét a Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon vezette kormányok negatív döntéseire. Az Orbán-kormány melletti békemeneteket is szervező Csizmadia László, a Civil Összefogás Fórum (CÖF) szóvivője csütörtökön Budapesten arról beszélt, megdöbbenéssel értesültek arról, hogy az ország gazdasági tönkretételében nemrég szerepet vállaló Bajnai Gordon visszatér a politikai életbe. Fricz Tamás politológus, a CÖF másik szóvivője Bajnai Gordont a „múlt emberének” nevezte, akivel az ország újra megkapná a „reinkarnálódott Gyurcsány Ferencet”.

A Fidesz szóvivője szerint újra előnyomakodnak a 2002–2010 közötti időszak kormányzati politikusai, „a múlt erői”, azok, akik már többször is tönkretették az országot. „Bajnai Gordonról beszélünk, de csatlakozik hozzá több olyan politikus, Gyurcsány, Kuncze Gábor, a szocialista párt politikusai (...), akik tevőlegesen részt vettek abban, hogy Magyarország 2010-re a csőd közelébe került” – így reagált Selmeczi Gabriella az Együtt 2014 mozgalom csütörtöki bejelentésére.

Bajnai Gordon, Juhász Péter és Kónya Péter
Bajnai Gordon, Juhász Péter és Kónya Péter
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.