Ezeket nem: jóváhagyták a Fidesz tabulistáját
Orbán Viktor miniszterelnök, Varga Mihály IMF-tárgyalásokért felelős miniszter és Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter tárgyalták meg és foglaltak állást arról, hogy milyen válaszlevelet küld a magyar kormány az IMF–EU-tárgyalódelegációnak – tudtuk meg. A múlt heti kormányülésen a napirendet határozták meg az alternatív javaslatok elküldésére.
A kiszivárgott hírek szerint ezen a kormányülésen Orbán Viktor felvetette, hogy ősszel vagy tavasszal lenne indokoltabb megállapodni a Nemzetközi Valutaalappal. Kormányzati forrásunk elmondása szerint a miniszterelnök a tavaszi szerződést is mint lehetséges alternatívát fogalmazta meg, Matolcsy György viszont az ez évi, őszi megállapodás mellett szállt síkra. Varga Mihály nem volt jelen a kormányülésen, Kazahsztánban tárgyalt, de forrásaink szerint a miniszter is az őszi megállapodást látná jónak. A Népszabadságot úgy tájékoztatták, hogy végül Orbán Viktor összegzése úgy szólt, hogy a tárgyalások felgyorsítása a cél, és azzal zárta a napirendi pontot: az ez évi megállapodásra koncentráljanak.
A tabulista érvényes. Tegnap Varga Mihály – miután részt vett a Fidesz-frakció délelőtti ülésén –, újságírók előtt megerősítette: csak olyan intézkedéseket támogatnak, amelyek nem érintik közvetlenül az embereket, és illeszkednek az elmúlt két év gazdaságpolitikai gyakorlatához. Vagyis a kormánynak a nyugdíj- és jövedelemcsökkentés helyett, „amelyek mind a tárgyalásokon szóban, mind az írásos anyagban előfordultak”, másfajta javaslatai lesznek – tette hozzá, de konkrétumokat nem árult el. A sajtótájékoztatón Rogán Antal fideszes frakcióvezető is megismételte, hogy a képviselőcsoport „nem lesz partner” a nyugdíjak csökkentésében.
A főtárgyaló azt kérte a Fidesz-frakciótól, hogy a parlament ne zárja le a 2013-as költségvetés vitáját. Ezt azzal indokolta, hogy ha folytatódnak a tárgyalások a Nemzetközi Valutaalappal és az Európai Unióval, és a megállapodás miatt módosítani kell a büdzsét, erre meglegyen a lehetőség. Rogán Antal tájékoztatása szerint a képviselőcsoport elfogadta a kérést, és azt kezdeményezi: a parlament ne szavazzon a benyújtott költségvetési módosító javaslatokról. Ha a hiteltárgyalások szeptember végén, október elején érdemben folytatódni tudnak, nyitva hagyják a költségvetést, és akár a stabilitási és az államháztartási törvényt is módosítják, hogy a kormány korrigálhasson. Ha azonban a tárgyalások csak az év vége felé folytatódnak, a Fidesz-frakció inkább a büdzsé megszavazásának a híve. De, ha a kormány később javasolja, akkor is készek a költségvetés módosítására. Rogán Antal megerősítette: a Fidesz-frakció változatlanul a munkahelyvédelmi akcióterv teljes körű megvalósítását kéri a kormánytól, valamint azt, hogy ezt képviselje az IMF/EU-tárgyalásokon is.
Varga Mihály az IMF és az Európai Bizottság tárgyalási hajlandóságát nem kívánta értékelni. Úgy fogalmazott: mindhárom fél szerint szükséges és értelmes a megállapodás, haladnak annak megkötése felé, és bízik benne, hogy ez még ősszel meg is történik. A Népszabadság kérdésére, miszerint van-e rá esély, hogy az IMF-közgyűlés, azaz szeptember 24. előtt folytatódnak a tárgyalások, a főtárgyaló azt mondta, „a kormány kész a tárgyalások folytatására. Attól a pillanattól kezdve, amint elküldjük a válaszlevelünket, bármelyik pillanatban le tudunk ülni a tárgyalóasztalhoz. Az, hogy a tárgyalások mikor folytatódnak, az Európai Bizottságon és a valutaalap képviselőin múlik. A tárgyalópartnereink azt jelezték vissza, hogy az IMF-közgyűléstől függetlenül is tudjuk folytatni a megbeszéléseket. A válaszlevelünk elküldése után, ha arra pozitív visszajelzést kapunk, akkor van mód a tárgyalásokat folytatni.”
A felvetésre, hogy Mesterházy Attila MSZP-elnök a múlt héten arra szólította fel a kormányt, hozza nyilvánosságra az összes olyan iratot, amelyet az IMF küldött Magyarországnak, és állítása szerint ennek Irina Ivascsenko, a valutaalap budapesti irodavezetője sem látja akadályát, Varga közölte: a kormány nem kapott ilyen tájékoztatást az IMF-irodavezetőtől, ezért tartják magukat ahhoz „a civilizációs normához”, hogy a másik fél beleegyezése nélkül nem hoznak nyilvánosságra tárgyalási anyagot.
Elemzők a szavazás elhalasztásáról
A Takarékbank és a CIB elemzője szerint a kormány nyitottsága irányába mutat és javítja a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Unióval (EU) való megállapodás esélyeit, hogy későbbre halasztják a parlamenti szavazást a 2013-as költségvetést módosító javaslatokról. A kormány nem sietteti a megállapodást, ugyanakkor tárgyalásban marad, mert alakulhatnak úgy a piaci körülmények, hogy gyors megállapodásra lehet szükség – mondta a CIB elemzője.
Vizsgálják a 2008-as megállapodást
Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető tegnap arról is beszélt, a Fidesz szerint szükséges, hogy a parlament gazdasági bizottsága megvizsgálja a 2008-as EU/IMF-megállapodás megkötésének körülményeit és annak következményeit. Az Állami Számvevőszék augusztus végi jelentése szerint négy évvel ezelőtt „nem kellett volna olyan hamar megkötni az IMF-megállapodást, mint ahogy az megköttetett”. Szerinte így felvetődik a kérdés, hogy ha a költségvetés adóssághelyzete nem indokolta a sietséget, az akkori kormány „miért tette fel a kezét azonnal és automatikusan, miért volt szükség a nyugdíjak és a bérek ilyen gyors csökkentésére”. Fenntartják, hogy a 2008-as nem volt jó megállapodás, recesszióhoz vezetett, és a költségvetés stabilitását sem tudta megalapozni. A politikus – aki a parlament gazdasági bizottságának is az elnöke – kezdeményezi, hogy hallgassák meg Simor András jegybankelnököt és Veres János akkori pénzügyminisztert, akik az egyezséget aláírták.
MSZP: nem létező feltételek
Lukács Zoltán (MSZP) a parlament hétfői ülésének elején kritizálta a kormányt az IMF-követeléslistával kapcsolatban, amelyet nem létezőnek nevezett, és azt mondta: a gazdaságot olyan alapokra kellene állítani, amelyen munkahelyek jöhetnek létre. Cséfalvay Zoltán államtitkár a korábbi kormány által kötött IMF-hitelfelvételt bírálta, amely jelentős terheket ró az idei és a jövő évi költségvetésre. Azt mondta: ha ezt nem kellene törleszteni, munkahelyteremtésre többet fordíthatna a kabinet.