Nem kell mindenkit kezelni
Lapunkat a fesztiválon részt vevő egyik civil szervezet képviselői is megkeresték a hírrel, miszerint az áldozat egy 17 éves lány volt, aki a hét elején halt meg a Pest Megyei Flór Ferenc Kórházban. Némedi Mária, a kórház orvos igazgatója a Népszabadságnak megerősítette: valóban meghalt egy fiatal lány a kórházban fertőző agyhártyagyulladás kórokozója általi fertőzésben, kedden. Azt is megerősítette, hogy a lány részt vett a fesztiválon. Kiemelte, hogy minden az előírásoknak megfelelően történt, vagyis értesítették az ÁNTSZ-t, s a szervezet megkezdte a lány kapcsolati hálójának feltérképezését. Emlékeztetett, hogy az előírások szerint ennél többre nincs is szükség, vagyis nem kell valamennyi fesztiválozót értesíteni, hogy menjenek orvoshoz.
– Ez a baktérium bárki torkában ott lehet, aztán valamilyen hatásra, például ha erősen legyengül a szervezet, kialakulhat a betegség – magyarázta. Kerestük a lány kezelőorvosát és szüleit, de nem kívántak nyilatkozni.
Az ÁNTSZ először a Facebookon reagált a hírre. Annyit közöltek, hogy „a Facebookon terjedő, a Balaton Sound fesztiválon részt vevők számára szóló felhívás, mely szerint „mindenképp menjenek el a háziorvosukhoz vagy az ÁNTSZ-hez”, rémhír. Este kiadott közleményük szerint a 17 éves budapesti beteg kedden, a kórházba szállítást követően, „C típusú Neisseria meningitidis fertőzés következtében kialakuló súlyos vérmérgezésben halt meg”, s azt is megerősítették, hogy a betegség előtt a Balaton Sound fesztiválon volt. A közlemény szerint az első tünetek július 16-án, a beteg budapesti otthonában jelentkeztek, egy nappal később kórházba szállították, de állapota nagyon gyorsan romlott, és a szakszerű egészségügyi ellátás ellenére néhány órán belül meghalt.
Emlékeztettek arra, hogy a meningococcus nevű baktérium járványos agyhártyagyulladást, illetve vérmérgezést okozhat. A betegség jellemző kezdeti tünetei között szerepelhet a magas láz, erős fejfájás, levertség, hányinger, hányás, tarkókötöttség, bőrvérzések. A kórokozóval fertőződöttek többsége nem betegszik meg, csak tünetmentesen hordozza egy ideig a baktériumot. Megbetegedés esetén viszont a lefolyás gyors, akár súlyos, életveszélyes is lehet, ezért az időben elkezdett, szakszerű orvosi kezelés mindenképpen szükséges. Az ÁNTSZ tájékoztatása szerint a C típusú Neisseria meningitidis megbetegedés a hazánkban elérhető meningococcus elleni védőoltásokkal megelőzhető. A tünetek észlelése esetén javasolják, hogy a beteg haladéktalanul keresse fel a háziorvosát.
A közlemény szerint szakmailag indokolatlan a rendezvény összes résztvevőjének körében a megelőző kezelés megkezdése, mivel a meningococcus baktérium csak közvetlen, szoros kapcsolat révén terjed emberről emberre. A szakemberek részletesen felderítették az elhunyt megbetegedését megelőző napokban folytatott tevékenységét, kapcsolati hálóját és így a fertőzés veszélyének potenciálisan kitett személyek körét. Azok, akik közvetlen kapcsolatba kerültek a lánnyal a fesztiválon, illetve azután, megelőző antibiotikus kezelésben részesültek, eddig összesen 69 emberről van szó. A Balaton Sound fesztiválon részt vevők körében előforduló további megbetegedésről nincs tudomásuk.
Tavaly év végén egy Budapesten tanuló német egyetemistánál mutatták ki a betegséget. Ismerősei közül huszonegyen, továbbá a vele érintkező egészségügyi dolgozók is megkapták a betegség kezelésére szolgáló antibiotikumot. Az ÁNTSZ azt közölte, hogy nagyon komolyan veszik a betegség megfékezését, mivel átlagosan a megbetegedettek tíz százaléka meghal a fertőző agyhártyagyulladás következtében.