Rendőrségi átszervezés: Azonnal letiltott számítógépek

Két évig keményen dolgozott a fiatal nyomozó csak azért, hogy megfeleljen a feltételeknek, és „bekerülhessen az SZBO-ra” (a BRFK szervezett bűnözés elleni osztályára). Két hete teljesült az álma: SZBO-s lett. Csütörtökön vele is közölték, hogy miután az osztály jogutód nélkül megszűnt, mehet vissza, ahonnan jött, valamelyik kerületi vagy Pest megyei városi kapitányságra.

A rendőrség küszöbönálló átszervezése nem volt titok. Pintér Sándor belügyminiszter lapunknak adott interjújában is beszélt arról, hogy a rendőrség hatékonyságának javítása érdekében lesznek szervezeti és személyi változások. A BRFK szervezett bűnözés elleni osztályának megszüntetését utólag és nem hivatalosan a párhuzamosságok megszüntetésével indokolták; Budapesten működött a Nemzeti Nyomozó Iroda szervezett bűnözés elleni egysége és a BRFK SZBO. Ezek évekkel korábban megállapodtak abban, hogy az NNI a külföldi, a BRFK a hazai „maffiózók ellen nyomoz”.

Vizoviczki László ellen viszont végül egyik sem nyomozott, ami forrásunk szerint feltehetőleg nagy súllyal esett latba a felszámolásról szóló döntés meghozatalakor. (Az NNI egységeinek felszámolása már nem annyira egyszerű, mint a BRFK esetében. Utóbbinál elég a miniszter döntése, az NNI-nél ehhez a kormány áldása kell.) Mivel az NNI volt munkatársai alacsonyabb beosztásba kerülnek, az átszervezés többmilliós megtakarítást hoz a BM illetékesei szerint.

Bár Pintér Sándor a már hivatkozott interjúban előre leszögezte: az átalakítások nem feltétlenül lesznek összefüggésben a rendőrségi korrupciós üggyel, a csütörtökön szinte puccsszerűen végrehajtott intézkedések – a BRFK szervezett bűnözés elleni osztályának megszüntetése, a teljes állománycsere a Nemzeti Nyomozó Iroda két szervezeténél – nem ezt sejteti. A „személyzeti döntések” gyorsasága, olykor már-már embertelensége s az a tény, hogy az érintett szervezeti egységek munkatársai öt napot kaptak, hogy eldöntsék, elfogadják-e a felajánlott új beosztást, vagy távoznak a testülettől, inkább arra utal: az „átszervezések” mégiscsak összefüggésbe hozhatók a korrupciós üggyel.

Emlékeztetőül: az ügy két gyanúsítottja (Gulyás Imre, a szervezett bűnözés elleni főosztály volt vezetője és Hopka Lajos, a speciális bűnszervezeti csoportok elleni osztály korábbi vezetője a BRFK-ról került az NNI-hez még 2008-ban. Ma már hétpecsétes titok, hogy annak idején az ő feladatuk volt-e (vagy lett volna-e) a szórakozóhelybirodalom-tulajdonos, Vizoviczki elleni titkos nyomozás. Egyes belügyi források szerint nem a most felszámolt egység volt „ráállítva Vizóra”. De ha nem az ő dolguk lett volna a budapesti éjszaka császárának leleplezése, akkor kié?

Az érintett rendőrök nem nyilatkoznak. Félnek. Néhányan elmondták, azt közölték velük, hogy aki konkrétumokról beszélni mer, repül. „Amint bejelentették az osztály jogutód nélküli megszüntetését, lekapcsolták a számítógépeket, mindennemű belépési jogosultságunk abban a pillanatban megszűnt. Ezek után inkább nem gondolunk bele, mi történik akkor, ha kinyitjuk a szánkat” – mondta egyikük. A rendőrség érintett (egykori) egységeit lényegében azonnal elzárták a külvilágtól. Nemcsak a számítógépes rendszerekből zárták ki őket. Többeknek még azt is megtiltották, hogy a családjukat értesítsék: ez a munkanap hosszabb lesz, mint várták.

Volt olyan nyomozó, akinek az óvodába kellett volna mennie a gyerekéért, de mivel nem ért volna oda, fel akarta hívni a feleségét, de nem tudott telefonálni a munkahelyéről. Ma még nem tudni, pontosan hányan fogadják el a felkínált alacsonyabb beosztást – ami nyilván az eddiginél alacsonyabb fizetéssel jár –, és hányan intenek búcsút az egyenruhának. Információink szerint az érintettek több mint háromnegyede elfogadta az új „ajánlatot”, a többiek pedig úgy nyilatkoztak, a szakszervezetekkel való konzultáció után döntenek. Az érdekképviseletek már készültségbe helyezték jogsegélyszolgálataikat. Bárdos Judit, a Belügyi és Rendvédelmi Dolgozók Szakszervezete és Pongó Géza, a Független Rendőr Szakszervezet főtitkára egyaránt megdöbbenésének adott hangot. Semmiféle egyeztetés nem folyt az érdekképviseletek és az ORFK vagy a BM között, a döntésekről mindketten a sajtóból értesültek.

A kollektív büntetés, ha arról van szó, elfogadhatatlan, mondták lapunknak, ígérve, hogy minden segítséget megadnak tagjaiknak. Bárdos jelezte: ami az NNI-nél és a BRFK-n történt, hétfőn téma lesz a Rendészeti Érdekegyeztető Fórum (RÉF) ülésén is. Reméli, a rendőrség vezetése magyarázatot ad arra, miért volt szükség az állítólag pontos menetrend szerint zajló átszervezés puccsszerű végrehajtására az érintett szervezeteknél. A testületben most sokan azt találgatják: kik lesznek a következők? Szakértők tartanak attól, hogy a jogutód nélkül felszámolt szervezett bűnözés elleni osztály (BRFK) tagjai közül többeket megkörnyékeznek majd a „túloldalról”.

Mások „csak” azt találgatják: kinek állt érdekében feladni azokat a hálózatokat, „operatív bázisokat”, információs csatornákat, amelyeket az SZBO munkatársai építettek ki és működtettek. „Pintér Sándor a rendőröknek parancsba adhatja, hogy mától villával kell enniük a levest, és stampedlis pohárból inniuk a kávét, akinek hitele van, családja, gyerekei, és nincs más szakmája, nem akar kivándorolni, az azt fogja tenni, akár van értelme a parancsnak, akár nincs. Azonban az ügynökök, segítők – vagy besúgók, ha így jobban tetszik –, akik nélkül a titkos nyomozások elképzelhetetlenek, nem fognak parancsszóra igazodni az új szervezeti rendhez” – mondta egy a testülettől a közelmúltban, mint fogalmazott, „hasonlóan logikus” átszervezéskor távozott rendőr, aki egykor maga is több hálózatot tartott fenn, és számos „ügynökkel” dolgozott.

Szerinte egy ügynök „csak azért, mert azt mondják neki”, nem fog mással ugyanúgy dolgozni, mint azzal, aki beszervezte. A rendőri vezetés ezzel szemben nem tartja elképzelhetetlennek, hogy az együttműködőket sikerül rábírni, új felelőseikkel tartsák a kapcsolatot. Ha nem sikerül, akkor még az is elképzelhető – állította egy forrásunk –, hogy a szervezett bűnözés elleni szolgálat valamelyik egykori munkatársát kéri fel, hogy új feladatai mellett (külön javadalmazásért) tartsa a kapcsolatot egykori hálózatával.

Összeül a rendészeti bizottság

Sajtótájékoztatón jelentette be tegnap Harangozó Tamás (MSZP), hogy pártja kezdeményezi a parlament nemzetbiztonsági, valamint honvédelmi és rendészeti bizottságának összehívását. A szocialista képviselő így fogalmazott: „A korrupciós ügyről, az akkori állásnak megfelelően, a bizottság korrekt tájékoztatást kapott a tárca illetékeseitől, nem is csináltunk belőle ügyet, hiszen nyilvánvaló volt: egy konkrét bűnügy felderítése és azzal összefüggésben belső rendteremtés zajlik.” Harangozó szerint azonban elfogadhatatlan, hogy az embereket bábukként mozgatják, munkahelyeket azonnal, minden átmenet nélkül megszüntetnek, speciálisan képzett nyomozókat bármiféle indoklás nélkül más munkakörbe helyeznek.

Harangozó úgy véli, a mostani intézkedések évekkel vethetik vissza a szervezett bűnözés elleni küzdelmet. Kocsis Máté, a honvédelmi és rendészeti bizottság elnöke érdeklődésünkre közölte: augusztus 20. után, de még az ülésszak kezdete előtt összehívja a bizottságot. Mint mondta, a Belügyminisztérium és az ORFK már jelezte neki, hogy képviselteti magát az ülésen, s addigra a tárca írásos tájékoztatást ad a szervezeti változásokról. (F. Gy. A.)

-
FOTÓ: TEKNŐS MIKLÓS
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.