Kiss Elemér és dr. Kiss Elemér: feljelentések és tévedések
Az ügyben hűtlen kezelés miatt tettek feljelentést a Nyomozó Főügyészségen. Információink szerint az ügyészség a közelmúltban anyagokat kért a félegyházi önkormányzattól az üggyel kapcsolatban. Nem lesz könnyű dolga az ügyészségnek, mert a dokumentumok és az érintettek nyilatkozatai lényeges kérdésekben homlokegyenest ellentmondanak egymásnak.
Mint azt június 2-án megjelent cikkünkben megírtuk, Kapus Krisztián kezdeményezésére úgy akarták bevinni a város vagyonát egy újonnan megalakított cégbe, hogy afölött az önkormányzat elveszítette volna rendelkezési jogát. A jegyző azt a konstrukciót, ami a képviselő-testület tudomása szerint a Primatus Ecofinance Hungary Kft.-hez, illetve annak képviselőiként fellépő személyekhez kötődött, a magyar jogszabályokkal összeegyeztethetetlennek tartotta.
A képviselő-testület 2011. szeptember 15-én tartott ülésének jegyzőkönyvéből kiderül: a testület úgy tudta, a Primatus Ecofinance tulajdonosa, Kiss Elemér azonos az egykori MSZP-kormány kancelláriaminiszterével. Bense Zoltán KDNP-s képviselő figyelmeztette is a jobboldali többségű testületet, hogy „ennek tudatában szavazzanak a mai napon”! Kapus Krisztián polgármester pedig megköszönte a képviselőnek, „hogy összefoglalta mindazt, amit előtte elmondtam, és egyébként leírtunk”.
A jegyzőkönyv alapján lapunk is átvette a testület tévedését, miszerint a Primatus Ecofinance Hungary Kft., illetve a Mátraholding Zrt. tulajdonosa, Kiss Elemér azonos a volt kancelláriaminiszterrel. Ez azonban nem igaz, sem a volt kancelláriaminiszter dr. Kiss Elemér, sem hozzátartozói nem tulajdonosok az említett cégekben. A Mátraholding ügyvezetője, valamint e cég és a Primatus többségi tulajdonosa valójában Kiss Elemér okleveles közgazda.
Utóbbi ráadásul azt is közölte lapunkkal, hogy a kft., illetve képviselői nem voltak kapcsolatban Kiskunfélegyházával, nem tettek semmilyen témában semmilyen javaslatot, Gyarmati Menyhért pedig nem volt soha a kft. képviselője. Az önkormányzati jegyzőkönyv ugyanakkor több helyen is egyértelműen a kft.-vel való kapcsolatról szól, Gyarmatit pedig a cég képviselőjeként említi.
Bense Zoltán az ülés jegyzőkönyve szerint azt mondta: „Az elmúlt évben került kapcsolatba Kiskunfélegyháza Város Önkormányzata a Primatus Ecofinance Consulting brüsszeli bejegyzésű társasággal és annak magyarországi képviselőivel: Gyarmati Menyhért úrral és dr. Kálmán Zoltán úrral. A testület 2011. februári ülésén a két úr ennek a társaságnak a képviselőjeként volt jelen a jegyzőkönyv szerint. Gyarmati Menyhért úrból azóta vezérigazgatót csinált a képviselőtestület, ugyanis őt nevezte ki a Kiskunfélegyházi Vagyonkezelő Zrt. élére. Mint mondtam, Gyarmati Menyhért úr a Primatus Ecofinance Consulting képviselőjeként tevékenykedett az elmúlt időszakban Félegyházán. A polgármester úrral együttműködési megállapodást is kötöttek tudomásom szerint. Tevékenykednek a kórházban, az önkormányzatban, és most milliárdos vagyon feletti rendelkezési jogot kívánunk átengedni a Gyarmati úr fennhatósága alatt lévő zrt. részére.”
A testületi ülésen (amelyen a jegyzőkönyv szerint maga Gyarmati is jelen volt) e tényközlések ellen senki sem tiltakozott, a következőként felszólaló polgármester sem.
Az ügyészségnél három feljelentés van az önkormányzatnál előfordult, a feljelentők által törvénysértőnek tartott ügyekről. Június 2-i cikkünk megírása előtt nem értük el Kapus Krisztiánt, mivel Erdélyben tartózkodott. Hazatérve sikerült kapcsolatba lépni vele, de kérdésünkre nem válaszolt, helyette perek sorozatával fenyegetőzött.