Orbán kölcsönkapta Lázárt

Tüntetők várták tegnap Hódmezővásárhelyen Orbán Viktort és Lázár Jánost, akik az előzetesen kiküldött meghívóval ellentétben nem is sétálva érkeztek a városházára, hanem gépkocsival. A Magyar Szolidaritás és a Jobbik aktivistái a sétálóutca elején demonstráltak.

A Szolidaritás hangszóróiból az Ő, a király refrénű dal harsogott, a Jobbik „A kutya változik, de a lánc marad” jelszót emelte magasba egy táblán. A Szolidaritás aktivistái megtréfálták a rendőrséget, mert egy részük ott tüntetett, ahová bejelentették, jó néhányan azonban elvegyültek a helybeliek közt, és amikor a miniszterelnök megérkezett, azt kezdték skandálni, hogy „Éljen a Viktor, éljen a párt!”

– A vidéki emberek embere leszeka kormányban – ígérte Lázár János néhány perc múlva a hódmezővásárhelyi közgyűlésben, amelynek rendkívüli ülését azért hívták össze, hogy Orbán Viktor „elkérje” őt a vásárhelyiektől. A vásárhelyiek nem mondták, hogy adják vagy nem adják, nem is kérdezték őket erről. Lázár azonban kijelentette, hogy nem költözik el családjával a városból, és továbbra is figyelemmel kíséri a helyi eseményeket. „Rólam mindenki tudja, hogy távol tartom magam a budapesti gazdasági és politikai elittől” – ezt is a vásárhelyi polgármester mondta, annak erősítésére, hogy nem áll szándékában végleg maga mögött hagyni a várost.

– Szeretném tisztelettudóan kölcsönkérni az önök polgármesterét, mert volna itt egy kis munka, ahol szükség lenne rá – vezette föl beszédét Orbán Viktor, aki azzal folytatta: nem csak Budapesten teremnek olyan emberek, akikre számítani lehet; oda kell elmenni értük, ahol a megfelelő emberek találhatók. Orbán emlékeztetett rá: Hódmezővásárhely akkor is támogatta mind őt személy szerint, mind a Fideszt, amikor ellenzékben voltak. Mire 2010-ben újra hatalomra került, Magyarország egy zálogba tett ország volt.

Az új kormány megalakulása idején még nem Görögország volt Európa legbetegebb embere, hanem Magyarország. A kormányzati ciklus végére azonban kiváltják az országot a zálogból. Nem külföldi pénzügyi szervezetek és külföldi hatalmak fogják eldönteni, miként rendezzék a magyarok az életüket. Oda kell eljutni, hogyMagyarországon legalább ötmillió ember dolgozzék. – Félreértés ne essék, nem arról beszélek, hogy ötmillió munkahely legyen – tette hozzá Orbán.

A miniszterelnök felsorolta Lázár tízéves polgármesterségének fontosabb eredményeit, majd ígéretet tett a vásárhelyieknek, hogy támogatja néhány tervezett nagyberuházás megvalósítását. Említette a Szeged és Hódmezővásárhely városközpontja közti közvetlen villamosvonal létesítését, a 47-es főút elkerülő szakaszának megépítését, és a Szegedi Tudományegyetem hódmezővásárhelyi mezőgazdasági karának fejlesztését.

Lázár János bejelentette: kinevezése után 30 napon belül lemond a polgármesteri tisztségről, lehetséges utódja személyéről azonban nem ejtett szót. Közölte viszont a hallgatósággal: Hódmezővásárhely a rendszerváltozás nyertese, a város előtt óriási jövő és siker áll.

Tíz évig töltötte be Hódmezővásárhelyen a polgármesteri tisztet Rapcsák András halála után Lázár János. Vitatott és támogatott intézkedések egész sora fűződik a nevéhez. Sokat háborúzott például a 47-es főút négy sávra bővítése érdekében. Az első ütemet még Rapcsák András életében, 2001 novemberében kezdték építeni, a mindössze 10,9 kilométer hosszú útszakasz utolsó részét 2009 novemberében adták át. Kezdő polgármesterként volt bátorsága kicseréltetni Makovecz Imre drága uszodatervét, amelyet még Rapcsák rendelt meg, egy finn típustervre – az harmadannyiból épült meg, és fenntartható.

Az Erzsébet Kórház drasztikus ágyszámcsökkentése után a csonkolt intézményt a lehetőségek mértékéig fölfejlesztették, és nemrég dőlt el, hogy beleolvad a makói kórház is. Lázár két múzeumot létesített szinte egy időben: a Holokauszt Emlékhelyet és az Emlékpont Múzeumot. Utóbbi a vásárhelyi és környékbeli három per hármas ügynökök listáját is kutatta, majd hozta nyilvánosságra 2010-ben. 2011-ben pedig a Szigoruantitkos.hu portálon szt-tisztek névsorát publikálták. Lázár nevéhez fűződik a helyi iskolarendszer integrációjának megvalósítása, egy roma iskolának számító általános iskola felszámolása, az ott tanuló gyerekek elhelyezése más iskolák integrált osztályaiban, amit a baloldal is elismert. Vitatták, amikor a támogatásokkal visszaélők listáját nyilvánosságra hozta, az intézkedést az ombudsman is kifogásolta, sőt később pert nyert a város ellen. A polgármestert ez nem tántorította el, 2011-ben a helyi adót be nem fizetők listáját rakatta föl a város honlapjára. Az országos tiltakozás csak az egyik része volt a reakcióknak. Másfelől viszont kéthárom nap alatt 1600 adózó fizette be a tartozását, amit Lázár a saját akciójának igazolásaként fogott fel.

Sokat bírálták a magas munkanélküliség miatt a város vezetését. 2007 óta az önkormányzat minden helyi cég által létrehozott 8 órás állásért 500 ezer forint támogatást fizet a munkáltatóknak. Ez az összeg eddig 454 millió forintot jelent. Lázár vezetése alatt a vásárhelyi önkormányzat népegészségügyi programot indított, fiataloknak ingyentelket adott. Igaz viszont, hogy Hódmezővásárhelyen az egyik legmagasabb az országban az egy főre jutó eladósodottság. Lázár politikai kapcsolatai révén elérte, hogy több mint négymilliárd forint támogatást kapott a város a kormánytól. Az Erste Bankkal pedig némi fenyegető üzengetés után megállapodtak, hogy a svájcifrank-alapú kötvényt euróalapúra változtatják, és meghosszabbítják a futamidejét.

Lázár János a miniszterelnököt várja a polgármesteri hivatalnál
Lázár János a miniszterelnököt várja a polgármesteri hivatalnál
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.