Már egy évtizede hiányzik Gyurcsány dolgozata
Gyurcsány diplomája azt követően került a média érdeklődési körébe, amikor a korábbi köztársasági elnök, Schmitt Pál doktori tanulmánya plágiumnak bizonyult, s ezért Schmitt elvesztette doktori címét, és lemondott az államfői posztról. Gyurcsány Ferenc a PTE két jogelődjén, a Janus Pannonius Tudományegyetem tanárképző és közgazdasági karán szerzett diplomát 1984-ben, illetve 1990-ben. Áprilisban kiderült, hogy Gyurcsány egyik karon írt diplomamunkája sincs meg. A közgázon írt munkáját – a korábbi szabályoknak megfelelően öt év elteltével –leselejtezték, a tanárképzőn beadott szakdolgozata viszont eltűnt. Erről a szakdolgozatról először a Hír TV derítette ki, hogy témájában és címében –A Balaton-felvidék szőlészete és borászata – egyezik Gyurcsány korábbi sógorának, Rozs Szabolcsnak az 1980-ban írt diplomamunkájával. Többen ebből arra következtettek, hogy Gyurcsány az első felesége testvérének szakdolgozatát másolta.
Az eset kapcsán a PTE két bizottságot állított fel: az egyik az eltűnt szakdolgozatot próbálta megtalálni, a másik arra kereste a választ, hogy Gyurcsány követetett-e el plágiumot. A vizsgálat eredményét kedden Bódis József, a PTE rektora osztotta meg a sajtóval. Az első bizottság nem találta meg Gyurcsány szakdolgozatát. A vizsgálat szerint 1990-benmégmegvolt a dolgozat, a 2000-es állományrevízió viszont már nem találta a helyén. Amúgy akkor 1827 dolgozat közül három nem került elő, az egyik Gyurcsányé volt.
A plágiumgyanúval foglalkozó bizottság, miután nincs meg a volt kormányfő dolgozata, nem tudta megállapítani, hogy történt-e szerzői jogsértés. Korábban előkerült ugyan Gyurcsány szakdolgozatának bírálata, ami három, oldalszámhoz kötött kritikai észrevételt tesz, s ez alapján egyértelmű, hogy Rozs Szabolcs – a PTE földrajzi intézetében megtalált – szakdolgozatában ugyanazon az oldalon hasonló tartalmak találhatók – ám ez kevés ahhoz, hogy kimondható legyen a plágium.
Egyébként a rektor, tudósítónk kérdésére válaszolva, megerősítette azt a korábbi információnkat, hogy amennyiben a plágium utóbb beigazolódna, akkor Gyurcsány Ferenc tanári diplomája veszélybe kerülne. Ám a politikus közgazdasági karon szerzett diplomáját ez sem veszélyeztetné, mivel az ottani felvételi vizsga és tanulmányok függetlenek az első diplomától, tudtuk meg Komlósi Lászlótól, a PTE oktatási rektorhelyettesétől.
Az eltűnt és leselejtezett dolgozatok ügye nyomán az egyetem úgy döntött, hogy egységesíti a diplomamunkák megőrzésének szabályait: mostantól elektronikusan tárolják a szakdolgozatokat, korlátlan ideig.
Mint arról írtunk, Gyurcsány Ferenc úgy véli, hogy szakdolgozatát az őt tönkretenni akaró politikai erők lopták el, a másik oldal szerint viszont Gyurcsány érdekében állhatott, hogy tűnjön el a plágiumgyanús munka. A rendőrségen az egyetem feljelentést tett az eltűnt szakdolgozat miatt, ám a nyomozó hatóságok – mivel szerintük nem történt bűncselekmény – lezárták a vizsgálatot.
DK: megdőlt a plágiumvád
A Demokratikus Koalíció szerint megdőlt a Gyurcsány Ferenccel szembeni plágiumvád. Vadai Ágnes, a DK elnökségi tagja így értékelte az egyetemi vizsgálati eredményét.
– Aki azt állította, s a jövőben azt állítja, sejteti vagy sugallja, hogy plágium történt, bíróság előtt fog felelni, és kártérítést fog fizetni – jelentette ki Vadai, hozzátéve: bíróság elé kell állnia annak is, aki arra utal, hogy Gyurcsány Ferencnek köze volt a szakdolgozat eltűnéséhez.