Orbán Viktor számára „az IMF-megállapodás politika”
Az IMF-nek, illetve az Európai Uniónak küldendő válaszlevélről a kormány a tegnapi ülésén tárgyalt, de lapunkhoz nem szivárogtak ki részletek.
Előzetesen az vált nyilvánvalóvá – és erről Orbán Viktor Sárváron és Kötcsén zárt körben, később a nyilvánosság előtt is beszélt –, hogy nyugdíjcsökkentés, családipótlék-csökkentés, bankfinanszírozás nem lesz. S mivel a kormány szerint az adórendszernek a fogyasztás felé kell eltolódnia a munkát terhelő adók felől, az egykulcsos adó rendszerén sem akar módosítani a miniszterelnök.
Azt, hogy a családi adókedvezményt ne tartsa fenn a magyar fél, szintén a „vörös vonal” fölé írja a kormány, a KDNP javaslata szerint már a 2014-es parlamenti választások előtt szélesítenék a kedvezményezettek körét – úgy, hogy a szülők járulékmérséklésére is érvényes lenne. A kormány megoldásokat keres, „de várhatóan nem teljesíti” a bankadó és a telekomadó kivezetését 2013-tól, arra való hivatkozással: 2014-től a bankadó mértéke az EU átlagos szintjén lesz Magyarországon. Az MNB-t sújtó tranzakciós illeték ügyében viszont visszakozik.
A kormány válaszlevele nyilván arra tekintettel születik meg, hogy megközelítésbeli különbség van a nemzetközi pénzügyi szervezetek és a magyar kormány gondolkodása között. „Nem arról van szó, hogy az IMF és az EU nem tud számolni, csak másképp számol, mint mi. Az IMF könyveléstechnikai szempontok szerint fogalmazza meg az elvárásokat” – reagált egyik forrásunk arra, hogyan lehet, hogy a másik fél 500 milliárdos nagyságrendben nem látja biztosítottnak a bevételi oldalt jövőre.
Kormányzati források a Népszabadságnak megerősítették: a 2012-es költségvetés „rendben van” az IMF szerint (bár a nemzetközi szervezetek már az idén 0,5 százalékpontos költségvetésihiány-túllépést várnak – A szerk.), jövőre pedig 4,25-4,5 százalékos hiány körvonalazódik, szemben a kormány által jövőre tervezett 2,2 százalékos GDP-arányos céllal.
A tárgyalások neuralgikus pontja a 2013–2014-es makropálya. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter kétszázalékos növekedést célzott meg, és a parlament elfogadta a jövő évi költségvetés főszámait, s abban 1,6 százalékos GDP-növekedés szerepel. A kormány szerint az 1,5 százalékos lehet reális, a második negyedéves GDP-adatok alapján is – tudtuk meg.
A kormány IMF-nek szóló üzenete: év közben is kész olyan intézkedéseket hozni, amelyekkel a jövő évi hiánycél elérhető lesz, „menet közben is módosulhat a 2013-as költségvetés”. A kormányzati szereplők azt fogalmazták meg: ha a magyar fél tartja a hiánycélt és fokozatosan csökkenti az államadósságot, „azzal teljesíti az elvárásokat”. Az ehhez szükséges intézkedéseket viszont „saját hatáskörben szeretné meghatározni”, hogy a szociális ellátások terén ne kényszerüljön megszorításokra, illetve nem adja fel a méltányos közteherviselés elvét.
A munkahelyvédelmi akcióterv, ami – egyik forrásunk szerint – nem biztos, hogy 300 milliárdot igényel 2013-ban, lehet, hogy például csak 220 milliárdos tétel lesz. Az mindenesetre „pikáns”, hogy Varga Mihály IMF-tárgyalásokért felelős miniszter azon a napon Kazahsztánban tárgyalt, amikor a kormány az alternatív tárgyalási pozícióiról egyeztetett a tegnapi ülésén.
Munkatársunknak az egyik kormánytag a napokban azt mondta: a miniszter „szakszerű, reális, az IMF/EU-delegáció részéről is elismert felkészültséggel rendelkezik, de Orbán Viktor miniszterelnök mégis sokszor a túlzottan is optimista Matolcsy Györgyre hallgat, Rogán Antal frakcióvezetőre, valamint Habony Árpádra, a stratégiai főtanácsadójára”. „Azaz a miniszterelnök számára az IMF-megállapodás politika” – mondta.