Elfüstölt milliók
Mindez azt jelenti, hogy az ellenőrzött intézmények és vendéglátóhelyek kevesebb mint egy százalékánál szegték meg a jogszabályokat. Ennek alapján aligha meglepő, hogy viszonylag szerény összeggel gyarapodhat az állam: összesen 6,2 millió forintra tehető az az összeg, amit az áprilisi–májusi szabálysértésekért kiszabtak.
Mint ismert, április elsején lejárt a szigorított dohányzási szabályozással kapcsolatos felkészülésre szánt három hónapos türelmi idő. A moratóriumot követően az ÁNTSZ razziákat indított, hogy ellenőrizze, betartják-e a nem dohányzók védelméről szóló törvény rendelkezéseit, amelyek alapján tilos cigarettázni egyebek mellett a szórakozó- és vendéglátóhelyeken, a munkahelyeken, a közösségi közlekedési eszközökön, a megállókban, az aluljárókban és a játszótereken.
A szabályszegő magánszemélyeket 20 és 50 ezer, az előírások betartatásáért felelősöket 100 és 250 ezer, az intézményeket, szervezeteket, gazdasági társaságokat pedig 1 és 2,5 millió forint közötti bírsággal sújthatják. A büntetések elbliccelésére nincs lehetőség, mert azok adók módjára behajthatók.
Az OTH adatvédelmi okokból az egyes bírságokról és a megbüntetettekről csupán annyit közölt: a legnagyobb összegű büntetést a közforgalmú intézmények, valamint a szórakoztató, vendéglátó-ipari egységek kapták.
Azt, hogy az érintettek zöme próbálja betartani az előírásokat, nem csak a razziák „szerény eredménye” jelzi: az OTH összesítése szerint a türelmi időszakhoz képest áprilistól jelentősen, ötödére csökkent a cigarettázókra, dohányfüstre panaszkodók száma.
A közegészségügyi felügyelők nemcsak szúrópróbaszerűen, hanem „célirányosan” is razziáznak: kiemelt figyelmet fordítanak azokra a helyekre, ahonnan panaszokat kaptak. Feljelentésből pedig nincs hiány, sőt egészen szokatlan esetek is akadnak: a baracskai bv- intézet börtönőrei például egy rabot „dobtak fel” az ÁNTSZ-nél, mert rendszeresen fittyet hányt a dohányzási tilalomra.
A dohányosok érdekvédelmi szervezete, a Füstölgők Társasága is úgy értékeli, hogy mindenki igyekszik betartani az egyébként rendkívül szigorú szabályokat. S. Takács Zsuzsanna, a civil szervezet szóvivője közölte: egyetértenek a jogszabály legtöbb rendelkezésével, ugyanakkor szerintük az elmúlt fél év azt is bebizonyította, hogy néhány rendelkezés finomításra, kiegészítésre szorul.