Kék cédulák a karzatról
A kékcédula-dobálás ellen felemelte a szavát az elnöklő Balczó Zoltán (Jobbik), aki azzal utasította rendre az LMP-seket, hogy „amennyiben nem láncolták magukat a karzathoz”, jöjjenek le onnan. Miután a „renitensek” levonultak, a kék cédulák között ülő kormánypárti képviselők felzúdultak, „Szégyelljétek magatokat!” – kiáltották, de tudósítónk olyan felszólítást is hallott a kormánypárti padsorok felől, hogy „Takarodjatok ki!”.
Lázár János (Fidesz) eredetileg csak a választási regisztráció lehetőségét teremtette volna meg az alaptörvényben, de a módosítás az alkotmányügyi bizottság kezdeményezésére végül a feliratkozás részletszabályait is meghatározza. E szerint a Magyarországon lakó választók csak személyesen vagy elektronikus úton, míg a belföldi lakcímmel nem rendelkezők levélben is regisztrálhatnak. A névjegyzékbe vétel a választás vagy népszavazás napját megelőző tizenötödik napig kérelmezhető, és a névjegyzéket minden rendes parlamenti választás előtt újra el kell készíteni. A voksolás előtt Rogán Antal fideszes frakcióvezető arra hivatkozott, hogy a nemzeti kisebbségek és a határon túli magyarok miatt is szükség volt az előzetes regisztrációra, illetve ilyen az Egyesült Államokban is van, Amerika mégis évszázadok óta demokrácia.
Alkotmányellenes alkotmánymódosítás és bűn a demokrácia ellen – érvelt a másik két ellenzéki párt, az MSZP és a Jobbik nevében Lamperth Mónika, illetve Dúró Dóra. Molnár Zsolt, a szocialisták választási ügyekben témafelelős budapesti elnöke szerint a társadalom számára elfogadhatatlan és áterőltetett változtatásról van szó, igazi „negatív hungarikumról”. Mint hangsúlyozta, ha az előregisztráció a választási eljárási törvény november közepén esedékes zárószavazásával formailag is bevezetésre kerül, úgy a szocialisták már másnap országjárásra indulnak, hogy tájékoztassák az embereket az antidemokratikus és kirekesztő jogintézményről. – Amellett fogunk kampányolni, hogy mindenki vegyen részt a feliratkozáson; azért, hogy ha leváltjuk a kormányt, többet soha ne kelljen feliratkozni – fogalmazott. Az ügyben várhatóan az Alkotmánybírósághoz és az illetékes nemzetközi fórumokhoz fordulnak jogorvoslatért. Dúró Dóra rámutatott, hogy ha 2006-ban érvényben lett volna már a cenzus, akkor az önkormányzati választások előtt pár nappal nyilvánosságra került őszödi beszéd sem hozott volna szavazatokat a Fidesznek, hiszen a „hazugságbeszéd” nyomán szavazni vágyók már nem járulhattak volna urnához a lejárt feliratkozási határidő miatt.
A Demokratikus Koalíció, ahogyan korábban minden választójogi módosítást, a tegnapi alkotmánymódosítást is bojkottálta. Ha november 12-én az Országgyűlés elfogadja a végleges választási eljárási törvényt, a DK élőlánccal fogja körbevenni a Parlament épületét. Ezt Molnár Csaba, a DK kijelölt frakcióvezetője jelentette be. Hozzátette, hogy a Fidesz–KDNP utolsó érve az előregisztráció mellett azt volt, hogy a szavazati joghoz jutott határon túli magyarokat csak így lehet nyilvántartásba venni, ennek megfelelően pedig ez kell legyen a módszer határon innen is. Ismertette Semjén Zsolt írásbeli válaszát, amelyben a kormányfőhelyettes tudatta: a határon túli magyaroknak is kötelező a lakcímükről, a tartózkodási helyükről, a telefonszámukról és az e-mail címükről, illetve egyéb elérhetőségeikről adatokat szolgáltatniuk. – Az utolsó hazugság is lelepleződött. Szó sincs arról, hogy ne tudnák, hol érhetők el a határon túli magyarok. Ha pedig nincs szükség a regisztrációra határon túl, úgy határon innen sem – fogalmazott Molnár Csaba.