Lex Klubrádió

Megint nem sikerült botrány nélkül hozzányúlni a médiacsomaghoz: a sokat kritizált jogszabály kormányzati módosítását egyetlen éjszaka alatt olyan jelentős módosításokkal toldotta meg a Fidesz, hogy az ellenzék csak kapkodta a fejét. Innentől ugyanis már nem „csak” a sajtó hatósági felügyeletének, megszüntetéséről, a médiabiztos jogköreinek megnyirbálásáról és az újságírók titkos forrásainak védelméről szól a történet: az ellenzék szerint legalábbis a „lex Klubrádió” a módosítások lényege.

A javaslathoz hétfőről keddre virradóra – az általános és a részletes vita között – a fideszes Szabó Csaba hat módosítást adott be. A tévéket, rádiókat például ötvenszázalékos európai filmkvótára kötelezné, lehetővé tenné a pályáztatás nélküli médiaszolgáltatást, szigorítaná a műsorok feliratozásának szabályait, de az ellenzék körében a legnagyobb felháborodást a „lex Klubrádiónak” csúfolt javaslata keltette, ami alapján a médiahatóságnak nem kellene figyelembe vennie a botrányos frekvenciapályázatról hozott bírósági ítéletet. (A Klubrádió által jelenleg is használt 95,3-as frekvenciára kiírt pályázat eredményét a bíróság jogerősen megsemmisítette a nyertes Autórádió pályázatát, így új nyertest kell hirdetni.) Szabó módosítója szerint, ha egy szolgáltató korábban nyert pályázaton, de még nem kötött vele szerződést a médiahatóság, akkor csak kereskedelmi adóként működhet tovább, közösségi adóként nem.

Karácsony Gergely (LMP) szerint ez azt szolgálja, hogy a Klubrádió által a bíróságon visszaperelt 92,9-es frekvenciát közösségi frekvencia helyett kereskedelminek lehessen átnevezni. „Abba feltehetően már beletörődött Szalai Annamária, hogy a Klubrádió mindenképpen frekvenciához fog jutni. Ezért most inkább azzal próbálkozik, hogy gazdaságilag kicsinálja. Azáltal ugyanis, hogy a kereskedelminek minősítik át a frekvenciát, évi kb. 45 millió médiaszolgáltatási díj kifizetésére kötelezik a rádiót, amit a mai médiaviszonyok között nagyon nehéz lesz kifizetni.” Lendvai Ildikó és Mandur László MSZP-képviselők szerint Szabó módosítója ellehetetlenítheti a rádióadót, amely ezután – korábbi győztesként –már nem nyerhetne másik frekvenciapályázaton. Különben is, a fideszes indítvány szerintük házszabályellenes, mivel az eredeti kormányjavaslatban nem szereplő kérdésekben szorgalmaz változtatást.

Arató András, a Klubrádió vezérigazgatója szerint a médiatörvényhez a Fidesz által benyújtott módosítások megteremtik a lehetőségét annak, hogy a Klubrádió sem az elnyert 92,9-es frekvencián, sem a jelenleg használt hullámhosszán, a 95,3-ason ne sugározhasson tovább. A közösségi műsorszolgáltatóként elnyert 92,9-es, ingyenes frekvenciát a Médiatanács fizetőssé, kereskedelmi hullámhosszá minősítheti át a jogszabály elfogadása esetén, amit Arató a joggal való visszaélésnek tartana, de időközben az újabb módosítások kapcsán már annak a lehetősége is felmerült, hogy semmilyen formában ne sugározhasson a 92,9 MHz frekvencián, még jogerős pernyertessége esetén sem. A vezérigazgató a Klubrádióval szembeni támadásként értékeli azt a módosító javaslatot is, hogy a Médiatanács nem adhatna ki ideiglenes műsor-szolgáltatási engedélyt, ha a testület egy adott frekvenciára kiírt pályázatot az eljárás alatt megszünteti. Arató szerint ez a javaslat rövid távon kifejezetten a Klubrádió megsemmisítésére törekszik. Rádiójuk ugyanis több hónapja ideiglenes engedéllyel sugároz, és ha most a Médiatanács úgy döntene, hogy egyébként megszünteti a 95,3-as frekvenciára kiírt pályázati folyamatot, akkor június 7-én a Klubrádiónak be kellene fejezni a sugárzást.

Lehet, hogy a Klubrádiónak június 7-én be kell fejeznie a sugárzást?
Lehet, hogy a Klubrádiónak június 7-én be kell fejeznie a sugárzást?
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.