Káros, és csak a Fidesz érdeke
A Fidesz elnöksége úgy döntött, hogy ötpárti tárgyalást kezdeményez a hátralévő kétharmados törvények közül a legérzékenyebb kérdésekben; ilyen a választási eljárási törvény, illetve a pártfinanszírozás – ezt még Lázár János (korábbi) fideszes frakcióvezető nyilatkozta korábban egy Népszabadságnak adott interjújában. Az ellenzéki erők ehhez képest úgy érzik: teljességgel kihagyják őket a választójogi változások alakításából, amelyek egyébként mindannyiuk szerint csak a Fidesz érdekeinek kiszolgálásán alapulnak.
Molnár Zsolt, az MSZP budapesti elnöke szerint a „feliratkozással” a Fidesz célja leszűkíteni a választáson részt vevők körét a lehető legkisebbre, leginkább is a Fidesz támogatói körére. A szocialisták választójogi témafelelőse hozzátette: az elmúlt két évben a Fidesz–KDNP kormánya és parlamenti többsége lépésről lépésre építi le a köztársaságot. „Felszólítjuk a kormány tagjait, hogy ne a sajtón keresztül üzenjék meg a párt döntéseit.
A Fidesz elnöksége nem egyenlő Magyarországgal, ezért követeljük, hogy az immáron ismertté vált fideszes álláspontról a kormány azonnal kezdeményezzen szakmai szervezetek, civil közösségek bevonásával széles körű szakmai vitát, és ezzel egyidejűleg ötpárti parlamenti egyeztetést az őszi ülésszakon benyújtani tervezett választási eljárási törvényről” – fogalmazott Molnár Zsolt.
„A homályos bejelentésben foglalt jogintézmény hazánkban szükségtelen és káros” – ezt már a Bajnai Gordon volt kormányfő alapította Haza és Haladás Alapítvány tette közzé internetes fórumán. Az alapítvány szerint a kormány szűkíteni és nehezíteni akarja a részvételt, a mögöttes szándék pedig egyértelmű, ugyanakkor hozzáteszik: „egy esetlegesen kialakuló leváltó hangulatot a regisztráció sem tud megakadályozni; így az egész kezdeményezés célszerűtlen, drága, szükségtelen, a nemzetközi trendekkel ellentétes és a köztársaság demokratikus legitimációját romboló” – olvasható a kommentárban.
A Bajnai-alapítvány szerint ha túl szigorú lesz a szabályozás, úgy a velencei bizottság és az Európai Emberi Jogi Bíróság is kifogást emelhet ellene. Karácsony Gergely, az LMP frakcióvezető-helyettese a Népszabadságnak azt mondta: Orbán Viktor legutóbbi őszinteségi rohama most már tettekben is megmutatkozik, a kormányfő ugyanis „félázsiai buta népnek” gondolja a magyarokat. Az ökopárti politikus szerint az előregisztráció mellett felsorakoztatott fideszes érvekben több hazugság is tetten érhető.
Egyfelől nem igaz, hogy a határon túliak miatt van erre szükség, hiszen a nemzetközi gyakorlat szerint a határon túliaknak kell csak regisztrálniuk, a határon belülieknek nem. Karácsony szerint a „másik nettó hazugság”, hogy ez az eljárás része lenne a nemzetközi gyakorlatnak, ugyanis csak olyan nemzeteknél van előregisztráció, ahol nincs népesség-nyilvántartás. Az LMP-s politikus hangsúlyozta: az is hazugság, hogy vannak jó és rossz állampolgárok.
A Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíció szerint Orbán Viktor és a Fidesz a népharagtól félve korlátozza az általános választójogot. „Orbán tudja, hogy a választásokat mindig a pártok iránt nem elkötelezett, az adott kormányban csalódott választók szavazatai döntik el. Tudja, hogy nekik köszönheti 2010-ben szerzett kétharmados hatalmát. Tudja azt is, hogy az ő támogatottságukat már elvesztette, és nem is szerezheti vissza. Ezért akarja őket távol tartani 2014-ben az urnáktól”– értékelt a DK.
A koalíció szerint „Orbán Magyarországán nem lesz szabad választás”, ezért mindenkinek össze kell fognia a fideszes kormányfő rendszere ellen. „Így tudjuk Orbán ellen fordítani az erősen többségi választási rendszert, a demokraták mozgósítására fordítani az előzetes regisztrációt” – fogalmazott a Gyurcsány-párt.
Dúró Dóra, a Jobbik képviselője lapunk kérdésére azt mondta: a Fidesz a saját hatalmi érdekeihez igazítja a törvényt, ahogyan tette azt korábban a választókerületek meghúzásával is. A radikális párt képviselője szerint megdőlt az a fideszes kommunikáció is, miszerint a kétfordulós választásból azért csináltak egyfordulóst, hogy leegyszerűsítsék és olcsóbbá tegyék a folyamatot.
Dúró úgy véli, most az előregisztráció miatt is kétszer kell majd elmenni adminisztrálni, és érdemi költségei is lesznek az eljárásnak. „A Jobbik ezzel szemben azt javasolja, hogy kössük alapfokú iskolai végzettséghez a szavazati jogot, mert aki írástudatlan, nem tud megfelelő döntést hozni az ország kérdéseiben. Ez a Jobbik-javaslat egyébként azt is eredményezné, hogy a többségében cigány szavazatokat a pártok nem tudnák megvásárolni” – fogalmazott lapunknak Dúró Dóra.