Bajnai és Mesterházy: egymásra utalva
– Nevezze magát miniszterelnök-jelöltnek? Milyen alapon? Miniszterelnök-jelöltjük pártoknak van, azoknak sem ciklus közepén. Alapítson pártot? Szerintünk inkább összébb kellene terelni az ellenzéki erőket, nem tovább osztani őket – mondja forrásunk, hozzátéve: meglátásuk szerint azzal, hogy a volt miniszterelnök elindította a Haza és Haladás Közpolitikai Alapítványt, nagyon is egyértelművé tette a maga közéleti szerepvállalását.
– Lehet, hogy van ennél látványosabb, de bizonyosan kevés a hasznosabb közéleti tevékenység egy ciklus közepén. Gondoljunk csak bele: az elmúlt húsz év egyik legnagyobb baja éppen az volt, hogy a választásokat megnyerő erőnek sosem voltak kidolgozott szakpolitikai programjai, főleg hosszabb távúak. Az alapítványnál most ilyen anyagok készülnek, mégpedig nem éppen műkedvelők által: kétszázhoz közelít azoknak a volt államigazgatási szakembereknek a száma, akik önkéntes alapon dolgozzák ki, hogy mit kellene tenni az oktatással, a szociálpolitikával vagy épp az adórendszerrel, ha nem olyan Magyarországot akarunk, mint amilyen most épül.
Milla-tüntetés: inkább nem?
Ezekről ráadásul a pártokkal is párbeszédet folytatunk – tette hozzá forrásunk. Ehhez tartozik, hogy az MSZP is erős ütemű programalkotásba kezdett, közel száz szakember részvételével; az anyagok között pedig nyilvánvalóan lesznek érdemi átfedések. Az egykori kormányfő „kívánatos politikai visszatérése” az utóbbi napokban vált ismét központi témává, elsősorban azután, hogy az Indexen kiszivárgott: az október 23-i Milla-tüntetés szervezői aktívan tárgyalnak Bajnaival arról, hogy szónokként lépjen föl az eseményen.
A Népszabadság úgy tudja, hogy valóban vannak érdemi egyeztetések a civilszervezet és a volt kormányfő stábja között, jelenleg azonban az a valószínűbb, hogy Bajnai nem szólal fel a demonstráción. Forrásaink szerint az együttműködést nem segíti a Milla olykor kiszámíthatatlan mozgása, legutóbb például az elmúlt húsz év politikai elitjének karanténba zárásáról adtak ki közleményt, amely legalábbis kérdésessé tette a valódi szándékukat Bajnai szerepeltetésével kapcsolatban. Úgy tudni, hogy a millások állítólag a volt államfőt, Sólyom Lászlót is szerették volna fölkérni, de ő azt közölte: Aszófőn elmondta a véleményét a dolgok állásáról.
Bajnai Gordon „visszatérésével” kapcsolatban sokáig tartotta magát az a hír, hogy a végső döntéssel megvárja gyermeke idén nyári megszületését. A volt kormányfő az utóbbi hetekben számos, alapvetően a sajtó előtt nem nyilvános rendezvényen jelent meg (legutóbb például Pápán, az elmúlt napokban pedig Nagyváradon vendégszerepelt egy fórumon, ahol az RMDSZ és a szlovákiai MKP is prominensekkel képviseltette magát), s tudhatóan nagy a forgalom a budapesti Seregély utcai irodájában is – forrásaink szerint a nagypolitika és a gazdasági élet meghatározó figurái kis túlzással egymásnak adják a kilincset nála.
Bajnai Gordon és stábja azzal is tisztában van, hogy az ellenzéki oldalon az MSZP és a pártot erős emberként újjáépítő Mesterházy Attila megkerülhetetlen szereplő (ezt jelzi, hogy Mesterházynál is egyre nagyobb a „forgalom” az utóbbi időben), s a volt miniszterelnöknek nem is áll szándékában megkerülni a szocialista politikust.
Sőt forrásaink egymástól függetlenül arról számoltak be, hogy Bajnai az, aki közbeszól és leállítja azokat a négy- vagy többszemközti beszélgetéseket, ahol esetleg Mesterházyt a „korrektnél erősebb” kritikával illetnék. A „Jókai utca” és a volt kormányfő csapata közötti viszony azonban ma még inkább személyes, mint intézményesített. Mesterházy és Bajnai viszonyát ráadásul az utóbbi hetekben megpróbálták beárnyékolni azzal, hogy a pártelnöknek azt mondták, az MSZP „titkos” stratégiai anyagát („Baloldaliság, Remény, Erő”) Bajnai közvetlen munkatársai szivárogtatták ki egy blognak – ezt az érintettek lapunknak tagadták.
Tavaszig rendezni kell a viszonyt
Az bizonyos, hogy Bajnai stábja azt tartaná természetesnek, ha folyamatos párbeszéd volna az MSZP vezetősége és köztük, igaz, Mesterházyékban bizonyosan lehet némi tüske, miután „Bajnai emberei” több vitatható, a jó kapcsolatot szerintük „nem éppen elősegítő” kijelentést is tettek az utóbbi időben. Oszkó Péter például a Népszabadságban azt mondta, hogy jelenleg egyetlen ellenzéki pártra sem tudná nyugodt szívvel leadni a szavazatát, a volt gazdasági miniszter, Varga Istvánra hivatkozva pedig egy rádióműsorban (RádióQ - Keljfeljancsi) idéztek kritikus megjegyzést a volt pénzügyminiszter, Veres János hitelességével kapcsolatosan. Ez utóbbival kapcsolatban Varga jelezte: nem tett ilyen megjegyzést.
Ugyanakkor tény az is, hogy Mesterházy Attila sem zárkózik el a Bajnaival való együttműködéstől, és folyamatosan azt mondja az MSZP majdani miniszterelnök-jelöltjének személyéről: „azzal indulunk neki a választásnak, akivel nyerni tudunk”. Úgy tudjuk egyébként, hogy a két politikus, ha nem is sűrűn, de rendszeresen találkozik – legutóbb augusztusban beszélgettek négyszemközt.
Forrásaink egy része nem zárja ki annak lehetőségét sem, hogy Bajnai és Mesterházy végül egyfajta „tandemben” segíti majd egymást a 2014-es választásokon, a szerepek azonban még nem tisztázottak. Úgy hallani, legkorábban az idén, legkésőbb a jövő tavasszal rendezni akarják a helyzetet.