Elfüstölt milliók

A tiltott helyen történő dohányzás folyamatos ellenőrzése, valamint a brutális bírságok megtették a hatásukat: az Országos Tisztifőorvosi Hivatal (OTH) összesítéséből – amelyben a júniusi adatok még nincsenek benne – az derült ki, hogy a türelmi idő lejártát követően a népegészségügyi hatóság kistérségi intézetei összesen 12174 ellenőrzést tartottak, ám mindössze 102 esetben történt hatósági intézkedés, illetve büntetés.

Mindez azt jelenti, hogy az ellenőrzött intézmények és vendéglátóhelyek kevesebb mint egy százalékánál szegték meg a jogszabályokat. Ennek alapján aligha meglepő, hogy viszonylag szerény összeggel gyarapodhat az állam: összesen 6,2 millió forintra tehető az az összeg, amit az áprilisi–májusi szabálysértésekért kiszabtak.

Mint ismert, április elsején lejárt a szigorított dohányzási szabályozással kapcsolatos felkészülésre szánt három hónapos türelmi idő. A moratóriumot követően az ÁNTSZ razziákat indított, hogy ellenőrizze, betartják-e a nem dohányzók védelméről szóló törvény rendelkezéseit, amelyek alapján tilos cigarettázni egyebek mellett a szórakozó- és vendéglátóhelyeken, a munkahelyeken, a közösségi közlekedési eszközökön, a megállókban, az aluljárókban és a játszótereken.

A szabályszegő magánszemélyeket 20 és 50 ezer, az előírások betartatásáért felelősöket 100 és 250 ezer, az intézményeket, szervezeteket, gazdasági társaságokat pedig 1 és 2,5 millió forint közötti bírsággal sújthatják. A büntetések elbliccelésére nincs lehetőség, mert azok adók módjára behajthatók.

Az OTH adatvédelmi okokból az egyes bírságokról és a megbüntetettekről csupán annyit közölt: a legnagyobb összegű büntetést a közforgalmú intézmények, valamint a szórakoztató, vendéglátó-ipari egységek kapták.

Azt, hogy az érintettek zöme próbálja betartani az előírásokat, nem csak a razziák „szerény eredménye” jelzi: az OTH összesítése szerint a türelmi időszakhoz képest áprilistól jelentősen, ötödére csökkent a cigarettázókra, dohányfüstre panaszkodók száma.

A közegészségügyi felügyelők nemcsak szúrópróbaszerűen, hanem „célirányosan” is razziáznak: kiemelt figyelmet fordítanak azokra a helyekre, ahonnan panaszokat kaptak. Feljelentésből pedig nincs hiány, sőt egészen szokatlan esetek is akadnak: a baracskai bv- intézet börtönőrei például egy rabot „dobtak fel” az ÁNTSZ-nél, mert rendszeresen fittyet hányt a dohányzási tilalomra.

A dohányosok érdekvédelmi szervezete, a Füstölgők Társasága is úgy értékeli, hogy mindenki igyekszik betartani az egyébként rendkívül szigorú szabályokat. S. Takács Zsuzsanna, a civil szervezet szóvivője közölte: egyetértenek a jogszabály legtöbb rendelkezésével, ugyanakkor szerintük az elmúlt fél év azt is bebizonyította, hogy néhány rendelkezés finomításra, kiegészítésre szorul.

Ötödére csökkent a füstre panaszkodók száma
FOTÓ: REVICZKY ZSOLT
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.