Bunyó a Balatonnál

Már 12 ezer hátrányos helyzetű gyerek jelentkezett az Erzsébet-tábor programba, ahol a nyaralás közben a résztvevők különböző képzésekben, tematikus foglalkozásokon is részt vesznek.

Július közepéig még pályázhatnak a 8 és 15 év közötti gyerekek, hogy részt vehessenek a zánkai Erzsébet-táborban. A jelentkezőknek csak az utazás költségét kell kifizetniük, illetve egy ötezer forintos önrészt. A többi Erzsébet-táborra javarészt már május közepén-végén lezárult a jelentkezési határidő. A szervezők az augusztus 25-ig tartó táborokba kilenc helyszínre, Agárdra, Balatonberénybe, Balatonszárszóra, Csopakra, Fadd-Domboriba, Fonyódligetre, Mátrafüredre, Vajtára és Zánkára várják a fiatalokat. Az általános és középiskolások egészen 18 éves korig tematikus táborba is jelentkezhettek, így alkotóművészeti, népművészeti, vitorlás- és különböző sporttáborokba, utóbbiak között lesz labdarúgó-, cselgáncs-, birkózó- és boksztábor is.

Az ötlet nem új keletű: hátrányos helyzetű gyerekek a zánkai üdülőfaluban 2004-ben
Az ötlet nem új keletű: hátrányos helyzetű gyerekek a zánkai üdülőfaluban 2004-ben

A zömmel egyhetes programra az önrész a szimbolikus ezer forinttól tízezer forintig terjedt. A balatonberényi boksztábor július elején nyitotta meg a kapuit. „Koko”, azaz Kovács István olimpiai bajnok ökölvívó, az Erzsébet-program Tanácsadó Testületének tagja elmondta: az ország 44 egyesületének képviseletében 244 nehéz anyagi helyzetben lévő családból származó gyermek vehet részt a táborban. Itt közös edzések is vannak, melyek során az ökölvívás alapjaival is megismerkedhetnek a gyerekek, ám a fő hangsúly persze a nyaraláson van – fogalmazott Kovács István.

A Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány (MNÜA) tájékoztatása szerint az idén egymilliárd forint értékben hirdettek meg táborokat szociálisan rászoruló gyerekeknek. Az Erzsébet-táborokba felnőtt önkéntes segítőket is várnak. Az MNÜA felhívása szerint az egyetemisták, főiskolások, illetve közoktatási intézményben dolgozó pedagógus önkéntesek feladata, hogy vigyázzanak a gyerekekre, és részt vegyenek a tábor életének megszervezésében. Az önkéntesek a munka fejében teljes ellátást és nettó húszezer forintos jutalmat kapnak. Az MNÜA az Erzsébet-táborokkal együtt mintegy hárommilliárd forint értékben hirdetett meg kedvezményes üdülési lehetőséget, amiben összesen 75 ezren részesülhettek.

Az üdülési programok finanszírozása az Erzsébet-utalvány forgalmából történik. Mint ismeretes, az idén a teljes egészében az MNÜA kezébe került kedvezményes adózású utalványpiacon mintegy 100 milliárd forint értékű utalvány fordul meg, és ebből a forgalomból több milliárd forint kerül az MNÜA rendelkezésére, amit az alapítvány – többek között – üdültetésre fordít. Fél éve üzemel az Erzsébet-utalvány rendszere, ebből vette ki az MNÜA a táboroztatás összegét. Nem csak a gyerekek (illetve az otthon kicsit fellélegző szüleik) járnak jól a programmal. A július közepéig még megpályázható Zánka újratöltve című tábornak igencsak beszédes neve van: mint több helyütt megtudtuk, az utóbbi évek az állami kezelésű táboroknak is szűk esztendők voltak. A válság nyomán ugyanis jócskán megcsappantak a fiatal csoportok ezeken a szálláshelyeken. Volt, ahol nemcsak a túra-, illetve túlélőtáborokra lehetett jelentkezni, hanem maga az állami szállásadó is túlélő üzemmódba kellett hogy kapcsoljon, mivel helyenként 20-40 százalékkal esett vissza a vendégforgalom tavaly. Ez elsősorban a belföldi turistákra igaz, ám az itteni forgalomcsökkenésből fakadó üresedéseket nem igazán lehetett külföldiekkel pótolni. Volt, ahol a gyermektáborokban például felnőttcsoportot is fogadtak. Mint megtudtuk, a külföldi táborozók között a keleti blokk országaiból érkezők voltak többségben, köszönhetően a Balaton népszerűségének, illetve annak, hogy az utóbbi évek forgalomcsökkenései nyomán az itteni árak a térségben versenyképessé váltak.

Míg az állami – a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumhoz kötődő, Human-Jövő 2000 Nonprofit Kht. által kezelt – táborok így garantált forgalomhoz jutottak, addig a rendszerből teljesen kimaradtak a magán ifjúsági szállásadók. A szakmában 150-200 gyermeküdültetésre szakosodott vállalkozásról tudni, többségük rendkívül nehéz helyzetbe került: képviselőik hiába keresték meg az MNÜA vezetőségét még az év elején, az Erzsébet-táboroztatásba nem vonták be őket.

Ifjúsági szállások felnőtteknek is – gyilkos árverseny az önköltség határán

Egyre népszerűbbek a felnőttek körében – különösen a „fiatal felnőtt”, azaz a 30-40 éves korosztályban – a különféle ifjúsági szállások. Nem csoda: ez a szállástípus olcsó alternatívát jelent azoknak, akik már vagy még nem tudják megengedni maguknak a drágább tengerparti, vagy kedvelt turistaszállás költségét. Külföldön a legdrágább ifjúsági szállások – még a privát szobák is – jobbára annyiba kerülnek, mint egy olcsóbb hotelszoba.

Magyarországon az utóbbi években ennél jóval lejjebb nyomta az árat a piac: van, ahol már 1000-1500 forintért is kínálnak egy-egy éjszakát – mondta Erdőháti Ágnes, a Magyarországi Ifjúsági Szállások Szövetségének (MISZSZ) ügyvezető elnöke. Igaz, ez szerinte javarészt az önkormányzati üzemeltetésű szállásokra érvényes, de a különféle kuponos-bónuszos fogyasztói csoportok terjedése miatt a piaci vállalkozások árai is sokszor ehhez igazodnak, mivel a csoportok terjedése, illetve a recesszió együtt gyilkos árversenybe hajszolta az ifjúsági szállásadókat. Vannak olyan szállásadók is, amelyekről úgy tudni, hogy az üzemeltetési költség alatt is hirdetnek meg szállásokat – példálózik ennek kapcsán Erdőháti Ágnes.

Az ifjúsági szállás meglehetősen széles kategóriát ölel fel. Idetartoznak a youth hostelek, kulcsosházak, erdei iskolák, kempingek, szezonális hotelek, de az alacsonyabb kategóriás szállodákat, panziókat is idesorolják. Aki vállalja a kényelmetlenségeket, többágyas, csoportos szobában még frekventált turistaparadicsomokban is meglehetősen olcsón megszállhat. Még a népszerű európai nagyvárosokban is legfeljebb pár ezer forintért lehet ilyen youth hostelekben aludni. (P. N.)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.