Néhány ezresért is kijön a NAV
Eddig 608 ezer vállalkozás regisztrálta magát a kamaráknál, az ötezer forintos hozzájárulási díjat pedig 440 ezren fizették be – tudtuk meg Ay Jánostól, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) koordinációs és marketingigazgatójától. Mindmáig nem érte különösebb hátrány azt a céget, amely elmulasztotta a kötelező regisztrációt, és azt sem, amely nem fizette be a díjat. Januártól viszont az adótörvények változása miatt már az 5000 forint köztartozás is adók módjára behajtható, és amelyik céggel szemben az adóhatóság eljárást indít, az a hitelfelvételtől kezdve az uniós pályázatokon való részvételig sok mindenből kizárja magát.
Ay János szerint javulni fog a fizetési hajlandóság. Ugyanakkor Kiss Ervin, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamra (BKIK) főtitkára kijelentette, nem az a céljuk, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatallal (NAV) behajtassák a díjakat. (A BKIK-nál 170 ezer vállalkozás regisztrált, és 121 ezer fizette be a díjat.)
A kötelező kamarai regisztrációt március elsejéig kellett megtenni a székhely szerint területileg illetékes kamaránál, az ötezer forintos hozzájárulási díjat pedig a hónap végéig lehetett befizetni ugyanannak a szervezetnek a számlájára. Sok könyvelő úgy értelmezte a jogszabályt, hogy a törvény csak a kötelező regisztrációt írja elő, a díjfizetést nem. Ráadásul 10 ezer forintig a köztartozások nem voltak behajthatók adók módjára, azaz legkorábban csak 2014-re gyűlt volna össze annyi hátralék, amennyi már az adóhatóság szankcióját jelentette volna.
Kiss Ervin hangsúlyozta, azt szeretnék, ha a regisztráció révén kiderülne, hogy valójában hány működőképes vállalkozás van az országban, és azoknak mi a valóban űzött fő tevékenységük. A fővárosban például elvileg 304 ezer cég van. Hozzátette, szerinte az igazi szankció nem az, hogy az érintetten behajtja a NAV az ötezer forintot, hanem ha például nem tud elindulni egy uniós pályázaton vagy egy közbeszerzésen, mert nem tudja bemutatni a regisztrációs számát. Éppen ezért folyamatosan azt kérik az érintett állami intézményektől, az önkormányzatoktól, hogy a regisztrációs szám meglétét és a díjfizetést szabják az ügyintézés feltételéül.
A budapesti kamara főtitkára szerint az elmúlt fél évben nagyjából száz nyomdafestéket nem tűrő levelet kaptak vállalkozásoktól, de ahogyan telnek a hónapok, mind többen pótolják a díjfizetést is, főleg olyanok, akiktől már valahol kérték a regisztrációs számot.