Konkurenciaharc droggal és baráti rendőrökkel

Bevett gyakorlat volt a belvárosban már a 90-es években is, hogy egyes szórakozóhelyek, amelyek mögött erős, befolyásos tulajdonosok álltak, baráti rendőrökkel tették tönkre nemkívánatos konkurenseiket. Jellemzően kis mennyiségű drogot rejtettek el a frissen megnyitott vendéglátó WC-jében vagy a pultban, az italok között, amit a névtelen telefonhívásra kiérkező baráti rendőrök pillanatok alatt megtaláltak, s a helyet azonnal be is záratták.

Egy a fővárosi éjszaka sötét oldalát is jól ismerő nyugdíjas nyomozó szerint pár nap vagy egy-két hét elteltével tisztázódott, hogy a drogot ismeretlen tettes helyezhette el ismeretlen célból ott, ahol megtalálták, addigra azonban a helyek legtöbbje csődbe ment. Egy belvárosi üzlet megnyitása általában a legtőkeerősebb tulajdonosi kört is kifeszítette anyagilag, s ha nem jöttek a bevételek, napok alatt bezárhatták a boltot.

Forrásunk szerint nem egy szórakozóhely volt kénytelen lehúzni a rolót efféle mesterkedések után, néhányat pedig csak az mentett meg a csődtől, hogy jött valaki, aki hajlandó volt viszonylag jó áron átvenni az üzletet. Tudni lehet azonban olyan helyekről is, amelyek túlélték az első „baráti rendőri razziát”. Azokban azonban újra, és ha kellett, harmadszor, negyedszer is találtak valamit, amíg a jegyző be nem záratta a helyet. Ha nem a szórakozóhely falain belül, akkor – bizonyítandó az üzletvezető vagy a tulajdonosok érintettségét – a vállalkozás valamelyik munkatársának az autójából került elő kisebb-nagyobb mennyiségű drog.

A lapunknak nevük elhallgatását kérve nyilatkozó nyomozók szerint számos eset „szaglott”. A rendőrök egyes helyeken mindig csak túl könnyen és gyanúsan kis mennyiségű drogot találtak, épp csak annyit, amennyi a hely működési engedélyének felfüggesztéséhez elegendő. Érdekes módon ezekben az ügyekben soha nem derült ki, hogy ki tette oda a drogot, de még csak nem is nyomozott senki, hogy ezt kiderítsék. És az esetek többségében ezek a fogások sajtónyilvánosságot sem igen kaptak, miközben más esetekben pár dekás lefoglalásokat is a címlapokra protezsáltak. Vajon miért történt ez így? Forrásaink nem zárták ki, hogy az esetek egy részében szimpla lustaság, közömbösség áll a háttérben.

Valószínűbb azonban, hogy más. Végül is az indíték egyértelmű: kilőni a konkurenciát. Ez esetben pedig az is egyértelmű, kik állhatnak az ügy hátterében. Főleg ha az esetek többségében szinte ugyanazok a rendőrök találják meg a különböző helyeken és időben elrejtett drogokat. Forrásunk azonban csak egyetlen olyan esetre emlékszik közel húszéves pályafutása alatt, amikor „rendőri érintettséget feltételezve” az ügyészségi nyomozók is bekapcsolódtak egy efféle drogügy nyomozásába. Az az eljárás sem zárult azonban kézzelfogható eredménnyel…

Arra pedig végképp nem volt példa, hogy kiderült volna, honnan származik a drog.

Ha az egy hónapja korrupció gyanújával letartóztatott Vizoviczki László szemet vetett egy helyre, forrásaink szerint először mindig korrekt árat ajánlott az üzletért. Sejteni engedte persze, hogy az ajánlatát nem lenne szerencsés visszautasítani, de az első ajánlat még általában korrekt volt. Elutasítás esetén azonban bármi megtörténhetett.

Információink szerint a Vizoviczki-birodalmat különösebben nem rázta meg a vállalkozó letartóztatása. Ahol a hatóságok nem záratták be a szórakozóhelyeket, az üzletek – amúgy formailag és a cégnyilvántartás szerint önálló döntésre jogosult, Vizoviczkitől minden tekintetben független – vezetői próbálják továbbvinni a boltot. Vizoviczki ügyvédje, Nagy Gábor, a bulvársajtóban megjelent hírre reagálva, miszerint Vizoviczki helyettesei vették át az irányítást az előzetesben lévő főnök érdekeltségei felett, lapunknak azt mondta: az üzletvezetők megpróbálják fenntartani a működést. Nagyon sok ember munkahelye, megélhetése kerülne veszélybe, ha védencem minden vélt és valós érdekeltségét ledarálnák a hatóságok csak azért, mert úgy tudják, ahhoz is köze volt Vizoviczki Lászlónak, mondta Nagy Gábor.

Közben az ügyészségen még mindig egymás kezébe adják a kilincset a tanúk. Lényegében már Vizoviczki összes cégvezetőjét kihallgatták. Állítólag nemcsak a héten látványosan előzetesből házi őrizetbe helyezett biztonsági főnök, V. István vallott részben Vizoviczki ellen, hanem néhány üzletvezetője és egykori bizalmasa is.

Az ügyészség továbbra sem közli, várhatók-e további gyanúsítások az ügyben. Egyes, a titkos nyomozás iratait is jól ismerő források szerint „felfelé” már nem nyúlnak az ügy szálai, azaz a már letartóztatott vezetők felettesei „nem voltak benne” a korrupt együttműködésben. Azt azonban nem zárják ki, hogy oldalágon – azaz az eddigi letartóztatottakkal azonos szintű vezetők – lehetnek még érintettek az ügyben.

Próbálkoznak az üzemeltetéssel
Próbálkoznak az üzemeltetéssel
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.