Elmérgesedett birtokvita
Az előző kormányzat idején jelentős katonai-műszaki segítséggel felújított üdülőterület közvetlenül a Balaton partján helyezkedik el, huszonnégy telepített lakókocsival és többtucatnyi, árammal ellátott sátorhellyel. A kemping átlagosan hetvennyolcvan százalékos kihasználtsággal működik, a több mint másfél ezer látogató jelentős része honvédségi dolgozó és/vagy honvédségi nyugdíjas, valamint családjaik. A Honvéd Kempingbarátok Egyesülete nemrég levélben fordult a térség fideszes országgyűlési képviselőjéhez, Bóka István azonban egyelőre csak azt válaszolta: amint érdemi információkkal bír a kemping sorsáról, tájékoztatni fogja az érintetteket.
Az értékes – a HM kezelésében lévő egyik, közvetlen Balaton-parti terület – sorsa azután vált kérdésessé, hogy a szaktárca takarékossági okokból felszámolta a vidéki intézmények fenntartásáért felelős HM Bessenyei György Nonprofit Kft.-t, amely szerződéses viszonyban állt a kempinget közvetlenül üzemeltető Honvéd Vitorlás Egyesülettel. A Népszabadság érdeklődésére a szakminisztérium azt mondta: a vitorlásegyesület többször is elmulasztotta a közüzemi díjak megfizetését, ezzel többmilliós tartozást felhalmozva. Álláspontjuk szerint miután az egyesület többszöri felszólításra sem egyenlítette ki a tartozását, ezért felmondták a kempingre vonatkozó szerződést.
„Így jelenleg az egyesület az ingatlan használatára vonatkozólag érvényes jogcímmel nem rendelkezik. Az egyesület a tartozások mértékét és a szerződés megszűnését kifogásolta, így a felek között birtokvita alakult ki. Az őrző-védő szolgálat telepítése is e birtokvita miatt vált szükségessé” – tájékoztatta lapunkat a szaktárca. Birtokvédelmet a másik fél, vagyis a vitorlásegyesület is kér, ez ügyben a napokban volt személyes meghallgatás a balatonkenesei jegyzőnél.
A Honvédelmi Minisztérium hangsúlyozta, hogy a szaktárca úgy folytatja a birtok- és jogvitát az egyesülettel, hogy az ne zavarja a kempingezők nyugalmát. „Fontos hangsúlyozni, hogy az ügy megnyugtató megoldása elsősorban a Honvéd Vitorlás Egyesület magatartásán és tartozásainak rendezésén múlik” – fogalmazott a minisztérium, majd a tervezett eladásról szóló hírekre reagálva hozzátették: a vitás jogi helyzetre való tekintettel ez még „idő előtti” kérdés. „A HM nyilvánvaló célja, hogy a kempinget eladja valakinek” – ezt Adorján Árpád mondta lapunknak. A Honvéd Vitorlás Egyesület elnöke hangsúlyozta: a szervezetnek 2013 végéig érvényes szerződése van a területre azzal a nonprofit kft.-vel, amelyet jogutód nélkül, végelszámolással szüntet meg a minisztérium.
Adorján elmondta, hogy az elszámolási vita már a bíróságon zajlik, várhatóan szeptemberben lesz elsőfokú ítélet. A vitorlásegyesület álláspontja szerint ugyanis valóban van közüzemi tartozásuk, de pontosan annyi, amennyi értékű beruházást és értéknövelő fejlesztést a kempingen végrehajtottak, és amely összeg a szerződés értelmében leírható a költségekből. „A minisztérium a szokásos, erőszakos és agresszív módon próbál meg minket kitúrni. A fideszes arroganciával együtt előbb-utóbb nyilván mennünk kell majd, de úgy döntöttünk, hogy addig fenntartjuk a helyet, amíg hagyják. Elmérgesedett a helyzet, de én már csak a láncaimat veszíthetem, így addig küzdök az érintettekért, ameddig lehet” – fogalmazott lapunknak Adorján Árpád. Sass Ferenc, a Honvéd Kempingbarátok Egyesületének elnöke lapunknak hozzátette: számukra érdektelen, hogy ki a terület tulajdonosa, ők csak a kemping nyugodt és biztonságos üzemeltetését szeretnék elérni a pihenésre vágyó, kis keresetű honvédelmi dolgozók számára.