Győzhet itt valaha az ellenzék?

Kötelező feladatnak tűnik a győzelem a Fidesz számára a most vasárnapi, hódmezővásárhelyi időközi polgármester-választáson: a rendszerváltás óta nem volt olyan országgyűlési vagy önkormányzati választás, amelyen ne jobboldali lett volna a befutó.

A mostani időközi voksolásra azért van szükség, mert Lázár Jánosból a Miniszterelnökséget vezető államtitkár lett, a két poszt pedig összeférhetetlen. A fideszes politikus jószerével „kijelölte” utódát, a tizenkét éve alpolgármester Almási Istvánt. Ellenében az MSZP egy helyi pedagógust, Kis Andreát indítja. Az LMP próbált civil jelöltet találni, de végül eleve vesztes csatának ítélte a voksolást, így nem állított saját indulót, s kimarad a versenyből a Gyurcsány-féle DK is. A Jobbik egy helyi vállalkozót, Kovács Sándort nevezte, s elindul a Magyarok Szövetsége színeiben Nagy László is.

„Időközi választási eredményekből soha nem érdemes országos párttámogatottsági viszonyokra, sem trendekre következtetni. A részvétel függvényében legfeljebb jelzésértékű lehet, vagy hivatkozási alapul szolgálhat a szereplőknek a korábbi politikai erősorrendben bekövetkezett esetleges elmozdulás, bár a településen ez aligha fog bekövetkezni. Egy fölényes fideszes győzelem indirektmódon persze jelentőséggel bírhat” – fogalmazott lapunknak Fodor Csaba. A Nézőpont Intézet elemzője szerint, bár igaz, hogy a Fidesz országosan veszített szimpatizánsainak számából, ám ez inkább a választók elbizonytalanodása, és nem egy általános protesthangulat miatt következett be.

„A kormánypárt polgármesterjelöltje a helyi közéletben ismert, tapasztalt személyiség, amely a szervezeti előny mellett szintén győzelmet biztosíthat számára. A szocialisták az elmúlt évtizedben jellemzően gyengén szerepeltek a településen, így látványos erősödésre esetükben nemigen lehet számítani. Az LMP távolmaradása sokkal inkább a helyi szervezet kiépítetlenségére enged következtetni, amely a párt számára komoly kihívást jelent a parlamenti választás előtt két évvel. Erősödhet viszont a Jobbik, hiszen a radikális párt már 2010 őszén is a legerősebb ellenzéki párttá nőtte ki magát a városban” – mondta az elemző.

A Magyar Progresszív Intézet elemzője, Filippov Gábor is azt hangsúlyozta, hogy Hódmezővásárhely a magyar politika „normál” helyzetében, relatív országos jobboldali-baloldali erőegyensúly idején is az egyik legelkötelezettebb jobboldali fellegvárnak számít. „Most, amikor a kormánypártok jelentősen meggyengültek, de még mindig maguk mögött tudhatják a választók relatív többségét, igencsak nehéz elképzelni, hogy épp ez a város lenne az első látványos bukásuk. A Fidesz szempontjából a valódi tét legfeljebb az lehet, sikerül-e megismételni Lázár János legutóbbi, majdnem pontosan kétharmados eredményét, vagy legalábbis azt megközelítő, egyértelmű támogatottságot felmutatnia” – fogalmazott Filippov.

A szakértő hangsúlyozta: a 2010-es polgármester-választáshoz képest jelentősebb szavazatvesztés esetén ugyanis – amit persze a választói részvétel mértéke is erősen befolyásolhat – az ellenzék valószínűleg a kormánypárti győzelem helyett erre helyezné az eredmények kommunikálásának hangsúlyát. „Vállalhatóan jó eredmény mellett azonban az újabb jobboldali győzelem megerősítheti a Fidesz–KDNP felére apadt, közös sikerélményekben nem bővelkedő szavazóbázisát. Akkor is, ha tudható, hogy a város lakossága a fentiek miatt nem tekinthető országos szinten reprezentatív mintának. Ennek megfelelően az ellenzéki pártoknak nyilvánvalóan már egy feltűnően kisebb vereség is részsikert jelentene.

Ennél is fontosabb azonban, hogy a 2010-ben csupán a negyedik helyen végzett MSZP-nek (amelyet akkor még a Zöld Baloldal is megelőzött) ezúttal sikerül-e a Jobbik előtt befutnia” – fogalmazott az elemző. Filippov szerint ebben segítheti az MSZP-t a szélsőjobboldal pillanatnyi megosztottsága Hódmezővásárhelyen (a Magyarok Szövetsége Egyesület támogatásával induló Nagy László értékes szavazatokat „lophat el” a Jobbiktól), illetve az, hogy a baloldalon a szocialista jelölt lesz az egyetlen kihívó. Az viszont a szakértő szerint valószínűtlen, hogy a párt, amely eddig országos szinten is csak kismértékben tudott profitálni a Fidesz–KDNP gyengüléséből, éppen Hódmezővásárhelyen kezdene váratlan szárnyalásba. Az azonban, hogy a baloldali szavazóknak lényegében egyetlen lehetséges jelöltre lesz lehetőségük szavazni, érdekes kísérletként is felfogható az MSZP szempontjából.

Hódmezővásárhelyi belváros Rapcsák András néhai polgármester szobrával
Hódmezővásárhelyi belváros Rapcsák András néhai polgármester szobrával
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.