Kincsesbánya a szomszédban
A román fél kezdeményezte a közös munkát, amely a magyar oldalon Csongrád és Békés, a román oldalon Arad és Temes megye tudományos műhelyei közti információáramlást segítette volna. A megvalósítására elnyertek 21 ezer 840 eurót.
A kiindulópont az volt, hogy a határ mentén kutatással, fejlesztéssel foglalkozó tudósoknak a térbeli közelség ellenére rendkívül kevés információjuk van egymás tevékenységéről, eredményeiről. A korábbi, még a rendszerváltás előtti időkből eredő gyakorlat szerint mindenki inkább Nyugat-Európában, az Egyesült Államokban vagy Távol-Keleten igyekezett tudományos partnereket találni magának.
Korábban ezeken a hasábokon is írtunk arról, mennyire meglepte például a Szegedi Gabonakutató Kft. munkatársait, hogy a közelben, Lovrinban is van egy nagy búzanemesítő központ, ahol ugyanúgy hibrid kukoricát, búzát, napraforgót nemesítenek, mint a szegedin. Óriási lehetőség, hogy szinte a szomszédban találtunk egy kincsesbányát, egy kiváló fajtakészletet, amely hasonló amiénkhez, de más genetikai alapokra épül. Így kölcsönösen „vérfrissítésre” használhatjuk egymás fajtáit – magyarázta akkor Purnhauser László búzanemesítő, a közös kutatási projekt vezetője. Az akadémiai intézetek vezetői úgy vélték: számos hasonló „kincsesbánya” létezhet a térségben, amelyek között kapcsolatokat kellene teremteni. A legfőbb cél az volt, hogy létrehoznak egy adatbázist, amelyben a legnagyobb tudományos könyvtárak munkatársai kigyűjtik és kiadvány formájában hozzáférhetővé teszik a térség kutatóműhelyeiben született publikációkat. Mivel mind a magyar, mind a román oldalon az élet- és anyagtudományok eredményei a legerősebbek, illetve a nemzetközi összehasonlításban is egymáshoz mérhetők, ezért az adatgyűjtés erre fókuszált volna.
Az elképzelés szerint két munkaértekezlet és számos személyes kapcsolatfelvétel és látogatás erősítette volna a kutatók együttműködését. Az egy éven át tartó közös munka idén április 1-jétől 2013. március 31-ig tartott volna. A román fél azonban májusban jelezte, hogy pénzügyi és adminisztratív problémák miatt mégsem tud részt venni az együttműködésben. Dékány Imre, a Szegedi Akadémiai Bizottság elnöke még reménykedik, hogy a problémák orvosolhatók, és a hiánypótló közös tudományos adatbázis mégis elkészülhet.