Szeptemberre elfogyhat a gyógyszerek támogatására szánt keret

Az egészségbiztosító kéri a kormánytól a gyógyszerkassza feltöltését. A Népszabadság információi szerint legalább 70 milliárdos gyorssegélyre lenne szükség ahhoz, hogy összeomlás nélkül kihúzzák az év végéig – de az egészségbiztosító egyelőre csak 41 milliárd forint, a tartalék keret fölszabadítását kéri. Az engedélyt a nemzetgazdasági és az emberi erőforrások minisztere adhatja ki.

A Széll Kálmán Terv egyik nagy kudarca, hogy a gyógyszerkiadásokat nem sikerült a tervezett mértékben csökkenteni. Ha a kormány nem lép gyorsan, a gyógyszerek támogatására fordítható keret csak szeptember közepéig elegendő. A Széll Kálmán Terv miatt az idén 120 milliárd forinttal költhet kevesebbet az egészségbiztosító az orvosságok ártámogatására, mint 2010-ben. A kormány hiába hozott számtalan – a kassza költését –akadályozó intézkedést, ezek sem segítik eléggé a Széll Kálmán Tervben kitűzött fiskális célokat.

A lapunk birtokába került dokumentum szerint máris 27 milliárddal költöttek többet a betegek támogatására, mint tehették volna. Augusztus elejéig az OEP elköltötte a gyógyszerkassza nyolcvan százalékát – annak ellenére is, hogy a gyártók már lényegében teljesítették a teljes évre előírt extra adójukat.

Szakértők többször is figyelmeztettek, hogy a betegellátás sérülése nélkül nem lehet ekkora összeget kivonni a gyógyszerpiacról. A kormányzati akarat sikerének érdekében az OEP több tucat intézkedést léptetett hatályba, amivel lényegében a betegek orvosságokhoz való hozzáférését nehezítette. A betegek például gyakran kényszerülnek terápiaváltásra, és csak harminc napra elegendő támogatott gyógyszert válthatnak ki a patikában.

A rászorulók addig nem számíthatnak új, modern szerek piacra kerülésére, amíg nem sikerül a gyógyszerkasszát a pénzügyi kormányzat számára megnyugtató módon stabilizálni. Körülbelül huszonöt innovatív gyógyszer vár arra, hogy a társadalombiztosító támogatást adjon az árukhoz.

Az OEP hivatala folyamatosan dolgozik a gyógyszerkassza korrekciójával kapcsolatos újabb és újabb javaslatokon, de mostanra már nagyon kicsi a mozgástér. A rendelkezésre álló pénz felét, 140 milliárdot ugyanis százezer nagyon súlyos beteg kezelésére kell kifizetni. A 44, enzimpótló kezelésben részesülő beteg életmentő terápiája például évente 3,7 milliárd forintba kerül. Ugyanakkor ezek a betegek képtelenek lennének ártámogatás nélkül hozzájutni a gyógyszereikhez, hiszen van köztük olyan szer is, amelynek éves adagja 165 millió forint.

A 665 vérzékeny beteg kezelésére évente tízmilliárd forintot fordítanak: ha ezt nem tennék, ezek az emberek egyszerűen elvéreznének. A kassza maradék részén, mintegy 130 milliárd forinton osztozik ötmillió beteg, rájuk fejenként – átlagosan és évente – 24 ezer forint gyógyszertámogatás jut.

Egyre nehezebben és drágábban jutnak gyógyszerekhez a betegek
Egyre nehezebben és drágábban jutnak gyógyszerekhez a betegek
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.