A kormány írja a listát
Az Országgyűlés őszi szezonkezdő ülésnapján napirend előtt felszólal Orbán Viktor, a miniszterelnök az IMF-fel folytatott tárgyalások részleteiről beszél. Nehéz dolga lesz. Az ellenzék, a szocialisták és az LMP-sek is azzal vádolják, hogy nem mondott igazat, amikor a múlt héten Sárváron a Fidesz–KDNP-frakciószövetség zárt ülésén olyan riasztó IMF-feltételeket ismertetett – például nyugdíjcsökkentés, a családi pótlék csökkentése, általános ingatlanadó bevezetése –, amelyeket a valutaalap konkrétan nem fogalmazott meg.
Azóta az is nyilvánvalóvá vált, hogy a tárgyalódelegáció EU-s részének a jelentése sem tartalmaz felsorolásszerűen ilyen elvárásokat. Orbán Viktor a sárvári frakcióülés után a közrádiónak azt mondta, „lesz, kell, szükséges” az IMF-megállapodás. De hozzátette, hogy „ezen az alapon nem lesz megállapodás. Ezek olyan igények, kérések, elvárások, amelyeket Magyarország nem tud elfogadni.”
A kormány alternatív javaslatot készít – erre a tárgyalás logikája szerint eleve szükség is van, hiszen az IMF és az EU csak ennek alapján tudja eldönteni, ad-e hitelt.
Kötcsén, a hétvégi polgári pikniken a résztvevők „oldottnak, lendületesnek és meggyőzőnek” érezték Orbán Viktort. Mindamellett volt, aki úgy látta: „Ebben a szerepben egy töprengő, önmagával is dilemmázó politikus beszélt Európáról, az IMF-tárgyalásokról. Az értékrendet, az irányokat illetően ugyanakkor határozott volt a miniszterelnök.” Forrásunk a dilemmát azzal illusztrálta: Orbán érzékeltette, hogy az IMF–EU-delegáció mondandójából, amikor a nyugdíjrendszer átalakítását fogalmazza meg, kiolvasható a nyugdíjcsökkentés igénye.
Ezt a kormány elfogadhatatlannak tartja, ám kérdés, milyen más megoldást kell keresnie. Vagy ha az IMF a bankadó megszüntetését kéri, lehetséges, hogy a bankadót át kell alakítani, de nem kell lemondanunk róla. Ez esetben is olyan megoldást kell találni, hogy a költségvetési hiánycél három százalék alatt legyen. – Válságban nincsenek kész receptek – fogalmazta meg a miniszterelnök Kötcsén. Állítólag azt is elgondolkoztatónak nevezte, hogy Romániában sem lett jobb a helyzet, holott a szomszéd ország elfogadta az IMF megszorító feltételeit.
A nyilvánosság kizárásával megtartott rendezvényen Havasi Bertalan tájékoztatása szerint a miniszterelnök azt mondta: az IMF ugyanolyan megszorító elvárásokat támaszt most, mint 2008-ban az MSZP-kormánnyal szemben, a mostani kormány politikája viszont nem a megszorításokon alapul, így más alapon kell megállapodni. A miniszterelnök sajtófőnöke szerint Orbán Viktor azt a következtetést vonta le, hogy Magyarországnak ma már nem kell elfogadnia egy 2008-as, MSZP–IMF típusú megállapodást, mert hazánk erősebb lett, és szélesebb mozgástérrel rendelkezik.
„Egy rossz megállapodás tehát már született, most egy jó megállapodás tető alá hozásán dolgozunk.” Az ország stabilan áll a lábán, az IMF-megállapodásra csak biztonsági garanciaként kell tekinteni. Havasi szerint a kötcsei találkozón részt vevők mindezek alapján egyetértettek abban, hogy a megállapodás érdekében a magyar kormánynak saját megoldási javaslattal kell előállnia.
Varga Mihály és Matolcsy György miniszterek, valamint Csaba László közgazdász kerekasztal-beszélgetésén a találkozót szervező Polgári Magyarországért Alapítvány kuratóriumi elnöke, Balog Zoltán humáncsúcsminiszter tájékoztatása szerint az hangzott el: „Fontos dolog, hogy lehet IMF-hitel nélkül is élni, merthogy ez a normális állapota egyébként minden országnak. De ha már megállapodást kötünk, akkor nekünk jó megállapodást kell kötnünk.”