Leépítik az MTI-t

Június 1-jével leépítik a Magyar Távirati Irodát. Böröcz István, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) és Belénessy Csaba, az MTI vezérigazgatója hétfőn tájékoztatta a közmédia üzemi tanácsait és szakszervezeteit, hogy 49 főre csökken a távirati iroda létszáma, a többi dolgozó, hozzávetőleg 110-120 ember átkerül a médiaszolgáltatási alaphoz.

Lapunk információi szerint az átszervezést, amit inkább leépítésnek lehet nevezni, a közmédia integrációjával indokolják. A távirati irodánál csak azok a munkatársak maradnak, akik a szakmai munka megtervezését, az elkészült tartalmak ellenőrzését végzik.

A leépítés hátterében az áll, hogy több mint egy éve komoly pozícióharc dúl Böröcz és Belénessy között. Az már az év elején látszott, hogy a háborút vélhetőleg az MTVA nyeri meg, mert a távirati iroda 2012-es költségvetését a tavalyi 2,5 milliárdról 1,3-ra csökkentették. Az új közmédiarendszer kialakításakor a korábbi négy közszolgálati intézmény – MTV, Duna TV, Magyar Rádió és MTI – dolgozóit és vagyonát az MTVA-ba vonták össze. A korábbi médiumok pedig csontvázintézményekké, ötven főnél kevesebbet foglalkoztató társaságokká zsugorodtak, amelyek lényegében a saját műsorstruktúrájukat állítják össze. Ebből a szisztémából eddig csak az MTI lógott ki, mert odacsoportosították a közmédiumok hírgyártását, az úgynevezett Hírcentrumot, a közös internetes portál, a Hirado.hu szerkesztőségének vezetését.

Információink szerint hónapok óta vitázott a két intézmény például arról, hogy hová tartozzanak a vidéki és a külföldi tudósítók vagy éppen a megrendelői és hírkiadási joggal rendelkező szerkesztők. Állandó feszültség forrása volt az is, hogy miközben az MTI-s Hírcentrum vezetése felel szakmailag az összes közszolgálati híradóért, addig azokat a médiaszolgáltatási alaphoz tartozó szerkesztők és riporterek készítik el. A Lomnici Zoltán egykori főbíró kiretusálása miatt kirobbant botrány is rávilágított erre a folyamatos konfliktusokat generáló és tisztázatlan felelősségi viszonyokat magában rejtő munkamegosztásra. A Lomnici-ügyben lefolytatott vizsgálatok sem tudták kideríteni, hogy végül is ki adott utasítást a volt főbíró kiretusálására, az egyre dagadó botrány miatt azonban kirúgták Élő Gábort, a Hírcentrum vezetőjét, a médiaszolgáltatási alapnál leváltották a hírfőszerkesztőt.

Papadopulosz Péter, az MTI szakszervezetének elnöke lapunknak azt mondta, várják, hogy a még előttük álló konzultáción milyen működőképes rendszert vázolnak fel az alap és az MTI vezetése részéről. Lapunk információi szerint az elmúlt hetekben már komoly aggodalmak merültek fel az MTI dolgozói részéről a tervezett átszervezéssel kapcsolatban. Egy 49 fős intézmény – vezérigazgatóval, helyettesekkel, szerkesztőkkel és egyéb munkatársakkal együtt – nem vagy csak alig lesz képes biztosítani a távirati iroda hírkiadását. Az MTI az év 365 napján átlagosan napi 900 hírt és fotót ad ki, ezen hírforgalom kiadásához napi szinten is legalább húsz szerkesztőre van szükség.

A Népszabadság információi szerint Belénessy Csaba leváltotta posztjáról Gianone Pétert, az MTI Hírcentrum vezetőjét. A távirati iroda átszervezésének részeként egyelőre külön-külön főszerkesztő vezeti a tévéhíradók stábját, a rádiós hírműsorok, a távirati iroda és a Hirado.hu szerkesztőségét is. Gianone a rádiós szekció vezetője lett.

A távirati iroda Naphegy téri székháza
A távirati iroda Naphegy téri székháza
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.