Engedéllyel ünneplik a Magyar Gárdát

Szélsőjobboldali szervezetek a Nemzeti seregszemle elnevezésű rendezvényen közösen ünneplik meg a betiltott Magyar Gárda megalapításának ötödik évfordulóját a fővárosban, a Hősök terén szombat délután.

A hét végi seregszemlén beszédet mond a Jobbik elnöke, s a rendezvényen képviseltetik magukat más szélsőjobboldali szervezetek is: a Magyar Nemzeti Gárda, a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom, a Betyársereg, a Nemzeti Őrsereg, a Kárpát Haza Őrei Mozgalom. Felszólal „a nemzet lelkészeként” beharangozott ifj. Hegedűs Loránt is.

A Belügyminisztérium érdeklődésünkre közölte, hogy a tavasszal egy magánszemély jelentett be a gyülekezési törvény hatálya alá eső rendezvényt augusztus 25-re a budapesti Hősök terére. (A Magyar Gárdát napra pontosan öt éve, 2007. augusztus 25-én alapították meg.) A BRFK a rendezvény megtartását megtiltotta, ám a szervező jogorvoslati kérelemmel élt, a bíróság pedig hatályon kívül helyezte a rendőrség tiltó határozatát. Információink szerint nem sokkal az után, hogy ismertté vált a hét végi rendezvény, többen ellentüntetésre készültek, és engedélyt kértek, ám csütörtökön visszavonták kérelmüket.

A szélsőséges szerveztek megmozdulásának engedélyezése kapcsán az Amnesty International Magyarország közleményt adott ki. „A meghirdetett rendezvény lehet törvényes, ha azt nem a 2009 nyarán feloszlatott, hanem egy másik, törvényesen működő szervezet vagy egy magánszemély jelenti be békés és nem jogsértő céllal” – olvasható a közleményben. Ezzel együtt a jogvédő szervezet felhívta a figyelmet, hogy a „gárdatüntetés” a rendőrség munkájának fontos próbája lehet. Próbája annak, hogy képesek-e a rendfenntartó szervek a biztonságot és az emberi méltóság védelmét mindenkinek egyen lően garantálni.

A belügyi tárcánál lapunk érdeklődésére kijelentették, hogy a rendőrség a szükséges létszámmal biztosítja a rendezvényt, és határozottan fellép minden jogsértő cselekedet ellen. Az Amnesty International Magyarország ennek kapcsán úgy vélekedett, hogy óriási felelősségük van a rendfenntartóknak, mert ha bármilyen formában megvalósul a közösség elleni izgatás vagy más bűncselekmény, bűncselekményre felhívás, valamint mások jogainak és szabadságának korlátozása, akkor kötelesek közbeavatkozni, és szükség szerint fel kell oszlatniuk a rendezvényt. Kiemelték azt is, hogy szabálysértést követ el az, aki „nyilvános rendezvényen olyan egyenruhát vagy formaruhát visel, amelyről – annak jellegzetes tulajdonságai miatt – bíróság által feloszlatott egyesület egyenruhája, formaruhája ismerhető fel”. Mindezt már csak azért fontosnak tartotta megemlíteni a szervezet, mert, álláspontja szerint „a rendvédelmi szervek tétlensége vagy nem megfelelő fellépése komoly veszélyekkel járhat, ahogy azt az augusztus eleji devecseri példa is mutatta, amikor a cigányellenes uszító beszédeket követően kövekkel dobálták meg a romák házait”.

A Magyar Gárda megalakulása 2007-ben: Vona Gábor (jobbról) Jobbikelnök, Usztics Mátyás színész, Für Lajos, az MDF egykori elnöke
A Magyar Gárda megalakulása 2007-ben: Vona Gábor (jobbról) Jobbikelnök, Usztics Mátyás színész, Für Lajos, az MDF egykori elnöke
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.