Felmentették Joáv Blumot

A Székesfehérvári Törvényszék kedden jogerősen felmentette a közokirat-hamisítás vádja alól Joáv Blumot, miután helybenhagyta az ügyben tavaly született elsőfokú döntést. E szerint a magyarul nem beszélő és olvasó üzletember nem tudhatta, hogy jogszabályt sért azzal, ha bejelentkezik állandó lakosnak Sukoróra, miközben nem tartózkodik életvitelszerűen a faluban.

A sukorói King’s City projekttel kapcsolatban folyó vizsgálatok és perek egyik mellékszálaként még 2009 decemberében kezdődött az a büntetőeljárás, amelyben az izraeli-magyar kettős állampolgárságú Joáv Blumot a fehérvári ügyészség közokirat-hamisítással vádolta meg. A vádirat szerint 2008 júniusában Blum valótlan tartalmú nyilatkozatot tett, amikor állandó lakóhelyeként jelentette be a sukorói polgármesteri hivatalban az általa egy nappal korábban kibérelt – majd később megvásárolt – Kis utca 5. szám alatti ingatlant, holott sem a bejelentés időpontjában, sem azóta egyetlen percig sem lakott életvitelszerűen a házban. Ez azt jelenti, hogy a részére kiállított lakcímkártya valójában hamis.

Az első tárgyalási napon részt vett maga Joáv Blum is – később már csak ügyvédje képviselte –, és elismerte, hogy egy percig sem lakott a Kis u. 5. számú házban. Hozzátette ugyanakkor, hogy később szeretett volna beköltözni, ennek érdekében meg is bízott egy építészt az átalakítás terveinek elkészítésével. Mint mondta, édesapja súlyos betegsége, majd halála miatt végül nem fogott hozzá az átépítéshez. Blum később egyetlen tárgyaláson sem jelent meg, így arról nem nyilatkozott, hogy a sukorói kaszinóberuházás meghiúsultával milyen szándékai vannak a Kis utcai ingatlannal.

Az első fokon eljáró bíróság tavaly szeptemberben felmentette Blumot, az indoklás szerint ugyanis az üzletembert a környezete megtévesztette, ami kizárja a büntethetőségét. Blum az akkori jogi képviselője útmutatásai alapján járt el, ráadásul a törvényesség őrének számító helyi jegyző, valamint a hivatali előadó sem jelezte számára, hogy csak akkor létesíthet lakóhelyet Sukorón, ha egyúttal be is költözik az általa megjelölt ingatlanba.

Az elsőfokú döntés ellen a Fejér Megyei Főügyészség és Blum is fellebbezett. A vádhatóság szerint nem Blum volt tévedésben, hanem ő tévesztette meg a környezetét, mivel valójában soha nem volt szándékában a tényleges beköltözés, ezt csupán elhitette az akkori ügyvédjével, a sukorói jegyzővel és a polgármesterrel. Az ügyészség Blum bűnösségének megállapítását kérte a másodfokú bíróságtól.

Bánáti János, a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke – aki a büntetőperben Joáv Blumot képviselte – fellebbezésében az elsőfokú ítélet indoklásának megváltoztatását kérte. Mint hangsúlyozta: védence nem követett el bűncselekményt, mivel a hazai lakcímnyilvántartás nem számít közhiteles nyilvántartásnak, így nem bizonyíthatja az adott ingatlanon történő tényleges tartózkodást. Hozzátette azt is, a jogszabály csak azt írja elő, hogy beköltözés után három napon belül be kell jelentkezni az új lakcímre, ám azt nem teszi kötelezővé, hogy a lakcímbejelentést meg kell előznie a beköltözésnek.

Bánáti figyelmeztetett arra, hogy Magyarországon jelenleg százezrek élnek máshol, mint ahová ténylegesen be vannak jelentve – sokan egy parkolási igazolvány, egy beiskolázási körzet vagy az olcsóbb gépjárműadó miatt laknak papíron egész máshol, mint ahol ténylegesen életvitelszerűen tartózkodnak. A nyilvános ülésen felolvasták Joáv Blum fellebbezésének azon részeit is, amelyekben a vádlott személyes megjegyzéseket fűzött az ügyhöz. Ebben egyebek mellett úgy fogalmazott: a magyar hatóságok összehangolt támadássorozatot indítottak ellene, amelynek hátterében a sukorói beruházás ellehetetlenítése, valamint a nevének besározása állt.

A Székesfehérvári Törvényszék az ügyészség és a védelem fellebbezését is elutasította.

Bánáti János az ítélethirdetés után kérdésünkre azt mondta, beláthatatlan következményei lehetnek a jogerős végzésnek, hiszen világossá vált: bűncselekménynek számít, ha valaki nem tartózkodik életvitelszerűen a lakcímkártyáján szereplő címen. Amennyiben a hatóságok átfogó ellenőrzésbe kezdenének emiatt, magyar állampolgárok százezrei ellen indulhatna büntetőeljárás – tette hozzá.

Bánáti János ügyvéd (balról) és Joáv Blum (jobbról) a bíróságon, még az első tárgyalási napon
Bánáti János ügyvéd (balról) és Joáv Blum (jobbról) a bíróságon, még az első tárgyalási napon
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.