Szócska: Nincs ok aggodalomra

A július elsejével induló új egészségügyi rendszer bevezetése az egészségügyi államtitkár szerint nem okoz átmenti ellátási zavarokat sem. Szócska Miklós pénteken azt mondta, ha orvos vagy más ellátó mégis elakadna, akkor megerősített telefonos diszpécserszolgálat segít eligazodni számukra, hogy melyik intézménybe kell vinni a beteget.

A központi ágynyilvántartóban egy időben hat vonalon tudják fogadni a hívásokat. A civilek pedig a 06 (1) 795-1033 számon kaphatnak választ a kérdéseikre, aggályaikra. Aki csak arra kíváncsi, hogy miként változott meg a beutalási rendje, az a tek2012. gyemszi.hu weboldalon tájékozódhat, hogy panaszával melyik kórházhoz forduljon. Szócska Miklós szerint a változások célja, hogy minden magyar állampolgár lakóhelyétől és pénztárcájától függetlenül a lehető legjobb ellátást kapja meg. Mint mondta: túl nagy „vágások” nincsenek, ott, ahol megszűnik a kórházi ellátás, marad a megerősített szakrendelő vagy az egynapos sebészet. Az államtitkárság a zökkenőmentes átállás érdekében egy hónapnyi türelmi időt biztosít a szolgáltatóknak.

Ez alatt a sürgősségi ellátásra szorulókat azoknak a kórházaknak is el kell látniuk, ahol megszűnik az aktív ellátás. Ilyen beteget az intézmények csak akkor küldhetnek tovább, ha az állapota stabil. A türelmi hónap alatt beteget nem lehet elküldeni sehonnan, a július elseje előtt kiállított beutalókkal ott kell ellátni mindenkit, ahová az szól. Mindenki követheti orvosát, azaz, ha az átalakítás miatt a gyógyító más intézménybe kerül, a hozzá kötődő betegét az új intézmény nem utasíthatja el, még akkor sem, ha az illető nem tartozik a körzetébe. A rendszert egy-két hónap alatt véglegesítik, ezalatt korrigálják a hibákat, ígérte az államtitkár. A legnépszerűbb szolgáltatókat pedig személyzetben és anyagilag is megerősítik.

Az átalakítás eredményeként július elsejétől 16 helyen szűnik meg vagy szűkül csak egy-egy szakmára az aktív kórházi ellátás. Ezeken a helyeken a jövőben főként ápolásra szorulókat vagy egynapos ellátás keretében kezelhető betegeket fogadnak: így lesz Tapolcán, Siklóson, Móron, Kisbéren, Tatán, Pásztón, Bonyhádon. Csornán is megszűnik az ellátás zöme, az intézménynek 30 ágya marad, de ezt is a győri megyei kórház üzemelteti majd. Hasonló a helyzet Celldömölkkel és a körmendi kórházzal is, mindkettőben egy-egy szakma marad, és beolvadnak a szombathelyi városi kórházba. A komlói kórház a Pécsi Orvostudományi Egyetem telephelyeként működik majd tovább.

Egy intézményként működik a jövőben a hódmezővásárhelyi és a makói kórház is. A komáromi reumakórházzá alakul. Megszűnik a kazincbarcikai kórház is, feladatainak nagy többségét a miskolci megyei kórház látja majd el. Hogy pontosan mi történik a kazincbarcikai kórházzal, nem lehet tudni, mert politikai alkukkal visszaszereztek 15 sebészeti ágyat, a belgyógyászatot és a szülészetet. Igaz, orvosuk már nem nagyon maradt. Fúzióval olvad a Kecskeméti megyei kórházba a kalocsai és a kiskunfélegyházi intézmény is. Míg az utóbbiban csak egynapos sebészet marad, addig Kalocsa csak önállóságát veszti, mert ellátásainak zöme megmarad.

A fővárosban összeolvad a Szent Ferenc kórház az Irgalmas rend kórházával, az intézményben tíz belgyógyászati ágyon fogadnak majd beteget. Szeptemberig becsukják a Károlyi kórház traumatológiai és neurológai osztályait is. A bezárt osztályok feladatait a Honvédkórház veszi át. A budapesti Péterfy utcai kórház negyven kardiológiai ágyának fele a Bajcsy-Zsilinszky Kórházba kerül át, a többi a Péterfy belgyógyászatát gyarapítja.

Szócska Miklós
Szócska Miklós: Felelőtlenség lenne béremelést ígérnem
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.