Félelmek és lejáratáskártyák

A napokban postázták ki a fóti lakosoknak a város szélére tervezett salaklerakó kapcsán megjelent tájékoztatót, amelyet az érintett cég állított össze, és amelyhez a város alpolgármesterei írtak előszót.

A tájékoztatóban leszögezik, hogy a külterületen lévő egykori homokbánya (jelenleg leginkább csak illegális szemétlerakásra használt) több százezer köbméter nagyságú gödréből tizenöt évig befogadóképes salaklerakót lehetne és kellene kialakítani, amely a hamarosan megtelő dunakeszi lerakó mellett megoldaná a Fővárosi Hulladékhasznosító Műben keletkező kazánhamu és salak elhelyezését. Pozderka Gábor, Fót város fideszes alpolgármestere (a kormánypárt városi elnöke) kérdésünkre elmondta: a kitermelt bányagödrök feltöltésére szükség van, a projekt ráadásul a Pest megyei város számára jelentős gazdasági előnyök elérésének lehetőségét hordozza, „de szeretném hangsúlyozni, hogy nem bármi áron”.

Az alpolgármester arra nem kívánt érdemi választ adni, hogy a gazdasági előnyök pontosan mit jelentenek, mondván: nem aktuálisak egyelőre a találgatások, mert „amíg nem egyértelmű, hogy ez semmilyen egészségkárosodással nem jár, addig felesleges az emberek hitegetése”. Az önkormányzat közjegyző által kijelölt igazságügyi szakértőtől kért környezetvédelmi vizsgálatot, amely –az alpolgármester állítása szerint – azt tartalmazza: ha a lerakóra vonatkozó szabályokat betartják, a salak nem jelent veszélyt a lakosságra.

Nem így gondolja a helyi MSZP, amely félti a lakosokat a veszélyes hulladéktól, ezért korábban népszavazást is kezdeményezett az ügyben, de hiába gyűjtötték össze a szükséges aláírásokat, a referendumot végül mégsem írták ki. A szocialisták ugyanis saját bevallásuk szerint túl gyorsan gyűjtötték össze a szignókat, a fideszes városvezetés pedig – az MSZP-sek szerint „stratégiailag okosan” – elhalasztotta a döntést a lerakóról. Így szerintük az a helyzet állt elő, hogy amikor aktuálissá vált volna a népszavazás, még nem volt mi ellen kiírni azt.

A szocialisták ezért elálltak a kezdeményezéstől, és megsemmisítették az íveket. Pozderka Gábor ezzel kapcsolatban azt mondta: az MSZP-sek nem bizonyították, hogy összegyűjtötték volna a szükséges aláírás-mennyiséget; ha megtették volna, a városvezetés kénytelen lett volna szavazásra bocsátani az ügyet. Pozderka szerint a szocialisták csak farkast kiáltottak, és rémisztgették az embereket a kérdésben.

A fóti ellenzék szerint azonban a helyi Fidesz leginkább csak azért támogatja a lerakó megnyitását, mert a vonatkozó bányagödör mellett helyi fideszeseknek, például Bartos Sándor és Pozderka Gábor alpolgármestereknek is van telke, amely a földtábla átminősítése után sokkal értékesebb lesz. Sőt egyesek szerint a fóti tsz bányagödrével való esetleges összevonás után a lerakót majd csak ezeken keresztül lehet megközelíteni, s ez újabb értéknövelést jelenthet. Pozderka Gábor ezzel kapcsolatban elismerte, hogy feleségével a szomszédos földterületen valóban birtokol nyolcszáz négyzetméternyi telket, de – mint mondta – ezt még a földkiadás keretében kapták az 1990-es években, amikor még nem foglalkozott az „önkormányzat dolgaival”. Pozderka hozzátette: „ha valaki azt gondolja, hogy mi már akkor tudtuk, hogy itt mi fog történni, az minimum furcsa, de inkább rosszindulatú zavarkeltésnek értékelhető”. Arra a kérdésünkre, hogy a Fidesz helyi elnökeként és alpolgármesterként azért támogatja-e most a lerakó megépítését, mert ezzel személyesen is többletbevételhez juthat, Podzerka azt válaszolta: nem gondolja, hogy ebből bármelyik tulajdonos meggazdagodna, de ha valaki vagy valakik ezt gondolják, akkor „eladó a terület piaci áron, legyen vele szerencséjük”. A fideszes városvezető szerint a helyi baloldal támadásai csak politikai zavarkeltésre jók, szerinte az MSZP-sek nem is először veszik elő a „lejáratáskártyát” a településen.

Az ügyhöz kapcsolódik, hogy a fóti Fidesz néhány évvel ezelőtt még támogatólag állt ki egy dunakeszi civil szervezet mellett, amely a helyi – egyébként a tervezett fóti hulladéktemető melletti – lerakó ellen pereskedett. Arra a kérdésünkre, hogy a fóti Fidesz álláspontja miért változott meg a hulladéktemetőkkel kapcsolatban, Pozderka azt mondta: a kérdéses időszak egy részében önkormányzati képviselő volt, de közös bírósági eljárásról nincs tudomása. „Az időről időre felmerült, hogy a dunakeszi bánya milyen magasságig tölthető, de információm szerint mindig rendelkeztek a megfelelő engedélyekkel” – tette hozzá Pozderka Gábor.

Lapunk megkereste a fóti lerakónak helyet adó bányagödör tulajdonosát is. Az erdőmérnök Bánó László azt mondta: az önkormányzat csak akkor jut jelentős bevételhez, ha az Utilis Kft. által korábban üzemeltetett homokbánya helyén égetőművi salaklerakót létesítenek, mégpedig úgy, hogy a gödröt a cég értékesíti a Fővárosi Közterületfenntartó Zrt.-nek, amely ezután külön megállapodást köt az önkormányzattal. A fóti városvezetés által is elfogadott tájrendezési tervben egyelőre úgynevezett inert lerakó szerepel (építési hulladéktároló), azonban ennek létesítése – a cégvezető szerint – nem jelent bevételt a városnak.

Bánó László elmondta: annak vizsgálata még tart, hogy a terület alkalmas-e égetőművi hulladék elhelyezésére, ahogyan a környezetvédelmi tanulmány regionális hatósági elfogadása sem történt még meg egyelőre. „Az Utilis Kft. jelenleg salaklerakóban gondolkodik. Ha ez sikerül, akkor a területet értékesíti, és minden tevékenységből kiszáll” – fogalmazott a cégvezető, hozzátéve: a „jelen projektben” nem szerepel a fóti tsz szomszédos gödrének, illetve a fideszes politikusok által birtokolt telkek bármilyen módon való bevonása, így az ezzel kapcsolatos kérdések sem értelmezhetőek. A két fideszes alpolgármester „területi érintettségéről” van hallomása, de semmilyen személyes viszonyban nincs egyik városvezetővel sem.

„Talán azt tudom mondani, szeretném, ha a hivatali viszonyom egy kicsit jobb lenne. Most sem rossz.” – tette hozzá Bánó László. Fekete Zoltán, a fóti MSZP elnöke az üggyel kapcsolatban úgy nyilatkozott: a lakosság tudhatóan a saját egészsége mellett és a lerakó ellen foglal állást. A szocialista vezető szerint az átminősítésre váró terület az első lakóházhoz és ivóvízkúthoz mérve is az előírt távolságon belül van, ami újabb veszélyeket jelenthet. „A fóti emberek nem kérnek a fideszes hamubizniszből. És ha ők nem kérnek belőle, akkor az MSZP melléjük fog állni és képviseli az érdekeiket, ha kell, a Fidesz helyett is” – tette hozzá Fekete Zoltán.

A korábbi homokbánya területére tervezik a salaklerakót
A korábbi homokbánya területére tervezik a salaklerakót
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.