Az ellenzék határozottan elutasítja a megszorításokat
Burány Sándor emlékeztetett, szakértőkkel egyetértve hónapokkal ezelőtt jelezték: a kormánynak sem az idei, sem a jövő évi költségvetési hiánycélja nem tartható. „Kiderült, hogy igazunk volt, nem örülünk neki” – tette hozzá a szocialista képviselő. Burány a közszféra létszámának huszonkétezer fős csökkentését és a pedagógusbér-emelés elhalasztását nevezte a legfájóbb intézkedésnek.
Rámutatott: míg a közszféra leépítésével harmincmilliárdot lehet spórolni, addig a kormány – az Orbán Viktor által korábban bejelentett beszerzési stop ellenére – több mint kilencvenmilliárdot költött autó- és egyéb eszközvásárlásra. Az MSZP-s szakpolitikus szerint a kormány képtelen pontosan tervezni és beindítani a gazdaságot, csökkenteni az inflációt, illetve bővíteni a foglalkoztatást. „A Fidesz kormányzása elején megpróbálta kézrátétellel gyógyítani a gazdaságot, ebből azonban szerinte csak annyi sikerült, hogy rátették a kezüket az országra” – fogalmazott Burány Sándor.
A Demokratikus Koalíció elnöke szerint az egyenlegjavító intézkedések azt jelzik, hogy a kormány végre szembenézett a valósággal, ám Gyurcsány Ferenc szerint a várt bevételek egy része nem fog teljesülni, ezért újabb kiigazítások várhatók. A volt kormányfő azt mondta: felelőtlenségről, a hozzáértés hiányáról árulkodik, hogy a kormányoldal júliusban elfogadtatta a 2013-as költségvetés sarokszámait, de azokat még idén módosítani kell.
Gyurcsány helyesnek nevezte a gazdaság – a sertéságazat és a kereskedelem – kifehérítésének szándékát, de megkérdőjelezte, hogy ebből kétszázmilliárd forint származhatna. Szintén kétségbe vonta, hogy a magasabb jövedelműek járulékplafonjának eltörlése hozzávetőleg ötven-hatvanmilliárd forintot hozhatna a büdzsének, szerinte a multinacionális vállalatok ezt úgy védik ki, hogy vezetőiket nem Magyarországon jelentik be. „Nagy tételben merek fogadni bárkivel, hogy ez a költségvetés a mostani módosítással együtt sem fogja megérni a tavaszt, újabb kiigazítások, zárolások lesznek” – fogalmazott Gyurcsány Ferenc.
Az LMP frakcióvezetője, Jávor Benedek szerint a Matolcsy-csomag annak az elismerése is, hogy „köszönő viszonyban sem volt a valósággal mindaz, amit eddig gazdaságpolitika címén csináltak”. A politikus szerint egy új gazdaságpolitikai, adópolitikai fordulat lenne a módja a gazdaság kiegyensúlyozásának. Vágó Gábor, az LMP szakpolitikusa szerint a csomag kapkodásból fakad, a kormány az új intézkedésekkel igyekszik finanszírozni a gazdasági kormányzat eddigi „ámokfutását” és kibújni az IMF-megállapodás alól.
– Ennek azonban súlyos ára van, amit „a tanároknak, a szegényeknek és a dolgozóknak” kell megfizetniük – mondta Vágó Gábor. Ehhez csatlakozva Osztolykán Ágnes, az LMP oktatáspolitikusa megerősítette: miután a pedagógus-életpályamodell meghirdetése volt az egyetlen pozitívum, amelyet a jelenlegi oktatási kabinet javára lehetett írni, ezért Hoffmann Rózsa államtitkárnak is le kellene mondania.
A KDNP is reagált a Matolcsy-csomagra, Harrach Péter frakcióvezető kérdésre válaszolva elmondta: „első hallásra nem tudnak örülni” a pedagógusbér-emelés elhalasztásának, ezért a kereszténydemokraták azon dolgoznak majd, hogy még 2013 őszén megtörténjen az emelés.