Benézték a Marslakókat
A Marslakók Produkciós Kft.-vel kötött – most közös megegyezéssel felbontott – szerződés eredetileg 2014 júniusáig szólt, 430-440 epizód leforgatására, adásonként 5,9 millió forint plusz áfáért. Amikor februárban bemutatták az új szappanoperát, Böröcz István, a közmédia közös munkáltatói alapjának, az MTVA-nak a vezérigazgatója azt az elvárást fogalmazta meg, hogy a produkciónak a második évadtól hoznia kell az esti fő műsorsáv nézettségi átlagát, majd a harmadik évadtól 10 százalékkal meg is kell azt haladnia. Az első, „befutó” évadnál tehát nem támasztottak ilyen elvárást, de a Marslakók nézettsége már az elejétől is a várakozások alatt maradt, így a bukás sem érhette valódi meglepetésként a köztévét.
Az elején még 150-180 ezren nézték a naponta futó sorozatot heti átlagban, ami még a köztévé műsorainak átlagos nézettségéhez képest sem minősíthető kasszasikernek, az utóbbi időszakban viszont már a százezret sem érte el a szériák heti átlagos nézettsége – ez gyakorlatilag hibahatáron belüli, alig 3 százalékos közönségarányt jelent. A sorozaton még az sem segített, hogy maga Böröcz István és szóvivője is feltűnt az egyik epizód vágóképein. A fiataloknak szánt szappanopera ráadásul a 18–49 éves korosztályban még az egyszázalékos közönségarányt is alig érte el, a legutóbbi adásokat már alig több mint tízezren nézték ebben a célcsoportban.
A szappanoperát június vége óta amúgy is szüneteltetik (a nyári szünetben forgatták volna az őszi évadot), eredetileg augusztus 13-án vetítették volna a második évad első részét. Július végén azonban – ahogy arról lapunk is hírt adott – leállították az őszi évad forgatását. Jáksó László producer ekkor azt nyilatkozta a Blikknek: azt az utasítást kapták a tévé illetékeseitől, hogy egyelőre ne készítsenek újabb részeket, mert az m1 őszi műsorstruktúrája tolódik, és még nem alakult ki a sorozat helye és kezdésének ideje. Egy héttel később már szerződést bontottak, az MTVA és a Marslakók Kft. közös közleménye szerint azért, mert a szappanopera „innovatív értékei ellenére” nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket; a sorozat iránt érdeklődő nézők száma elmaradt az elvárt mértéktől, és „a produkció szélesebb körű elfogadottságának kialakulása a jövőben sem valószínűsíthető”.
Az első évad 76 része nagyjából félmilliárd forintba kerülhetett, a teljes sorozat leforgatása három év alatt összesen több mint kétmilliárd forintot emésztett volna fel, ami egyébként még mindig kevesebb a hasonló (napi, hazai gyártású) sorozatok gyártási költségénél.
Ami nem megy...
Mi nem azok vagyunk, akiknek lefestettek bennünket: úgy állítottak be minket, mint pénzéhes embereket, pedig, mint a példa is mutatja, meghajlunk az észérvek előtt: ami nem megy, azt nem kell erőltetni –nyilatkozta Jáksó László az Origonak a döntés után.