'Nem esküdtünk fel Bajnai Gordonra'
- A kormány melletti békemeneten a belügyminisztériumi becslés szerint hússzor annyian voltak, mint a Milla színpada előtt. Lehet, hogy az ország mégsem akar rezsimváltást, de még csak kormányváltást sem.
- A Belügyminisztérium a kormányzati kommunikáció része. Nem tudom, hogy a békemeneten mennyien voltak, én ugyanis azon nem vettem részt. De a Milla közönségére vonatkozó húszezres becslést azzal egyenértékű kijelentésnek gondolom, mint hogy negyvenhétezer forintból meg lehet élni. Vannak légi felvételeink, egy pénteki sajtótájékoztatón be fogjuk mutatni, hogy a kormányzati kommunikáció miként akarja félrevezetni az embereket.
- Hangsúlyozottan választói és nem választási mozgalmat hirdettek Együtt 2014 néven. Mégis milyen formai keretek között? Van-e vezetője a mozgalomnak, ki és milyen feltételekkel csatlakozhat hozzá?
- A részletekről még nem tudok érdemben nyilatkozni, mert a keretek kidolgozása jelenleg is tart. Egyelőre összeállt három szervezet annak érdekében, hogy összefésülje és koordinációval segítse azon erők összefogását, amelyek le fogják váltani az Orbán-kormányt 2014-ben. A hangsúly a szervezett együttműködésen van, a választói mozgalom fogalma pedig azért fontos, mert először a választókat kívánjuk megszólítani. Jelenleg ugyanis azok vannak többségben, akik nem tudnak vagy egyelőre nem akarnak pártot választani a mostani palettából. A jogi és etikai keretek kidolgozása után természetesen tárgyalásokat kezdünk majd a lehetséges szereplőkkel. Nem arról van szó, hogy felesküdtünk volna Bajnai Gordonra. A volt kormányfő nem a vezetője, hanem egyik szereplője a mozgalomnak.
- A köztelevízió reggeli műsorában azt mondta: még nincs eldöntve, hogy választási párt lesz-e a mozgalomból. Ezek szerint mégis számolnak ezzel a forgatókönyvvel?
- Ez nem aktuális kérdés. Azt a végleges résztvevői kör fogja eldönteni, hogy milyen szerkezeti és jogi keret a legmegfelelőbb az Orbán-kormány leváltására.
- A mozgalom meghirdetőiként miként kívánnak és tudnak nyitni az LMP, az MSZP, esetleg a DK felé? Az Együtt 2014 ugyanis mintha az LMP alól húzná ki a rendszerellenesség székét, az MSZP-t ön korábban nem egy alkalommal a korrupcióval hozta összefüggésbe, a DK-t vezető Gyurcsány Ferencről pedig igen rossz véleménnyel vannak annak ellenére is, hogy egyik exminiszterével együtt hirdették meg az összefogást. A hegy menjen Mohamedhez, vagy önök fogják keresni ezekkel a pártokkal a megegyezés lehetőségét?
- Lényeges, hogy sem az LMP, sem az MSZP vagy más pártok ne érezzék kiszorítva magukat. Azt, hogy ki és miképp tud csatlakozni, még nem dolgoztuk ki. Elvi alapon mindenkire szükség lehet a kormányváltáshoz és ahhoz, hogy megváltoztassuk a politikai kultúrát. Mi erre szövetkezünk. Nem gondolom, hogy bárki is azzal a szándékkal csatlakozik, hogy kihúzzuk az LMP alól a széket, az lenne a jó, ha ők is csatlakoznának az együttműködéshez. Ráadásul az LMP-vel vagyunk a legkönnyebb helyzetben, mert az nem volt kormányzati pozícióban, amikor a dolgok rossz irányba indultak. Arra ma még nem tudok válaszolni, milyen lesz a tárgyalások technikája, vagyis mi kezdeményezünk-e a többi szervezetnél és pártnál vagy fordítva. Ha meglesznek a keretek, ez is egyértelművé válik.