Jogász és közgazdász előnyben
A programban részt vevő intézmények a 2008-ban, illetve 2010-ben abszolutóriumot szerzett végzettjeik teljes körét keresték meg online kérdőívek segítségével. A válaszadási ráta 18,16 százalékos volt, tehát összesen 20 453-an töltötték ki a lapot.
Az adatok szerint az abszolutórium után munkát keresők egyharmada lényegében azonnal – egy hónapon – belül álláshoz jutott. Az átlagos álláskeresési idő a sikeres álláskeresők körében 3,4 hónap volt.
A leggyorsabban az orvos- és egészségtudományi területen végzettek találtak munkát (3,04 hónap), a legtovább a műszaki (3,86 hónap) és az agrár (3,91 hónap) szakok diplomásainak kellett keresgélniük.
A vizsgált időszakban (2010. szeptember-november) a KSH által közölt országos 10,6 százalékos munkanélküliségi rátához képest a friss diplomások körében összességében nyolcszázalékos volt a munkanélküliség, amely ráadásul nemcsak a regisztrált, hanem az öndefiníción alapuló munkanélküliséget is magában foglalja. Leginkább a művészeti, az agrár és a társadalomtudományi képzési területek végzettjei közül kerülnek ki munkanélküliek: itt tíz százalék fölötti a munkanélküliségi ráta. A legkisebb arányban az informatika (3, 9 százalék), a gazdaságtudomány (5,6 százalék), a jogi és igazgatási (5,7 százalék), valamint az orvosés egészségtudományi (4,9 százalék) területek végzettjei jeleztek vissza munkanélküliséget.
A diplomások átlag fölötti jövedelemhez jutnak. Az önbevalláson alapuló adatok szerint a friss diplomások havi átlagjövedelme nettó 159 790 forint. A külföldön dolgozó, friss diplomások ugyanakkor jócskán emelnek az átlagon, nélkülük ugyanis 148 710 forintos havi nettó átlagjövedelmeket mértek a vizsgálat során. (Összevetésként: a KSH 2011. január- novemberre mért átlagjövedelmi adatok nemzetgazdasági szinten 140 00 forintos nettó havi keresetet mutatnak.)
A vizsgálat készítői számára már az első lépésben nyilvánvalóvá vált, hogy a Magyarországon szerzett jövedelmeket a teljes átlagtól elkülönítve kell kezelni. A külföldön dolgozók mindössze ötzázalékos aránya ugyan nem tette lehetővé, hogy önmagában a külföldön munkát vállalók jövedelmének megoszlását feltárják, leválasztásuk az összes friss diplomásról azonban beszédesen átrendezte a kereseti viszonyokat. Egy kezdő orvos például átlagosan nettó 209 ezer forintot keres havonta, az itthon dolgozók átlaga viszont 117 ezer forint.
A vizsgálat során a foglalkoztatottaktól az utolsó, fizetési szempontból átlagosnak tekinthető hónap havi nettó átlagjövedelmének megadását kérték. Kiderült: a Magyarországon dolgozók körében is kiugró a műszaki informatikai, gazdaságtudományi és jogi pályák végzettjeinek bérelőnye. A műszaki informatikai egyetemi szakon végzettek például 264 130 forint nettó bérről számoltak be, a főiskolai óvodapedagógus szakon végzettek viszont csupán 97 550 forintot vihettek haza.
A munkaerő-piaci részvétel időtartama úgyszintén fontos tényező a jövedelmek alakulásában. A 2008-ban diplomázók (akik két évvel többet tölthettek a munka világában diplomásként) átlagosan majd 20 ezer forinttal keresnek többet később végzett társaiknál. A legjobban (információ-kommunikáció, 203 630 forint) és legrosszabbul (oktatás, 114 400 forint) fizető ágazatok között 90 ezer forintos az átlagjövedelem különbsége.
Az eredmények rámutattak arra is: a Magyarországon foglalkoztatottak esetében a magánszféra vállalatainál dolgozó, friss diplomások bérelőnye majd 40 ezer forint az állami tulajdonú cégek dolgozóihoz képest (166 250, illetve 129 320 forint). A teljes mértékben külföldi tulajdonú cégeknél (Magyarországon) foglalkoztatott, friss diplomások pedig átlagosan 66 ezer forinttal keresnek többet, mint a teljesen magyar tulajdonú foglalkoztatók munkavállalói (199 530, illetve 133 540 forint).
A diplomázás előtti külföldi tanulmányoknak, a végzettség előtti szakmai munkatapasztalat-szerzésnek is nagy jövedelemnövelő szerepe van, emellett a friss diplomás neme vagy szülei képzettségi háttere is összefüggésben van a keresetek alakulására. Minél képzettebb a szülő, annál nagyobb a friss diplomás fizetése. Egy egyetemet végzett anya friss diplomás gyermeke átlagosan 160 800 forintot kap, de ha az anya csupán nyolc általánost végzett, akkor gyermeke felsőfokú oklevéllel a zsebében is csupán 145 710 forintot keres. A Magyarországon foglalkoztatottak körében a nők és férfiak között mért jövedelmi különbségek mértéke pedig meghaladja a 40 ezer forintot: a nők átlag 133 010, a férfiak 175 920 forintot keresnek.
Akiknek könnyebb
A tanulmány szerint legkönnyebben az informatikai, gazdasági, jogi és egészségtudományi diplomások helyezkednek el és kapják a legjobb a fizetést is. Az oktatási kormányzat ezen adatok birtokában határozta el a felvételi keretszámok átrendezését. Ezért furcsa a hivatalos indoklás, miszerint a közgazdasági és jogi pályára igyekvőknek már kevés hely jutna a pályán.