Sokkarú rablók - ez a nemzetbiztonsági kockázat

Egy az Alkotmányvédelmi Hivatal által készített, a parlament nemzetbiztonsági bizottságának hétfői ülésén hivatkozott, de részletesen nem ismertetett jelentés vezetett ahhoz, hogy a parlament kedden betiltotta a nyerőautomatákat.

Bár a titkosszolgálatok már az ezredforduló óta nemzetbiztonsági kockázatot sejtettek a szerencsejátékipar e szegmense körül, a mindenkori hatalom eddig nem reagált a jelzéseikre. Ezúttal azonban olyan jelentés került a miniszterelnök kezébe, amely a tervek szerint november elsejétől újjáalakuló játékgépágazattal összefüggésben mostanság befolyásos politikusokat, fontos kormányhivatalokat is érintő korrupció gyanúját veti fel.

jelentés azt állítja, hogy egy szervezett bűnözői kör kezében van a hazai pénznyerő gépek jelentős része. E bűnöző múltú személyek sok esetben nem is látszanak, makulátlan vállalkozók vagy ismert és köztiszteletben álló személyek mögé bújva irányítják az iparágat. Egyes esetekben valószínűsíthető, hogy a többszörös (mélyen konspirált) áttételen keresztül irányított cégek ügyvezetői sincsenek tisztában azzal, kik is a tulajdonosaik.

„E háttérbe húzódó érdekcsoport (tulajdonosi kör) 2003 óta kimutathatóan többször is megkísérelte úgy befolyásolni a politikusokat, hogy azok ne engedjenek olyan szigorítási törekvéseknek, amelyek ellehetetlenítették volna a működésüket” – fogalmazott egyik forrásunk, aki úgy emlékszik, volt eset, amikor ez sikerült is nekik.

Rendőrségi információk szerint a 90-es években védelmi zsarolásokban és illegális olajüzletekben érdekelt bűnözők közül néhányan már jó pár éve az illegális szerencsejáték-iparban működnek, illetve a legális iparban végeznek törvénytelen műveleteket. (Arra a kérdésre, hogy ha mindezt tudják, miért nem tettek, tesznek ellene, nem kaptunk választ.)

A jelentés miatt a kormány pánikszerű kármentésbe kezdett, miközben már volt olyan cég, amely szinte minden engedéllyel és audittal rendelkezik, csak az utolsó, még ki nem adott rendeletre várt, hogy szerverét és szolgáltatásait felajánlja a játékipar talpon maradni akaró szereplőinek. A titkosszolgálatnak viszont állítólag gondjai voltak a céggel. A szerveralapú automaták manipulálhatóságát sem tartották megnyugtatóan kizártnak. Az ágazat cégei viszont már megkezdték a felkészülést az új rendszerre, a szerveralapú automaták működtetésére, ami jelentős befektetést igényel. Minél később állítja le a kormány a folyamatot, annál nagyobb a kár.

A nemzetbiztonsági kockázat viszont csak úgy értelmezhető, hogy bizonyos csoportok törvénytelen eszközökkel befolyásolták vagy legalábbis megkísérelték befolyásolni a nyerőgépüzlet újraszabályozását és működését. A nemzetbiztonsági érdekre hivatkozás felhatalmazást ad az ügy egészének és részleteinek a titkosítására. A bizottsági ülésen viszont az ellenzék még csak betekintést sem kért a titkosszolgálat anyagaiba. Nem tudni, hogy hozzá nem értésből, vagy mert tartottak attól, hogy nem csak a mai hatalom egyes politikusainak a neve bukkanhat fel a dokumentumban, de nem kérték a szolgálat jelentésének ismertetését.

Délután egy budapesti sörözőben
Délután egy budapesti sörözőben
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.