Meddig tart a vakáció?
Leszerelik a gázórát a sellyei általános iskolában augusztus 16-án. Az intézményt ellátó gázszolgáltató cég azért döntött így, mert az iskolát fenntartó Sellyei Kistérségi Többcélú Társulás hosszú hónapok óta képtelen csökkenteni négymillió forintos tartozását. Gáz híján szeptemberben konyha nélkül marad az iskola, majd pedig, ha beköszönt a hideg, fűtés sem lesz az épületben, ami az intézmény bezárását jelentené. A sellyei társulás három iskolát működtet, s a másik kettő – a vajszlói és a magyarmecskei – is könnyen ellehetetlenülhet.
Patkó Lászlótól, a társulás pénzügyi vezetőjétől megtudtuk, hogy a három iskolában 35 település 1200 diákja tanul. A három intézmény fenntartása évente 800 millió forintba kerül, s az állami támogatás nem fedezi maradéktalanul az iskolák költségeit. Ezért az érintett önkormányzatoknak tanulónként évente 108 ezer forintot kellene áldozni az iskolákra. Erre képtelenek, hisz ebben a dél-baranyai kistérségben valamennyi település hátrányos helyzetű. Az itteni falvakban nincsenek adóbevételt hozó vállalkozások, s az állástalanság 40-90 százalék között mozog.
Az önkormányzatok elmaradt befizetései miatt a sellyei társulás jelenleg 36 millió forinttal tartozik az iskolák konyhájára élelmiszert szállító vállalkozásoknak és az energiacégeknek. Csak idő kérdése, hogy a többi beszállító mikor veszti el a türelmét, elképzelhető, hogy a gázszolgáltatás leállásának hírére többen is jelzik majd: vége. (Mellesleg a sellyei iskolát azért zárták ki elsőként a gázszolgáltatásból, mert az Ormánság központjának számító város megpróbált takarékoskodni. A sellyei iskola ugyanis évekkel ezelőtt nem a nagy szolgáltatókkal kötött szerződést, hanem egy kisebb céggel, mivel így olcsóbban kapta az energiát. Csakhogy ez a cég nem képes olyan hosszú ideig várni a számlák törlesztésére, mint a multik.)
A történethez tartozik, hogy az ormánsági települések korábban sem tudták saját erőből állni az iskolák fenntartásának rájuk eső költségét. Csakhogy az elmúlt években „önhibáján kívül működésképtelen településként” hozzájutottak a hiányzó pénzhez. Az „önhikis pályázatot idén is beadták a települések, ám mostanáig az igényelt pénz tíz százaléka érkezett meg, s nincs is esély rá, hogy ebből a központi forrásból több jusson ezeknek az önkormányzatoknak. A sellyei társulás már májusban jelezte a Belügyminisztérium önkormányzati államtitkárságának szorongatott helyzetét, választ azonban nem kaptak levelükre. Megkeresték Tiffán Zsoltot, a körzet fideszes parlamenti képviselőjét, a Baranya Megyei Közgyűlés elnökét, ám a politikus sem mondott semmi biztatót.
Tiffánt lapunk is megkérdezte, hogy miképp látja a három iskola sorsát, és tud-e esetleg lobbizni az intézményekért, s az ott tanuló gyerekekért. A politikus egy napnyi időt kért a válaszra, aztán az általa kitűzött időpontban elérhetetlen volt. Az iskolák a szakmai érdekképviseletektől is segítséget kértek. Ennek hatására Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke is a BM-hez fordult, s ő azt a választ kapta, hogy az érintett önkormányzatok keressenek pályázati forrásokat. Mendrey László szerint érthetetlen, hogy az állam miért nem biztosít az önkormányzatok kötelező feladataihoz elegendő pénzt. Nagy Attila, Sellye polgármestere is megpróbált minden követ megmozgatni, hogy a kistérség iskolái életben maradhassanak, de eddig hiába.
A polgármester attól tart, hogy ha a következő hetekben nem kap állami pénzt a kistérségi társulás, akkor akár mindhárom iskola bezárni kényszerül. Márpedig tanévkezdés után néhány nappal roppant nehéz lesz a diákoknak új intézményt keresni, s megoldani a tanulók ingázását a megye városainak intézményeibe.
Küzdelem az ebédért
A dél-baranyai falvak általános iskolái eddig is gyakran szembesültek hasonló gondokkal. A négy község által fenntartott egyházasharaszti iskolában 2009 telén azért állt le a menza, mert az intézmény milliókkal tartozott az alapanyagokat fuvarozó cégeknek. Országos adakozás indult, s így pár nap elteltével a konyha újra főzhetett. Tavaly tavasszal megint leállt az iskola konyhája, s egy hét kellett ahhoz, hogy központi segítség érkezzen.