Szép lesz a főtér, de drága
Keszthelyen nagyszabású munkálatokba fogtak tavaly tavasszal. Egymilliárdos uniós támogatással összesen mintegy 1,8 milliárd forintért elkezdték a település központjának teljes átalakítását, megújítását, a főtér és környéke korszerűsítését. A még ma is tartó munkálatokat a közbeszerzési eljárás győztese – a Balaton-parti város honlapján fellelhető adatok szerint – a Közgép Építő- és Fémszerkezet Gyártó Zrt., valamint a Reneszánsz Kőfaragó Zrt. konzorciuma, a KR 2010 végzi, amely egyedüliként pályázott a megbízásért. A sajtóban a napokban megjelent – és lapunkban is idézett – hírek szerint ezzel a keszthelyi beruházással kapcsolatban kereste meg ellenőrzés, adatszolgáltatás miatt a Közgépet az Európai Bizottság Európai Csalás Elleni Hivatala (OLAF).
Ezzel szemben a projektben közreműködő Nyugat-dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökségnél érdeklődésünkre azt mondták: nincs információjuk arról, hogy a keszthelyi beruházást bármilyen uniós hatóság vizsgálná, vagy akárcsak kifogásolná. Mint megtudtuk, a rekonstrukció kapcsán eddig egyetlen vizsgálatról tudnak csupán: miként más projekteknél, ennél is ellenőrizték a közbeszerzési eljárást. Mindent jogszerűnek, szabályosnak találtak. Ruzsics Ferenc, Keszthely polgármestere (Fidesz) határozottan visszautasította, hogy a városi beruházást vizsgálná az Európai Csalás Elleni Hivatal. Mint mondta, a sajtóhírek miatt kedd délelőtt megkereste a Közgép vezérigazgató-helyettesét, aki cáfolta, hogy a keszthelyi beruházás miatt indult volna vizsgálat a cégnél.
Noha az érintettek szerint a keszthelyi beruházás teljesen jogszerű és szabályos, valamint semmi nem igaz abból, hogy uniós vizsgálat indult volna a projektnél, a megkérdezett helyiek szerint „nincs minden rendben” a beruházással. Igaz, a főtér környékén megszólított keszthelyiek nem a Közgépnél indult vizsgálat miatt dühöngenek:
– Röhej, ami itt megy! Tavaly márciusban kezdték a munkát, november végére kellett volna végezni. Most pedig még mindig egy nagy építési terület az egész placc – mutat a kerítéssel körbevett térre egy középkorú asszony. – Állítólag még ebben a hónapban átadják a területet, de ha még így is lesz, akkor sem lehetnek büszkék. Nem kis teljesítmény kilenc hónap alatt majd fél évet csúszni!
A késlekedés kapcsán különösen a tér közelében lévő üzlettulajdonosok panaszkodnak sokat: állítják, forgalmukon is érződik, hogy több mint egy éve „hadiállapotok uralkodnak” a belvárosban. Igaz, többen azt is hozzáteszik: ha végre elkészül a kivitelező, akkor valóban sokkal szebb, kulturáltabb lesz a városközpont.
– Szép lesz, de csak akkor, ha tisztességes munkát végeznek. A napokban viszont azt láttam, hogy nagy kupaktanács volt a munkaterületen, aztán hirtelen elkezdték felbontani a már lerakott térkövet – mondja egy nyugdíjas férfi, és megjegyzi: – Ráadásul egyre többet hallani a városban arról, hogy kicsit többe kerül nekünk ez a tér, mint ígérték.
A tér sarkánál lévő bank előtt álló fiatalember sem elégedett:
– Állítólag hónapról hónapra többe kerül a munka, és ahogy látom, lassan is dolgoznak. Tipikus magyar beruházás ez, mert a végén ugyan lesz egy szép főterünk, csak túl drágán, túl lassan!
Más is megemlíti az állítólagos költségnövekedést: egy városházi ügyeket ismerő forrásunk azt mondja, bő 300 millióval, vagyis az eredetileg tervezettnél majd 17 százalékkal kerül többe a beruházás.
A lakossági panaszokról megkérdeztük Ruzsics Ferenc polgármestert. Mint mondta, kétségkívül csúszik az átadás, tavaly november végére kellett volna elkészülnie a munkálatoknak, ám csak az idén májusban végeznek a kivitelezők. Hozzátette: ennek az az egyik oka, hogy a régészeti feltárások miatt olyan építménymaradványokra bukkantak, amelyek miatt részben át kellett dolgozni a terveket. A kivitelezés minősége kapcsán azt mondta: kisebb gondot okozott, hogy a tér eddig elkészült burkolatának egy része nem volt tökéletes, kisebb-nagyobb egyenetlenségeket tapasztaltak, ezért azt nem vették át, visszabontatták.
Arra a kérdésünkre, hogy a beruházás során jelentkeztek-e pluszköltségek, többe kerül-e a rekonstrukció az eredetileg tervezettnél, a polgármester azt felelte: „A régészeti feltárások miatt változtatni kellett a terveken, és emiatt a kivitelezésben is voltak módosítások. Ez összességében mintegy 80 milliós pluszkiadást jelentett. Emellett van egy 220 milliós tétel is, ami az eredeti 1,8 milliárdos összegre rakódik rá. Ez azonban már nem a kivitelezéssel kapcsolatos kiadás. A közbeszerzési pályázat első fordulója eredménytelen volt, mert a pályázó túl magas összeget kért. A második fordulóban már jóval alacsonyabb összegre tett ajánlatot ez a konzorcium, ám még mindig többet kért, mint terveztük. Mivel azonban a szakértők szerint indokolt volt a kért többlet, a város szerződött a nyertessel. Ebből a 220 milliós, valamint 80 milliós tételből áll össze az az összesen mintegy 300 millió forint, amivel a tervezettnél többe kerül a beruházás.”